ihanaa ihanaa

sillä ensi viikolla ensimmäinen ulkomaanreissu ilman lapsia. Odotan innolla että pääsee eka kerran lomnalle ja ikää 56 vuotta.Kyllä elämä on ihanaa mutta kyllä sitä piti odottaa.
10812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

matkailuun lasten kanssa.

Äänestä
  • Jos et itse pääse lomalle ilman pentujasi, älä pura sitä tänne. Olisit ajatellut 20 vuoden sitoutumistasi ennen kuin annoit paljaalla.

    Äänestä

  • lapseton ja onnellinen kirjoitti:

    Jos et itse pääse lomalle ilman pentujasi, älä pura sitä tänne. Olisit ajatellut 20 vuoden sitoutumistasi ennen kuin annoit paljaalla.

    ihmettelen vaan miksi ilman lapsia matkaavat kuitenkin viihtyvät tällä palstalla niin hyvin että vaivautuvat jopa kirjoittamaan. Mitä elämästä puuttuu?

    Äänestä

Sun viestisi olisi sopinut paremmin jonnekin eläkeläispalstalle. Ihan naurettavaa se että "negatiivisesti" latautuneet ihmiset kirjottelevat tänne palstalle ja viettävät aikaansa lukien tätä palstaa vaikka omien kommenttien mukaan eivät halua olla missään tekemisissä lasten kanssa. Tekevät itsestään pellen!

En ihmettele yhtään kommenttiasi jos noin kauan olet joutunut odottelemaan. Jos sulla todellakin on lapsia niin sääliks käy koska suhteenne ei vaikuta täysin normaalilta kun tänne pitää hehkuttaa oikein että lapsia ei ole mukana.
Itse saisin lapseni hoitoon ihan koska vaan etelän reissuja varten mutta en halua matkustaa ilman heitä! Ihanaa että taas tänä kesänä pääsee matkustamaan lasten kanssa!

Äänestä
  • tuossa viestissä on? Minusta onnenpäivä ko henkilölle ja koettaa myös teille äipät...joskus ...ehkä? Tekö olette sitten positiivisesti latautuneita pentujenne kanssa matkalla? minulla on vähän eri kokemukset?Mutta on helppo täällä esiintyä malli kansalaisena mutta käytäntö onkin jo eri juttu.

    Äänestä

Otsikko sanoo kaiken!

Äänestä
  • ja missä sanoin ettei ole lapsia? Sanoin vaan että ihanaa etteivät lähde enää mukaan ja pääse ilman heita matkalle ja ensimmäisen kerran minun elämässä? Mikä siinä on vaikea käsittää? Ihanaa, enää muutama päivä lähtöön.

    Äänestä

  • kyllä on kirjoitti:

    ja missä sanoin ettei ole lapsia? Sanoin vaan että ihanaa etteivät lähde enää mukaan ja pääse ilman heita matkalle ja ensimmäisen kerran minun elämässä? Mikä siinä on vaikea käsittää? Ihanaa, enää muutama päivä lähtöön.

    jos kerran lapsia on, ettei osaa muuta paikkaa etsiä tuohon hehkutukseen "matkalle ilman lapsia" kuin palstan "matkalla lasten KANSSA".

    Hyvää lomaa nyt kuitenkin, vaikkei tuosta lomailustasi mitään kiinnostavaa meille "lapsilomailijoille" löydykään.

    Äänestä

  • kyllä on kirjoitti:

    ja missä sanoin ettei ole lapsia? Sanoin vaan että ihanaa etteivät lähde enää mukaan ja pääse ilman heita matkalle ja ensimmäisen kerran minun elämässä? Mikä siinä on vaikea käsittää? Ihanaa, enää muutama päivä lähtöön.

    Ja ensinnäkään en tarkoittanut sinua vaan näitä kaikkia muita jotka tänne kirjoittavat ja jotka hehkuttavat kuinka eivät pidä lapsista eivätkä ikinä halua niitä (eli heillä ei niitä ole) Ja jos luit toisen kirjoitukseni niin varmaan huomasit että säälin lapsiasi koska kirjoituksestasi huomaa että suhteesi lapsiisi ei ole ollut täysin normaali. Ei todellakaan ole normaalia tulla hehkuttamaan tänne palstalle kuinka ihanaa on ettei sinun tarvitse mennä omien lastesi kanssa. Tai olisit voinut etsiä kenties palstan "kypsät ihmiset matkalla" he olisivat varmaan olleet kiinnostuneita kommentistasi. Paljonko se mua kiinnostaa? Onneksi minulla on terveempi suhde omiin lapsiini ja vaikka menisin joskus ilman heitä (pääsisin ihan koska tahansa, hoitajat löytyy) niin en todellakaan katso asiakseni sitä missään julkisesti tiedottaa. Aika ihmeellistä. Mikäköhän oli tarkoitusperäsi? Siis mahdollisesti hykerrät kotonasi ja mietit että nyt saitkin kateelliseksi monet lapsiperheet. Vaikutuksesi on kylläkin aivan päinvastainen.

    Äänestä

Eka ulkomaanmatkan lapsen kanssa!! Lapsi 7v. ja aivan innoissaan niin kuin vanhemmatkin jotka voivat viedä lastaan paikkoihin josta ovat hänelle kertoneet ja kuvia näyttäneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on tätä odotettu kirjoitti:

sillä ensi viikolla ensimmäinen ulkomaanreissu ilman lapsia. Odotan innolla että pääsee eka kerran lomnalle ja ikää 56 vuotta.Kyllä elämä on ihanaa mutta kyllä sitä piti odottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu