toi Etelä-Suomeen SRK:n varapuheenjohtaja Olavi Voittonen viime perjantaina, kun Päivämiehen ilmoituksen mukaan pidettiin "HELSINGIN LÄHETYSALUEEN puhujien ja puolisoiden kokous Vantaan ry:llä. Alustus: Saarnamme ja siihen valmistautuminen."
Helsingin lähetysalue on yksi SRK:n yli kymmenestä lähetysalueesta. Aikaisemmin lähetysalueita kutsuttiin apulähetysalueiksi. Tytti Isohookana-Asunmaan mukaan apulähetysalueet luotiin vuoden 1966 eduskuntavaalien edellä (Keskustan historia 5 s. 149, lähteenä käytetty SRK:n arkistoa):
"SRK:n johto sai poliittiseen toimintaansa ulkopuolisia avustuksia, joita se itse anoi. Muun muassa 10.2.1965 lähetettiin avustusanomuksia entiseen malliin KOP:n Matti Virkkuselle, Erik Serlachiukselle, --- Keskon pääjohtaja Ilmo Nurmelalle ja SOK:hon. --- Kimpimäki ja Eino Vaherjoki perustelivat raha-anomuksia sillä, että heidän tulisi osoittaa 'pohjimmiltaan uskonnollismieliselle kansalle vasemmistolainen ajattelu synniksi'.
Vaalityö oli nyt tärkeää; sillä keskustapuolueessa osattiin odottaa tappiovaaleja ---.
SRK jakoi maan 14 apulähetysalueeseen ja oli valmistautunut työhön 300 saarnaajan ja 50 papin voimin. Heidän joukossaan oli monia tunnettuja maalaisliitto-keskustan järjestöihmisiä kuten --- Aarno Haho, --- Samuli ja Juha Pentikäinen, Niilo Rauhala, Lauri Holmi, Pekka Kinnunen, Jaakko Suomala ja Pekka Sippola.
SRK sai lahjoituksia vuonna 1966 enemmän kuin edellisissä eduskuntavaaleissa."
Kekkosen aikana poliittisista syistä luotu SRK:n alueorganisaatio näyttää siis yhä olevan käyttökelpoinen mielten hallinnan väline.
Helsingin lähetysalue on yksi SRK:n yli kymmenestä lähetysalueesta. Aikaisemmin lähetysalueita kutsuttiin apulähetysalueiksi. Tytti Isohookana-Asunmaan mukaan apulähetysalueet luotiin vuoden 1966 eduskuntavaalien edellä (Keskustan historia 5 s. 149, lähteenä käytetty SRK:n arkistoa):
"SRK:n johto sai poliittiseen toimintaansa ulkopuolisia avustuksia, joita se itse anoi. Muun muassa 10.2.1965 lähetettiin avustusanomuksia entiseen malliin KOP:n Matti Virkkuselle, Erik Serlachiukselle, --- Keskon pääjohtaja Ilmo Nurmelalle ja SOK:hon. --- Kimpimäki ja Eino Vaherjoki perustelivat raha-anomuksia sillä, että heidän tulisi osoittaa 'pohjimmiltaan uskonnollismieliselle kansalle vasemmistolainen ajattelu synniksi'.
Vaalityö oli nyt tärkeää; sillä keskustapuolueessa osattiin odottaa tappiovaaleja ---.
SRK jakoi maan 14 apulähetysalueeseen ja oli valmistautunut työhön 300 saarnaajan ja 50 papin voimin. Heidän joukossaan oli monia tunnettuja maalaisliitto-keskustan järjestöihmisiä kuten --- Aarno Haho, --- Samuli ja Juha Pentikäinen, Niilo Rauhala, Lauri Holmi, Pekka Kinnunen, Jaakko Suomala ja Pekka Sippola.
SRK sai lahjoituksia vuonna 1966 enemmän kuin edellisissä eduskuntavaaleissa."
Kekkosen aikana poliittisista syistä luotu SRK:n alueorganisaatio näyttää siis yhä olevan käyttökelpoinen mielten hallinnan väline.
Vastaukset 90
Vanhimmat
Politiikkaa ei nykyisin saarnata kuin joensuusta.
Tiedän, ettei avaajan viesti ollut hänen omaa politiikkaansa. Hän vain sanoi, miten muut tekevät/ ovat tehneet politiikkaa, vl-politiikkaa.
Jaa voihan sekin olla politiikkaa, kun puhuu, miten muut politikoivat.
Tiedätkö, milloin uskonto muuttuu politiikan teoksi, peräti ideologiaksi? Sitäkin on joku tiedemies tutkinut. Voivoi kun teki pahaa politiikkaa.... ;(
En puhu Leenasta. Tämä on pientä, mitä täällä on.
ne politisoituneet joutuikin pyytää anteeksi.
Mitämissämilloin?
Ketkä?
Keneltä?
Ken tiesi?
Voisitko kirjoittaa ihan selkosuomeksi kiitettävän lyhyen lauseesi, niin voidaan paremmin analysoida, onko siinä asiaa!
paavo paikalla ja tiesi
paavo = Sillanpää
Osuiko oikeaan?
ja Olga Saari. Vai?
sopivat kyllä asiat. Näin on kerrottu.
on kirjoitettukin. (Olisikohan kannattanut kertoa heti vähän julkisemmin?)
Paavo tais mennä henkilökohtaisuuksiin asian esille jälkikäteen otettaessa. Kokouksessa hänellä ei ollut kuulemma sanottavaa.
No, nimilinja on kovin vaitonainen. Hienotunteisuus hankalaittaa tiedon kulkua.
Voisin pitää SRKn puolustuspuheenkin jos olisi tietoa.
Siksi suljen sanaisen arkkuni, ettei mene spekuloinnin puolelle.
ps.
No ne rahat on tuhlattu saarnatoimintaan kun kaikki oli jo valmiiks kepuleja.
vaadittiin parannusta SMP:n, Kristillisen Liiton ja vasemmiston kannattamisesta?
Keskustapuolueen historiassa n:o 5. Kyllä nuo arvaukset oikeaan osuvat.
Miksi nimiä ei muuten kerrota täällä?
SRKn tiedotteissa/ taholta tulevasta tiedosta. yritäppä löytää. Enkä muista tarkalleen.
Tämän ja vähän laajemman (lähi)historian kirjoitus olisi pitänyt tehdä jo aiemmin. Niissä yleensä nimet näkyy. Liian vähäinen keskustelu on ollut karhunpalvelus, teiltähän nämä nuoret teologit yms perehtyneet saavat tietonsa ja ruokkii monien epäluuloa. Tämä on nähtävissä, en liene pahasti väärässä.
Eivät nuoret teologit saa tietojaan Leenalta, vaan vanhemmilta vl-teologeilta (ja myös maallikoilta) "pienemmän piirin" keskusteluissa.
En ole oikea vastaamaan yksityiskohtaisiin miksi kysymykseen vaan asiaa on käsiteltävä laajemmin.
Miksi seurakunta oppi muuttui, vaikka äänesti vasemmistoa? Miten erioppiset pappiseriseuraiset oli äkkiä uskonveljiä. Siinä vaiheessa näkökannat ovat niin erit ettei skismalta voi välttyä.
Tuo on sellainen kehitys kysymys johon ei yksittäiset äänestämiset sun muut yksittäiset teot voi vastata.
en tota tarkottanu
Ei sinun ajatuksistasi saa kunnon tolkkua.
Joka nimeään salailee, hän haluaa pysyä tuntemattomana - miksi? Onko jotakin salattavaa tunnolla?
Itse olen päättänyt kirjoittaa vain omalla, Murbergerin nimellä, koska en halua salata mitään.
Terveisin - Alpo Murberger.
ei saa tolkku joten empä kommentoi. Kun en viitsi paneutua. Väärin ymmärtämisen mahdollisuus on suuri ja täten vahinko hyötyä enemmän.
Yritän:
Miks 70 luku on monille umpisolmu -> syy: ei huolehdittu OMASTA historian kirjoituksesta. Nyt on tulossa - liian myöhään(mielipide).
Kun jos nyt puolustan omaamme, niin ei ole tarkkaa tietoa mihin nojata. Nippelitietoja nimetkin mainiten tulee muualta.
tehneet?
Ihan samaa mieltä olen kuin Sinäkin tuosta aikatauluvirheestä. Hajaannusten historia luvattiin julkaista jo 80-luvulla. Eipä ole kuulunut. Varmaankin odotetaan sukupolven vaihdosta.
totta, että joku jaksaa näin kaivella menneitä.Jotenkin ihan hirvittää, miten henkinen kantti kestää, että yrittää löytää mahdollisimman paljon virheitä jostakin. parempi olisi keskittyä positiivisempiin ja iloisiin , kiitollisuutta ansaitseviin aiheisiin. Ketä voi hyödyttää näin vanhat asiat. Hiukan enemmän anteeksiantamusta tälle palstalle, täällä on julmia anteeksiantamusta panttaavia ihmisiä. Jokainenhan meistä on vajavainen. emme voi vaatia toisiltamme täydellisyyttä.Minne on kadonnut anteeksiantava mieli.Jokaisen pitäisi heikkouksinensakin tulla hyväksytyksi.
on oikea maalitaulu viestillesi. Hänhän se kaivelee menneitä, ja ihan SRK:n palkkaamana.
tällä palstalla, kun ei olla kukan aiheen asiantuntijoita. Annetaan rauhassa tutkijoiden tehdä se työ.
Onko faktojen tuominen palstalle julmuutta?
En kuitenkaan ole keneltäkään kieltänyt synninpäästöä.
myös kirjoitat palstoille pahaa. Joka on synnitön,heittäköön ensimmäisen kiven!
sinä elät toisten synneissä, mutta omat tekemiset jäävät huomiotta.
Jos rehellinen olet itsellesi, niin nautit siitä kun vanhoillisia ryvetetään tällä palstalla :)
jos ne ovat sinun mielestäsi pahoja.
Enimmäkseen kirjoitan vain faktoja, jätän arviot toisille. Sinähän tuon arvion näistäkin poliittisista kytköksistä esitit, en minä.
että osaan lukea ja kirjoittaa lukemaani tänne sanatarkasti. SRK:n poliittisista kytköksistä Kepun historia 5 antaa hyvin tarkan kuvan. Sen kuvan välittäminenkö tälle palstalle on julmuutta?
Monelle sopiva ajatus.
Hengelliset, taloudelliset, poliittiset ja hallinnolliset asiat yhdessä sykkyrässä. Puhdasoppisuutta?
aikaa vierähtänyt 41-42 vuotta. evvk.
että kirjoitit pikku viestin.
avaajan avaukset toistaa itseään. Ei mitään uutta auringon alla. Moneen kertaan kaluttu juttu tuokin.
Niin kaluttu että viime vuoden puolella kun sen ensi kerran tänne kirjoitin, se poistettiin VALHEENA.
Ja kuitenkin tiedot perustuvat SRK:n omaan arkistoon. Siitä voikin sitten jatkaa ajatusta, että SRK:n arkisto taitaakin sisältää valheita.
Onkohan tuo tyyppi kyselemässä mopin palstan kirjoittajilta samaa? Vai rajoittuuko tuo meihin v-leimatuihin? Erityisesti Sinuun.
edelleen Keskustan historiasta 5, s. 153:
"SRK:n johto koki kuitenkin edelleen tekevänsä 'isänmaallista työtä' ja haluavansa olla mukana kaikilla tasoilla yhteisten maallisten asioiden hoitamisessa. Mielenkiinto oli molemminpuolista, sillä Virolaisen puheenjohtajuuden jatkon tueksi v. 1980 elvytetyn 'Operaatio isänmaan' keskeinen vetäjä puoluetoimiston Martti Havas yritti lujittaa yhteyksiä SRK:n johtoon. Silloinkin neuvotteluja käytiin hyvin ripeästi, ensin suuremmassa kokoonpanossa, jossa --- SRK:laisia edustivat Einari Lepistö, Voitto Savela, Aarno Haho ja Matti Lääkkö, kaikki tunnettuja keskusta-aktiiveja. --- Niiden tuloksena keskustapuolueesta lähti kunnallisjärjestöille kirje, jossa korostettiin hyvien suhteiden ylläpidon välttämättömyyttä ja lestadiolaisen vakaumuksen kunnioittamista ---."
Ainakin minä opin uutta.
Niin niin pitäähän ihmisen käydä syömässäkin viisi kertaa päivässä - aina sitä samaa hommaa...
Suviseurojen 100-vuotisjulkaisussa on valokuva Matti Lääköstä ja Tytti Isohookana-Asunmaasta. Kuvatekstissä lukee tälleen: Seurapaikan välittömästä läheisyydestä kotoisin ollut kulttuuriministeri Tytti Isohookana-Asunmaa toi valtiovallan tervehdyksen seurojen avajaisiin. Niiden jälkeen hän vastasi toimittajien kysymyksiin yhdessä SRK:n johtokunnan puheenjohtajan Matti Lääkön kanssa. (SRKA)
Kuvassa taustalla näkyy Erkki Reinikainen ja joku sotilaspukuinen mies.
Se kuva on Haukiputaan suviseuroista v. 1993.
Mutta viittaus oli sitten poistettu. Poistuukohan sinunkin viestisi?
tässä on? Tytti I.-A. toi vain valtiovallan tervehdyksen ja vastasi toimittajien kysymyksiin?
sellainen tieto poistettiin tältä palstalta.
