Voiko yksin lopettaa

Yksin lopettaminen

Voiko juomisen lopettaa yksin? Olen kuullut, että tarvii joku ulkopuolinen henkikilö, jonka kanssa asian hoitaa. Mitkään AA:t, terapiat, akupuntuurit eivät minua auta, lääkkeistä puhumattakaan.

Tosin on nyt vuoden kuuri päällä, ette voi ja/halua juoda. Senkin vaikutus heikkenee ajan saatossa. Ja - sitten jos alkaa juoda, on kuolema lähellä. Sisäelimet eivät kestä (mkasa). Tilanne on todella vaikea, olen korkeasti koulutettu ja tämä häiritsee työtäni. Urheilen kovasti, ehkä tämän takia olen fyysisesti loistavassa kunnossa. Mut´ta henkinen kantta pettää, hermoilen, en osaa iloita elämästä enkä edes pojastani!

14

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..äiti

      Tuolla alempana on minun keskustelunavaukseni.. Että tässä ollaan melkein samassa veneessä.En voi kertoa kenellekkään todellista tilannetta.Menen vain eteenpäin päivästä toiseen ja katson miten käy.Päätin sunnuntai-iltana,etten juo tällä viikolla.Toinen aamu ilman tunkkaista oloa..alku tämäkin.

      • yksinkin ¤

        lopettaa.Täytyy olla vain niin vahva omatahto lopettaa.Minulla takana 6 vuotta juomatta.Päivä kerrallaan se lähti.Vielä.kun terveys on kyseessä entistä enemmän tulee motivaatiota,kun ajattelee mikä on vaihtoehto.Tietty olisi hienoa,jos saisi jonkun ystävän tukemaan.Onnea matkaan.


    • AgenttiOranssi

      50- 80 % kaikista lopettaneista väärinkäyttäjistä on lopettanut nimenomaan itsekseen.

      Avainsana on MOTIVAATIO. Oletko valmis luopumaan nousuhumalan tuottamista hyvistä tuntemuksista saavuttaaksesi raittiuden? Asiallisen kylmä hyöty-haitta-analyysi alkoholin hyvistä ja huonoista puolista käänsi ainakin minulla vaa'an raitistumisen puolelle.

      Toki joillekin on vertaistuesta apua. Sitä on olemassa monenlaista. Mikäli AA ei ole sinun juttusi ja englannin kieli ei ole este, kokeile esim. SMARTia:
      http://www.smartrecovery.org/

      SMART ei sitouta sinua elinikäiseen sairastamiseen, siitä voi ja on tarkoituskin irtautua, kun tulee toimeen omillaan. Toki mukana voi kuitenkin hengailla niin pitkään kuin haluaa.

    • kohtaamisia

      Huomenta!
      Tuntui niin pahalta lukea hätähuutoasi. Minun käsitys on, että yksin on turha lähteä tarpomaan raitista elämää. Omia kokemuksia on niin paljon omavoimaisuudesta ja tuloksena oli aina sama "juomaputki". Itse käyn veertaistukiryhmissä ja siitä minä saan tukea.Asiat jotka mahdollistavat juomisesi on laitettava tärkeysjärjestykseen mitä voi tehdä/ei saa tehdä. Joissakin tapauksissa työ antaa mahdollisuuden vältä esim.kaljoille lähtemistä työpäivän jälkeen. Hyvä fyysinen kunto mahdollistaa juomisen koska roppa ei reagoi juomaputkeen. Henkinen kantti rupeaa kyllä pettämään ja olet tainnut sen myös huomata. Puhu jollekkin henkilölle johon luotat tässä asiassa, jos se vaikka auttais tässä tilanteessa. Pitäisi olla HALUA lopettaa juominen, jos se kerran tuottaa ongelmia arjen pyörityksessä. Semppiä yritykseen ja päivä kerrallaan eteenpäin.
      Terv. kohtaamisia

    • vain yksin

      Kuka sen korkin avaa ja laittaa kiinni? Sinä itse!

      • lopetin ja

        kerran alkamaani raittiutta olen jatkanut vertaistukiryhmässä. On paljon helpompaa, kun löysin ympäri Suomea ryhmiä, mihin voin mennä tapaamaan kaltaisiani ihmisiä. Ei tarvii jäädä hotelliin roikkumaan.


    • kulukuri..

      tekee ratkaisunsa alkoholiongelmaansa itse, mutta mitä häviät jos jakaisit ongelmasi toisen kärsivän kanssa ? Pelkäätkö myöntää ongelmaasi ja kohdata sitä rehellisesti ? Minulla itselläni oli samoja vaikeuksia, mutta päästyäni kuulemaan ja kertomaan kokemuksiani- asiat loksahteli kohdalleen ja uskon samoin käyvän sinullekin jos todella haluat Raitistua. Minulla on alkoholitonta elämää takana jo yli 15 vuotta ja uskon Sinunkin kohdalla toipumiseen, jos teet oman osuutesi ja jaat kokemuksesi.

    • ???....

      Olet siis nyt kuivilla jos oikein käsitin. Sitten pitää pysytellä kuivilla jos niin pitää olla. Tuo hermoilu on kai normaalia kun lopettaa, sanovat ainakin että helpottaa vähitellen.
      Poika on, liekö puoliskoa? Perhe kai se parhaiten auttaa, ainakin on motivaatiota ja ehkä tukeakin.

      Niin, ei kai kukaan toista ihmistä raitista, itse se loppujen lopuksi pitää hoitaa.

    • että AA:t, terapiat,

      akupunktuurit eivät auta. Kuinka pitkä kokemus sinulla niistä on? Vai onko sinulla pelkkä toivoton ennakkoarvio?

      • Akupunktuuri

        Kokeilin sitä viisi-kuusi vuotta sitten ekhä neljän sarjan kerran. Kerro, miten se voisi auttaa tällaiseen ongelmaan?


      • en ole koskaan
        Akupunktuuri kirjoitti:

        Kokeilin sitä viisi-kuusi vuotta sitten ekhä neljän sarjan kerran. Kerro, miten se voisi auttaa tällaiseen ongelmaan?

        kokeillut. Sen sijaan AA:sta minulla on pitkä kokemus. Sen avulla olen pysynyt raittiina ja viinahimo on kadonnut. Elämä on muutenkin aiempaa parempi.


    • se minun kohdallani loppui yhdeksän vuotta sitten. Lopetuksia oli tosin monia; toiset niistä kestivät kuukausia, puoli vuotta ja ylikin, toiset aamu- tai iltapäivän. Kaikille aikaisemmille yrityksilleni oli yhteistä se, että ne olivat jollain tavoin ehdollisia; tämä viimeiseni ei ole. Silloin kesällä -98 tiesin, ettei minun enää tarvitse juoda enkä enää haluakaan. Olin juonut lasini tyhjäksi.

      Prosessia on vaikea selittää. Ansiokkaimmin sen on tehnyt Raimo O. Kojo alan kulttikirjassaan "Eroon viinasta". Suosittelen. Painos on loppunut kirjakaupoista, mutta ainakin kirjastoista löytyy.

    • jos olet sisäistänyt lopet...

      Lopetin alkoholin käytön kokonaan n. 1,5 vuotta sitten. Käytin tätä ennen alkoholia kohtuullisen reippaasti ts. arkisin eurooppalaisittain ja viikonloppuisin suomalaisittain. Olin vuosia miettinyt lopettamista, koska pelkäsin tulevani puliakaksi, mutta lopettamispäätös siirtyi aina seuraavaan ja sitä seuraavaan päivään. Lopulta kyllästyin ainaiseen tokkuraiseen aamuoloon ja pelkoon, että duunikaverit huomaavat vanhan viinan hajun. Lopettamista varmasti auttoi, että harrastin kaikesta huolimatta kuntoilua. Joskus tulee mieleen, että oispa kiva poiketa terassille, mutta sitten kun katselee maistissa olevia ihmisiä, ei teekään enää mieli. Ja aina kannattaa muistaa miltä seuraava aamu tuntuu. Toivon sinulle koko sydämestäni onnistumista.

    • Mursupaani

      Mitäh? "Olen kuullut että tarvii jonku muun..." mitä vittua, oletko se sinä lopettamassa vai se "joku muu", pyydä siltä apua jos kerran tarviit.

      t: YKSIN lopettanut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3296
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      69
      2990
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      68
      2674
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1348
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      14
      1180
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      105
      1051
    8. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      41
      1010
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe