Pikakuvakkeita

Työpöydäälle on kertynyt viis riviä pikakuvakkeita, onko niistä muuta kuin kosmeettista haittaa? Joku siivousohjelma mainosti poistavansa toimimattomat pois hidastamasta konetta, sillä kyselen.

Onhan tässä XP:ssä vielä se kyselijä, joka siivoaisi niitä käyttämättömiä pois (johonkin talteen), senkin takia aloin epäileen.

Kuvakkeet on sekä ohjelmia, että internet-linkkejä, muuta tavaraa ei työpöydällä ole.

Ja kun ainakin puolet on eritt. harvoin tarpeen, mutta vaan varmaan olen tottunut, että siinä nekin ovat.
8475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

niin ne ei haittaa, vaikka hidastavatkin masiinaasi, mutta turhia ne mun mielestä on siinä työpöydällä, käytä mieluummin vaikka sitä quicklaunch-systeemiä siinä tehtäväpalkissa.

Äänestä

Seuraavsti: Olen luonut aiheittain kansioita työpöydälle, joiden sisällä näitä pikakuvakkeita joita harvoin käyttelen. Yleensä käynnistän pikakäynnistyksellä tai käynnistysvalikon kautta.

Äänestä

Eikös tuo ohjattu siivoaminen siivoa ne vaan yhteen kansioon, ja sehän on myös työpöydällä.
Eli mikään ei varsinaisesti muutu, paitsi siistimpi.

Piru vie, kun melkein joka ohjelma kysyy, että tehdäänkö pikakuvake, niin sitä ajattelee, että taitaa koko hoito hukkua ilman pikakuvaketta.

Käynnistetäänkö nuo harvoin tarvittavat ohjelmat tuolta "kaikki ohjelmat" listasta, vai mistä yleensä?

Äänestä
  • minä käynnistän harvoin tarvitsemiani ohjelmia. Voithan klikkailla hiiren oikealla yksitellen niitä pikakuvakkeita ja poistaa. Siihenhän tulee herjaus että pikakuvakkeen poisto ei poista itse ohjelmaa niin et vahingossa poistele vääriä. (jos sanomaa ei jostain syystä tulekaan)

    Äänestä

Tee kansio työpöydälle johon siirrät vaan ne ohjelmat jotka usein käytössä ja saat ne nopeasti sitten käyttöön kun tarvis. Muut vaikka sinne C asemalle uuteen kansioon.

Äänestä

..vaan kaikki pikakuvakkeet, työpöytähän on töitä varten. Ohjelmat saa käyntiin pikalaukasupalkista tai käynnistä- valikosta.

Äänestä

Olen nyt siirtänyt kaikki internetti-linkit selaimen suosikkeihin, ne vähänkäytetyt omiin tiedostoihin, tuonne tehtäväpalkkiin alas joka päivä tarvittavat muutamat.
Nämä olen teidän hyvistä vastauksista järkeillyt.
Vaikuttaako onnistuneelta systeemiltä?

Tänään en ehdi enempää, mutta jos tuonne pikalaukaisupalkkiin siirtelisi loppuja, niin ei työpöydälle montaa jääkään.
Montako siihen käynnistä ja pystypalkkiin saa maksimissaan niitä kuvakkeita?
Saako niitä pysymään vakiona, kun nyt tuntuvat vaihtuvan milloin mikäkin?
Miten ne siihen saa yleensä?

Äänestä
  • Koko näytön korkeudelta (pystypalkkiin), ja vielä enemmän, jos valitset näyttötavaksi "pienet kuvakkeet".

    Klikkaa "kaikki ohjelmat" valikossa olevien ohjelmien käynnistyskuvaketta hiiren oikealla, valitse siitä "Kiinnitä käynnistys-valikkoon".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertyy kirjoitti:

Työpöydäälle on kertynyt viis riviä pikakuvakkeita, onko niistä muuta kuin kosmeettista haittaa? Joku siivousohjelma mainosti poistavansa toimimattomat pois hidastamasta konetta, sillä kyselen.

Onhan tässä XP:ssä vielä se kyselijä, joka siivoaisi niitä käyttämättömiä pois (johonkin talteen), senkin takia aloin epäileen.

Kuvakkeet on sekä ohjelmia, että internet-linkkejä, muuta tavaraa ei työpöydällä ole.

Ja kun ainakin puolet on eritt. harvoin tarpeen, mutta vaan varmaan olen tottunut, että siinä nekin ovat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu