Hääkuumeesta

Tämä minun asiani ei ehkä nyt tännekään kuulu vaan pikemminkin henkilökohtaisten ongelmien palstaan mutta ongelma nääs on tällainen: minulla on hääkuume!!! kakskymppisenä tuli vauvakuume, meni ohi. Sitten tuli autonhankkimiskuume, meni ohi. Nyt kolmikymppisenä tuli hääkuume! Eikä muuten mene ohi. Seurustelen eikä naimisiinmenosta ole puhuttukaan, mutta minä senkun ostelen salaa häälehtiä ja katselen hääpukukuvia ja käyn tyyliin "turistina" kirkossa ihastelemassa juuri hääjuhlien aikaan. Odotan jo innolla, että tänäkin vuonna pääsen ainakin 3 häihin ja olen sinnekin ostanut jo 6 kk aikaisemmin lahjat ja kortit. Huvinsa kaikilla, mutta onko kellään muulla ollut vastaavaa ja miten tällaisesta ongelmasta pääsee eroon?
4528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niitä tapauksia, jotka haluaa elämänsä prinsessajuhlat... mistäköhän se johtuukin, että tosi monet naiset aivan sekoavat häiden kanssa, siitä meiningistä on kyllä jo se itse asia aika kaukana. Avioliiton solmimisen tarkoitus (ja ihanuus) hukkuu älyttömään touhotukseen sen elämän ainoan ja TÄYDELLISEN prinsessapäivän (jessus kuinka älytöntä) järjestämiseen. Olen itse menossa naimisiin elokuussa, ja olen monesti oikein huokaissut helpotuksesta, kun ei tarvitse kaahottaa kaiken maailman älyttömyyksien kanssa alkaen hääkarkkien värssyistä päättyen heittokimppuun laitettavaan lapselliseen loruun tai siihen miten hyvin kakkukoriste kuvastaa juuri meidän suhdetta. Ihan hengästyttää, kun lukee kaiken maailman bridezillojen juttuja ja suunnitelmia ja ideoita keskustelupalstoilta (esim. naimisiin.info). Käypä lueskelemassa niitä, ehkä sitten helpottaa, kun huomaat miten turhaa on touhottaa häistä häiden vuoksi. Kyllä se sinunkin ukkosi voi naimisiin haluta, mutta ehkä se pelkää juuri sitä mieltä vailla olevaa hääräämistä, joka ei loppujen lopuksi edes ole mitenkään olennaista koko avioliiton ja sen solmimisen juhlistamisen ideassa. Mikään ei tietenkään estä tutkimasta häälehtiä tai hääpukukuvia, jos siitä huvia saat, mutta yritä välttyä pakkomielteen kehittymiseltä.

Äänestä

juttele ihmeessä puolisosi kanssa siitä, että olisiko todella aika mennä naimisiin ja järjestää ne vuosisadan ihanimmat prinsessahäät!!!

Toinen vaihtoehto on vähän lievempi:
Suunnitelkaa ja järjestäkää kumppanisi kanssa vuosisadan ihanimmat puutarhajuhlat.

Pääset suunnittelemaan käsiohjelmat, tarjoiltavat, kattaukset, ohjelman ja asut.

Kun vielä järjestätte puutarhajuhlien jatkoiksi vaikka kyydin läheiselle tanssilavalle, niin saatte ympättyä kivan pukukoodin mukaan, jolloin jokainen laittaisi vähän juhlavampaa asustetta..ei pelkkää "kotibile" settiä.

Ja jos se naimisiin meno itsessään tuntuu ihanalta, eikä tosiaan vain tuo juhlahumu, niin mikäs tuollaisen puutarhajuhlan yhteydessä estää pitämästä vaikka jotain kihlautumis juhlaa vaikka...valokuvineen kaikkineen! Kokeile näistä toista, niin saat kuumeesi laskemaan...tai nousemaan:)

Äänestä

moi,

mulla kans hääkuume, miesystävääni indusoima.. ehkä jatkos mennäänkin, mut tää on kauheeta ku kattoo valmiiks jo hääpukuja vaik ei ole kosittukaan.. ollaan lapsentekopuuhissa.. mieheni on ihana ja rauhallinen, sopivat perinteinen ja puhui juuri taas noista vastanaineista ystävistään.. ja kyllä on sivuttu aihetta muttei kosintaa ole tullut..

voit kirjottaa mulle ajatuksias jos haluat, ymmärrän tunteesi, oon kohtalotoveri.

e-mailsoste: [email protected]


t. "metsään ei tullutkaan syys..."

Äänestä

Hanki kaason pesti tai osallistu muiden hääjärjestelyihin aktiivisesti. Minulla on tänä kesänä 2 kaason tehtävää. Morsiamet ovat läheisiä, ja meillä on sujunut mutkitta. Puuhastelu on kivaa eikä minulla ole valittamista, mutta tulee kyllä "hääkiintiö" tosi hyvin täyteen. En haluaisi tosiaankaan 3 vuoteen naimisiin (kun suunnittelu olisi syytä aloittaa vuosi aikaisemmin)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tahtoo sanoa tahdon kirjoitti:

Tämä minun asiani ei ehkä nyt tännekään kuulu vaan pikemminkin henkilökohtaisten ongelmien palstaan mutta ongelma nääs on tällainen: minulla on hääkuume!!! kakskymppisenä tuli vauvakuume, meni ohi. Sitten tuli autonhankkimiskuume, meni ohi. Nyt kolmikymppisenä tuli hääkuume! Eikä muuten mene ohi. Seurustelen eikä naimisiinmenosta ole puhuttukaan, mutta minä senkun ostelen salaa häälehtiä ja katselen hääpukukuvia ja käyn tyyliin "turistina" kirkossa ihastelemassa juuri hääjuhlien aikaan. Odotan jo innolla, että tänäkin vuonna pääsen ainakin 3 häihin ja olen sinnekin ostanut jo 6 kk aikaisemmin lahjat ja kortit. Huvinsa kaikilla, mutta onko kellään muulla ollut vastaavaa ja miten tällaisesta ongelmasta pääsee eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu