Onko kellään kokemuksia, että minkälaisia ovat
vieroitusoireet, kun olette lopettaneet Seroxat
nimisen masennuslääkkeen käytön?
vieroitusoireet, kun olette lopettaneet Seroxat
nimisen masennuslääkkeen käytön?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mul ei oo tost depislääkkeest kokemuksii mut
monista muista kyl on..
eli yleisimmät vieroitus oireet mistä tahansa
lääkkeestä mitä on pitkää käytetty ovat mm.
-pahoinvointi, jopa oksntelu
-päänsärky
-hermostuneisuus,ärtyneisyys ja mielialan
muutokset
-hikoilu
-"outo" olo
se on muistettava että minkä hyvänsä lääkkeen
käyttöä lopetellaan niin se on tehtävä asteittain
ja lääkärin ohjeiden mukaan AINA!
olisi ihan mielenkiintoista kuulla tästä asiasta,
koska itsellänikin on Seroxat:n käytön
lopettaminen edessä ens vuoden alussa. Tosin,
toivottavasti se ei ole sellaista, kun yhdesti
lähen muutaman päivän reissulle ja unohdin ottaa
lääkkeet mukaan, niin parin "ei lääkkeitä"-päivän
jälkeen olin huonossa jamassa, päätä särki ja
pyörytti...
Lopetin lokakuussa Seroxatin käytön.
Vähän oli tunteiden kanssa ongelmia ja lievää
huippausta, mutta vähitellen kaikki häipyi ja nyt
on olo jo ihan normaali. Ja mikä ihaninta,
tunteiden molemmat ääripäät tulivat takaisin, eli
nauru ja raivo. En edes huomannut niitä
kaivanneeni kunnes nauroin remakasti sydämeni
pohjasta jollekkin aivan mitättömälle asialle.
Ja kyllä tekee hyvää taas raivota kun aihetta on!
Lykkyä pyttyyn ja älä turhaan pelkää, vaikka
helppoahan se on mun nyt puhua...