sektioon!

eli sektioon nyt sitte mennään parin vkon päästä. hermostuttaa aika paljon... jos täällä on sektion kokeneita odottajia ni otan vastaan vinkkejä ja kertomuksia yms joitten avulla vois vähän valmistautua henkisesti tulevaan. kiitos =)
2386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

juu.. mulla tehtiin hätäsektio 24 tunnin alatiesynnys yrityksen jälkeen, kaikki meni hyvin haava parani hyvin ja kipulääkitys auttoi, söin lääkkeitä 2vkoa leikkauksen jälkeen ja mies auttoi paljon kotihommissa, koska en saanut nostaa mtn paitsi vauvaa, nyt on alkanut vatsalihakset treenantua kunnolla.. hyvin kaikki menee, en toki ossa neuvoa suunnitellun sektion tapahtumia, mutta selkäydinpuudutus, ja haavanompelu. olin yhteensä leikkaussalissa 1,5 tuntia..

kysy jos jäi jotain vielä mietittyttää, kerron sulle omasta kokemuksestani mitä tiedän, jäi aika suppeaksi varmasti tää kertomus..

mutta hyvin kaikki menee, sektio on kuitenkin hyvä tapa synnyttää myös!

Äänestä

Ennen sektiota täytyy olla se väh 12 tuntia syömättä ja sairaalassa sitten tyhjennetään suoli vedellä, ei hauskaa, mutta kyllä sen kestää, kuten katetrin laiton ennen leikkausta.Kannattaa keskustella nukutuslääkärin kanssa puudutuksesta, sen aineen määrästä, että sitä tulee kerralla "oikein" ettei tarvi leikkauspöydällä odotella ja kenties aineen vaikutus yltää sikiöönkin joka puutuu- heikkenee. Sitten selkärangan alanikaman väliin puudutus ja kipu riippuu tekijän otteista. Odotellaan alavartalon puutumista, ei sais kestää liian kauan. Itse et mitään nää, koska edessä on kangas. Hiukan liikkeitä tuntuu, kun sinua " revitään " auki, mutta ei satu. Kun vauva on saatu ulos se puhdistetaan ja näytetään sinulle. Sitten pisin vaihe, jolloin sinut puhdistetaan ja kursitaan kokoon. Sen jäleen heräämöön, jonne vauva tuodaan usein kokeilemaan rintaa. Kun tunto on suunnilleen palautunut siirryt omaan huoneeseesi ja oman kunnon mukaan mahdollisimman nopesti saa alkaa liikkumaan ja katetri poistetaan. Minä nousin 1 päivänä, huonekaverini ei vielä 3:na. Vessassa käynnit aika kivuliaita, mutta muuten ei ihan kauheeta. Hormonit myllertää kuten normaalissakin synnytyksessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jännittää.... kirjoitti:

eli sektioon nyt sitte mennään parin vkon päästä. hermostuttaa aika paljon... jos täällä on sektion kokeneita odottajia ni otan vastaan vinkkejä ja kertomuksia yms joitten avulla vois vähän valmistautua henkisesti tulevaan. kiitos =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu