Götan kanavasta

Pitäisi tehdä perheen kanssa kesälomareissu. Olisiko ideaa käydä Götan kanavaa pitkin Vätternillä ja samalla piipahtaa Kolmårdenissa lasten kanssa? Onko Vätternillä ja niillä muilla pienemmillä järvillä mukavaa lapsiystävällistä nähtävää?

Jotain asiallisia kommentteja tähän orastavaa ideaan?

T: LAssi
5911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kolmårdenin edustalle ei veneellä (syväys 2,1 m) päässyt v.2002 mutta taksin sai lähimpään satamaan. Tekemistä riittää pariksikin päiväksi. Kanavalla täytyy muistaa että suluissa eteneminen on hidasta ja niissä tarvitaan kaksi aikuista, toinen kiinnittää ja vapauttaa köysiä, toinen on veneessä. Toki muiltakin veneilijöiltä voi pyytää apua jos lasten kanssa mennään odotellessa jaloittelemaan. Sulkuja on enimmillään jopa 8 peräkkäin (Bergs slussar).

En muista kanavan varrelta mitään erityistä nähtävää paitsi tietysti maantien, joka menee kanavan ali ja vastaan tulevat kanavalaivat. Jos veneessä on polkupyöriä, voi harrastaa liikuntaa ajamalla veneen vierellä pyörätietä pitkin.

Kanavalla veneily on idyllistä ja rauhallista koneella puksuttamista ja pysähdyspaikkoja on paljon. Valitettavasti kanavan vesi on hyvin kylmää eikä kovin puhtaan näköistäkään

Vätternillä kannattaa pysähtyä yöksi Vadstenan linnan vallihautaan.

Jos aika riittää, suosittelen ajamista Göteborgiin saakka. Matkan varrella on lisää upeita maisemia, Vänernin saaristo, isoja sulkuja ja vanha linna. Göteborgissa on tietysti Liseberg ym.

Paluumatka kierrettiin koko Ruotsi. Aikaa meni 6 viikkoa.

Äänestä
  • Itse tehtiin toisinpäin: ensin Visbyn ja Köpiksen kautta Skageniin. Käväistiin Sörlandetin saaristossa (Norjan etelärannikko) ennenkuin tultiin Göta-kanavan kautta kotiin. Aikaa meni 5 viikkoa, ilman kiirettä. 30-jalkaisen veneen käsittelyssä ei ollut mitään sulutusongelmia. Lapsetkin oppii sulutuksen, kun vene ei ole liian iso ja painava.
    Kiva retki, vaikka pitkä koneajo ojassa tietysti voi pitkästyttää.

    Äänestä

että sitä kutsutaan myös avioerokanavaksi !

Äänestä

Kävimme vuosia sitten Götalla. Ajoimme Motalaan ja takaisin. Kanavamatka kesti viikon. Ajo kanavalla on leppoisaa koneajoa, jossa ohituksia ei tapahdu. Suluissa on osattava omat temppunsa, muutoin kanavamatkasta voi tulla ruotsalaisten nimittelyn mukainen "skilmässakanal". Liikenne lopetetaan yöksi, joten yöt ovat rauhallisia. Motalaan mennessä on jo nähty paljon, ehkä oleellinen ja kauneinkin osa kanavasta. Reissu ei ole ilmainen. Tutustua aiheeseen tarkemmin netin kautta. Voin suositella säästä riippumatonta kanavamatkailua Götalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vielä.. kirjoitti:

Pitäisi tehdä perheen kanssa kesälomareissu. Olisiko ideaa käydä Götan kanavaa pitkin Vätternillä ja samalla piipahtaa Kolmårdenissa lasten kanssa? Onko Vätternillä ja niillä muilla pienemmillä järvillä mukavaa lapsiystävällistä nähtävää?

Jotain asiallisia kommentteja tähän orastavaa ideaan?

T: LAssi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu