Vinkkejä Venetsiaan

Matkalle kesäkuussa

Eli antakaas vinkkejä mitä Venetsiassa kannattaa katsastaa, tehdä, syödä yms. Menemme kesäkuussa Eurooppaan automatkalle ja poikkeamme myös Venetsiassa. Meillä myös lapsia makassa mukana.

5

1853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H.Aku

      Kannattaa käyttää hakua; nämä asiat on täällä moneen kertaan käyty läpi ja väiteltykin.

      Venetsian tärkeimpiä nähtävyyksiä ovat mm. Canale grande, Ca’d’Oro, Ca’Rezzonico, San Marcon alue, Gallerie dell’Accademia, Santa Maria Gloriosa dei Frari, Scuola Grande di San Rocco, Scuola di San Giorgio degli Schiavonia, Santa Maria della Salute ja Arsenale. Näissä on katsottavaa moneksi päiväksi.

      Moni on täällä sanonut Venetsiassa olevan liikaa turisteja. Saattaa olla. On tosin erittäin ymmärrettävää, jos niin on! Venetsia, jos joku, on kirjaimellisesti ainutlaatuinen. Jos vain aiotte poiketa ohimennen, saattaisi olla parempi jättää Venetsia väliin ja mennä sinne paremmalla ajalla.

    • edellisen kirjoittajan kanssa

      että Veneziaan kannattaa tehdä aivan oma matkansa ja viipyä siellä vähintään viikko. Useimmat turistit käyvät siellä vain päiväseltään ja se on aiheuttanut että ravintoloitsijat eivät ole tarvinneet "tehdä parastaan" ja Venezia onkin tunnettu kehnonlaisesta ja kalliista ruuastaan, poikkeuksia lukkuunottamatta.

      Veneziaan pääsee sillan yli autolla Piazzale Roman asti mutta ei sen pitemmälle. Parkki maksaa kuitenkin noin 80 euroa, ehkä nykyään vielä sitäkin enempi. Siitä on sitten otettava vaporetto eteenpäin.

      Kesäkautena ovat hotellien hinnat huipussaan. En tiedä kuinka olette ajatelleet yöpyä Italian matkallanne ja kuinka paljon rahaa panostatte asumiseen.

      Oma ehdotus on että yövytte mannermaan puolella joko jossain hotellissa (ovat paljon halvempia mannermaan puolella) joissa parkkipaikka kuuluu hintaan tai campingalueella ja siitä sitten otatte aamulla bussin Veneziaan.

      Cavallino Treportissa on mukaavia hotellja, asuntoja vuokralle, upea ranta, kaunista luontoa, hyvät palvelut ja useita campingalueita ja sieltä pääsee vaporetolla Veneziaan. Suosittelen.

      http://www.cavallino.net/ita/index.htm

      Riippuu mitä haluatte nähdä mutta suurimpiin nähtävyyksiin on valtavat jonot ja korkeat sisäänpääsymaksut, jopa kirkkoihinkin. San Marcon krkkoon voi saada jonottaa tunteja ja sitten sisällä on maksettva pääsylippu niihin todellisiin aarteisiin. Pitää muistaa myös olla pukeutunut asialsliesti muuten kirkonvartijat käännyttävät ovelta taksiin joten turhaan on mennyt tuntien jonotus.

    • fsd

      Toivottavasti lapsenne eivät ole kovin pieniä, sillä oman Venetsian lyhyen reissuni aikana tuli moneen kertaan ajateltua sitä, että ikinä en pienten lasten kanssa sinne lähtisi. Lastenrattaiden kanssa liikkuminen olisi varmasti hyvinkin työlästä ja hirveässä ihmisruuhkassa ei ikinä voi olla varma siitä eksyykö lapsi, jos ei koko ajan roiku kädessä kiinni.

    • kommentaari

      Markuksen aukio on se päänähtävyys, sen kiertävät kaikki, Ei tosin ihme, se on selkeästi parempi kuin Ateenan Akropolis.

      Venetsiassa on paljon kanavia, siltoja ja rappuja. Lasten rattaat ja pyörätuolit ovat epäkäytännöllisiä.

    • ellina

      Joku vastaajista sanoi, että autoparkki maksaisi jopa 80 euroa, onko näin. Jätimme auton Tronchetton parkkitaloon (väljä ja hyvä, vaporettoasema vieressä - ja siis myös saaressa eli sillan yli mennään) ja siinä maksoi 20 € kun oltiin joku 6-7 tuntia kaupungissa.

      Meillä oli 6 ja 9 vuotiaat lapset ja kolmen viikon Euroopan autoilukierroksen yksi elämyksistä oli tuo päivä Venetsiassa. Mutta rattailla tosiaan varmaan hankala. Rialton ja Markuksen torin ihmispaljoudesta kun selviää niin sivukujilla oli paljon katsomista koko perheelle. Siistiä ja rauhallistakin. Sen verran kuitenkin erilainen kaupunki, että kannatti käydä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      59
      7219
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      122
      3939
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3856
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      2705
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2275
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2112
    7. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2032
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1872
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      36
      1680
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      80
      1362
    Aihe