Kun viime vuoden puolella toin palstalle SRK:n ja Kepun kytkökset suorina sitaatteina Tytti Isohookana-Asunmaan Keskustan historia 5:stä, JOKU poistatti ne perustellen seuraavasti:
"En usko että kirjan kirjoittaja tuollaista palturia lasketteli, tunnen hänet ja kunnioitan häntä historioitsijana.
---
Tiedän kyllä SRK:n organisation....siksipä juuri tuo väite 300:n saarnaajan ja 50 papin vaalityöhön valjastamisesta oli kertakaikkiaan pöyristyttävä. Vaikuttaa siltä, että sekin meni palstayleisöön todesta."
Jos näin on, niin sehän pitäis ymmärtää, että se Jumala aikanaan hoitaa asiat. Eikä ihmisenä pitäis alkaa hämmentämään niitä liikaa.
Tämä Leena täällä ei ole pappi. Mutta on monta pappia ja piispaa nähnyt.... ;)
valkeutta, kuinka suuri on itse pimeys? (Biblia)
lukee noin? Oikeassa Bibliassa taas on näin: "Jos se valkeus joka teissä on, on pimeyttä, kuinka suuri onkaan itse pimeys."
osaa sanasta sanaan ulkoa. Kuin se että ymmärtää asian oikein.
Eiköhän näissä molemmissa viesteissä ollut sama asia, vaikka vähän eri sanoilla?
Eihän se niin nökön nuukaa ole. ;D
Vaikka pimeys ja valkeus on sekaisin!
Sen näkee ja kuulee.
Olet hauska!
haluat viestissäsi tuoda esille? Mikä se valkeus,mitä sanoi O.V:n tuoneen?
Muutenkaan en ymmärrä haluasi puhua vuosikymmenien takaisista asioista, niin kuin ne jotenkin vaikuttaisivat tähän aikaan,ja nykyisin tehtävään
sanan julistus työhön?
Ei ole politiikasta kyse tänä päivänä, vaan siitä,että halutaan pitää seuroja eri paikkakunnilla.
"Mutta kun Ihmisen Poika tulee, löytääkö hän uskoa maan päältä?"
Tulehan sinäkin pois sieltä -60--70 luvuilta tähän aikaan, voisi olla hedelmällisempää keskustella tämän päivän elämästä. Meillä Suomessakin on menty kauas oikeasta Jumalan sanasta, voisi kohta sanoa että uuspakanuus on vallalla.
OV on opettanut puhujille saarnan valmistamisesta. Sinähän sen tiedät kun elät nykypäivässä. Oletan kuitenkin että SRK:n varapj on tuonut vaihetuspöydälle jotakin valaisevaa, sellaista mitä Helsingin lähetysalueen puhujilta kukaties puuttuu. Vai pimeyttäkö hän Oulusta meni etelään viemään?
Kalevassa Stiven Naatus puhuu vl-liikkeen nykypäivästä, millaista pahaa oloa 60-70-luvusta puhumattomuus aikaansaa. Omalta vähäiseltä osaltani olen tässä Kristuksen palveluspiikana herättelemässä Stiveninkin toivomaa keskustelua noista traumaattisista ajoista.
Onko sinulla itselläsi niin ahdistava olo, ettet kestä sellaista keskustelua?
palveluspiikaa,ainakaan tähänastisten kirjoitustesi perusteella, päin vastoin :(
joko surman haju kuolemaksi tai elämän haju elämäksi.
on saanut SRK:n siunauksen, joten seurakunnan nimissä esiintyvä organisaatiojumala luo varmasti oman valonsa saarnoihin.
saarnojen selittäjänä, oikea, Jumalan mielen mukainen oppi aiheuttaa pahoinvointia näissä eksyneissä.
on julistaa evankeliumi tälle organisaatiojumalalle kuuluvaksi kauppatavaraksi.
edessä on ko epäjumalan kirot ansaitseva teko.
"hedelmistään puu tunnetan."
siunataan rohkeasti ja Jumalaa pelkäämättä.
koko tämä haarake.
kolisee eniten.
2. Tim. 2:16
Vältä epäpyhiä ja tyhjänpäiväisiä puheita, sillä niiden puhujat menevät jumalattomuudessa yhä pitemmälle
hurskaus asuu sydämessä, totuus muuttuu vastaisekseen.
kolme viimeistä viestiä, jotka voi kannattaa lukea. Ne kaks on tämän viestin alla.
Tässä on yksi niistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000026624895
Ennen kuin pahat päivät tulevat, ja olet sanova, että ei ne minulle kelpaa.
Kyllä vanhoja ihmisiä on vaikea hoitaa.
Palsta on nyt parempi kuin ennen Sinua. Viime vuoden puolella nimittäin vastaavansisältöinen aloitukseni poistettiin ylläpidon toimesta. Poistopyynnön tekijä kirjoitti silloisesta aloituksestani näin:
"Se oli ehkä tahallista harhaanjohtamista Leenalta, siitä sai käsityksen, että SRK valjasti vaalivankkureiden eteen 300 saarnaajaa ja 50 pappia ja että nimenomaan vaalityötä varten maa jaettiin 14 lähetysalueeseen... Tosi paksua valhetta.
Juuri tällaisista vääristelyistä johtuen esim minä pyysin ylläpitoa poistamaan koko ketjun."
Valkeutta Oulusta
Leena Huovinen 28.5.2007 klo 16.11
"SRK:n johto sai poliittiseen toimintaansa ulkopuolisia avustuksia, joita se itse anoi. Muun muassa 10.2.1965 lähetettiin avustusanomuksia entiseen malliin KOP:n Matti Virkkuselle, Erik Serlachiukselle, --- Keskon pääjohtaja Ilmo Nurmelalle ja SOK:hon. --- Kimpimäki ja Eino Vaherjoki perustelivat raha-anomuksia sillä, että heidän tulisi osoittaa 'pohjimmiltaan uskonnollismieliselle kansalle vasemmistolainen ajattelu synniksi'.
Vaalityö oli nyt tärkeää; sillä keskustapuolueessa osattiin odottaa tappiovaaleja ---"
Leena sen politiikan tänne toi???
En voi tosiasioille mitään,
Kirjoittanut: Leena Huovinen 30.5.2007 klo 18.13
jos ne ovat sinun mielestäsi pahoja.
Enimmäkseen kirjoitan vain faktoja, jätän arviot toisille. Sinähän tuon arvion näistäkin poliittisista kytköksistä esitit, en minä.
Niin että kuka se toi politikoinnin :) :)
kannattaa? Ei mitään, ei minusta ainakaan. Näissä tämän kaltaisissa keskusteluissa ei pääse maalta merelle.
viestittää?
tarkoitat?
mitään.
jo silloinkin.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=7&t=321&a=3527
"SRK sai lahjoituksia vuonna 1966 enemmän kuin edellisissä eduskuntavaaleissa." Taas on vaalit tulossa.
Keskustapuolueessakin on Oulussa useita vl:iä ehdolla.
menee kunne käsketään.
Kuka se nyt parhaiten varmistaa uskovaisten edut?
Saako nykyään äänestää muitakin kuin keskustalaisia? Esim perussuomalaisia?
Hyviäkin kuten K-nen ja K-la.
Suomessa on vapaus äänestää tai olla äänestämättä parhaaksi katsomaansa henkilöä/puoluetta. Kaiken lisäksi meillä on ehdoton vaalisalaisuus. Miksi tommosia kysyt?
Vl-sallitut puolueet on olleet tavallisesti lyhyt luettelo.
Persuja ei mieleltä vennamolaisiksi enää.
Mistä he saavat vaali kampanjan rahat?
Moni yritys haluaa tukea uskovaisia ehdokkaita. Pidetään myös seminaareja ja moni yksityishenkilö lahjoittaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9575576
Olisi hyvä tietää mikä on vl ehdokkaiden kanta televisioon, ehkäisykieltoon ja maljan nostamiseen.
uskovilta kavereilta?
Onko avaaja sama Leena Huovinen, joka oli YLE:n homoillassa ?- pappi?
Hän toi kristallinkirkkaana ajatuksen siunaamisesta - yksi parhaita kristillisiä puheenvuoroja jota olen koskaan kuullut. Vapaasti lainaten: "Ei ihminen voi ketään siunata. Papin tehtävä on toimia siunauksen välikappaleena. Siunaus pyydetään aina Jumalalta. Me voimme vain rukoilla Jumalan siunausta."
massa, mutta tuo pappi ei tiettävästi ole esiintynyt tällä palstalla. Tämä Leena Huovinen on hoitokokousruljanssissa erotettu... no, hän voi itse kertoa tarinaansa, jos haluaa.
vahinkoerottaminen. Semmoista ei enää voisi tapahtua. Ja moinen vahinkokin korjaantuisi sillä, että Leena alkaisi taas kulkea JUmalan lasten matkasaatossa. Mutta ona oikeassaoleva luonne ei kait anna periksi. Pitäisi vain muistaa, että
...nöyryyttä, hiljaisuutta
Jumala rakastaa,
ei kärsi kopeutta
ylpeitä kavahtaa...