Päähän pinttymänä että Mobilin öljyt parhaita- nyt sisässä Mobil Delvac Super 10W-30. Sitä ei enää saa, eikä myöskään Delvac HP-F;ää jossa olisi hyvät ominaisuudet. Tarjolla ainoastaan Delvac 1400, jonka kylmäominaisuudet eivät vakuuta, jähmepiste -27 ja pumpattavuuslämpötila ei silloin ole juurikaan yli(/alle) -20 asteen.
En normaalisti käynnistele kovilla pakkasilla, mutta täytyyhän se valmius olla jos vaikkapa joku hinauskeikka tms. iskee ja toisaalta kevättalvella kovan pakkasyön jälkeen tulee joskus lähdettyä metsähommiin.
Pidän mineraaliöljyä (joita nuo alussa mainitut siis ovat) parhaimpana vanhoihin vehkeisiin, mutta Mobililta ei oikein nykyään löydy sopivaa. Öljymerkin vaihto ehkä edessä, Nesteeltä löytyisi Neste Diesel 10W-30, jolla ihan kohtuulliset kylmäarvot ainakin paperilla, mutta mitäs te käytätte vanhoissa traktoreissa?
Paras moottoriöljy vanhaan traktoriin?
8
6118
Vastaukset
- CRD 10W30
Elikkäs tuota: Castrol CRD 10W30. Ei tarvi ostaa sikaa säkissä!
- Isäntä
Ääni Castrollille. Korjaantuvat myös pienet tiiviste vuodot ja muutenkin parasta vanhaan koneeseen.
- on parasta
Isäntä kirjoitti:
Ääni Castrollille. Korjaantuvat myös pienet tiiviste vuodot ja muutenkin parasta vanhaan koneeseen.
Siis castrol on parasta, harmi kun niin harvat sitä myyvät.
- nuhvieltti
Itse jouduin ostamaan valmetiin (500) uutta ööliä, kun ennenkin on delvacia ollut niin ostin tuota 1400:sta. Talvella en hirmuisilla pakkasilla käynnistele.
Sen huomasin, että tuo uusi 1400:n pudotti öljyn paineita (muttei hälyttävälle tasolle) noin 0,2- 0,5 kp/cm2! - Hyvin pelittää
Primula 15W-40. Hyvin pärjäilee pakkasillakin .Jos on 20 astetta pakkasta,on parempi pysyä pirtissä. koneet hajoo vain suotta päin.
- oil
Paras öljy on halvin 10W-30 tyypinen öljy, joka käy lähes joka rakkineeseen. Kalliit merkkiöljyt on vain kauppiaan puhetta. Rahaa voi syytää muuhunkin. Vaihtoväli on sitten eri asia ja kannattaa huomioida ajallaan.
- Saetkae
Laitan kaikkiin koneisiin 5w-40 Tebikan SHPD:tä täys-synteettisenä. Toimii niin vanhassa Massikassa (165 -66) kun kaikissa pienkoneissa ja uudessa Passatissa. En ole vielä rikkonut yhtään konetta niillä.
Voisihan sitä laittaa eri öljyjä joka koneeseen mutta on niitä tynnyreitä muutenkin tarpeeksi. Laitan siis sitä kaikkiin, mitä parasta vaativa määrää.
PS Kaikki minun vempaimet käynnistyy ja käy oli pakkasta mitä vaan ;)- just joo
tottakai...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232346- 1121967
- 1131617
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421483Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91407Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901045Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016118932Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15919Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35917Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt81865