Muokkaus ennen päätehakkuuta

Olen jo vuosia pohtinut miksi muokkausta ei siemenpuu ja tukkipuuasennoissa voitaisi soveltuvilta osin suorittaa ennen hakkuuta.Silloinhan maanpinta saataisiin hajalle kohtuullisen pienillä ja keveillä laitteilla kun ei tarvitsisi myllertää sitä suurta oksa ja latvusmassaa,samoin heinittyminen myöhästyisi vuodella ja itämiskelpoinen kasvualusta olisi valmiina jo mahdollisesti puista putoileville siemenillekin.Mahdolliset kuorivauriothan eivät haittaisi siinä hakkuun alla,onko kukaan kokeillut,tai tutkijat tutkineet.
91436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No sehän on vähän sama ku laittais kalsarit farkkujen jälkeen jalkaan.

Minkäköhänlaisia vaikka mättäät olis sen jälkeen ku ajokoneella ja motolla on ajettu kymmeniä kertoja niitten yli. Ja vois vähän ahdasta olla kaivinkoneelle..

Äänestä

Suurin haittapuoli hommassa on kai jo itäneiden taimien vaurioituminen hakkuussa. Jos tuo teknisesti muuten onnistuisi, niin ainakin Kaakkois-Suomessa männyn uudistusaloilla lienee lisäksi vaarana tyvitervastautia aiheuttavan sienen leviäminen juurivaurioiden kautta.

Äänestä

Samansuntianen ajatuskulku tuli itsellänikin mieleen, kun pari viikkoa istuttanut kuusentaimia mätästetylle alueelle, jossa vielä tämän jälkeen uhkana taimikolle ovat kaikenmoiset riesat; vesakot, heinät, routa. Eli mitä minä hakisin olisi kustannustehokkuutta vakiintuneen taimikon aikaansaamiseksi. Nyt olen vähän raivannut ja sen ohessa tuli vastaan 5-8 vuotta sitten harvennettu sekametsä, enimmäkseen kuusta. Tässä ajourat kauttaaltaan 20 senttistä kuusentaimikkoa!

Eli (tapauskohtaisesti sopivilla kovilla alueilla) kannattaisin myös tätä päätehakkuuta edeltävälle ajalle kevyttä maanpinnan käsittelyä, ainakin tutkittavaksi. Päätehakkuussa tulevat ajourat, kymmenet kerrat samasta kohdin kuletut, olisivat lähinnä marginaalisia. Ja nämä poljetut kohdat ovat myös helppo täydentää siemenillä tai taimilla (parhaita kasvualustoja).

Ajatuksenakin se että puut notkuvat käpyjä ja aukkohakkuun jälkeen käännetään maat ja kannot ja kannetaan uudet taimet tilalle, tuntuu minusta rahan haaskaukselta...

Äänestä
  • Isukki on joskus noin 15 vuotta sitten harventanut hankinnalla silloisen 03- kehitysluokan metsän (VT männikkö) lakirajoille. Nyt kun tarkoitus on tehdä pari muokkausta aukoille, niin ajattelin, että tuon reilun hehtaarin alan voisi kokeeksi laikuttaa ja ottaa "siemenpuut" pois parin vuoden kuluttua. Mikään laki tuskin tällaista ennen päätehakkuuta tapahtuvaa muokkausta kieltää. Voihan olla, että tällöin siementä tulee runsaasti, eikä heinä pääse villiintymään kun varjostustakin vielä on. Tuskin tällaista kannattaa yrittää kuusikoihin, tai reheviin männiköihin, tottahan taimet maasssa vaurioituu, jos päältä korjataan puuta 250 kuutiota/ha. Ja eiköhän Suomalainen metsätalous ole jokaisen metsänomistajan mieltymyksien summa, kukaan muu ei metsänomistajan päätöksistä kärsi, kuin omistaja itse ja kenties seuraava sukupolvi.

    PS: Kyllä tyvitervas tarttuu juuristoyhteyksien kautta, mutta muokattiin alue viisi vuotta ennen tai viisivuotta jälkeen, niin eiköhän se tervas sieltä essiin nouse. Ennemmin tai myöhemmin.

    Äänestä

  • metsäneiti kirjoitti:

    Isukki on joskus noin 15 vuotta sitten harventanut hankinnalla silloisen 03- kehitysluokan metsän (VT männikkö) lakirajoille. Nyt kun tarkoitus on tehdä pari muokkausta aukoille, niin ajattelin, että tuon reilun hehtaarin alan voisi kokeeksi laikuttaa ja ottaa "siemenpuut" pois parin vuoden kuluttua. Mikään laki tuskin tällaista ennen päätehakkuuta tapahtuvaa muokkausta kieltää. Voihan olla, että tällöin siementä tulee runsaasti, eikä heinä pääse villiintymään kun varjostustakin vielä on. Tuskin tällaista kannattaa yrittää kuusikoihin, tai reheviin männiköihin, tottahan taimet maasssa vaurioituu, jos päältä korjataan puuta 250 kuutiota/ha. Ja eiköhän Suomalainen metsätalous ole jokaisen metsänomistajan mieltymyksien summa, kukaan muu ei metsänomistajan päätöksistä kärsi, kuin omistaja itse ja kenties seuraava sukupolvi.

    PS: Kyllä tyvitervas tarttuu juuristoyhteyksien kautta, mutta muokattiin alue viisi vuotta ennen tai viisivuotta jälkeen, niin eiköhän se tervas sieltä essiin nouse. Ennemmin tai myöhemmin.

    Parin vuoden päästä myyn pienen kuusikkoleimikon. Tänä suvena ja ensi vuonnakin on tarkoituksen kokeilla muokkausta puutarhajyrsimellä ja Avantilla.
    Näillä ei ole asiaa palstalle hakkuun jälkeen.

    Muinoin oli MT:ssä juttu jonkun hyvistä kokemuksista hoitaa muokkaus ennen hakkuuta.

    Moikkaillaan!

    Äänestä

Metsähallitus ainakin on kangasmailla äestänyt, pari vuotta ennen päätehakkuuta. Kuusi metsässä se ei taida onnistua.

Äänestä

Tahtoo vaan sirkkavaiheen taimet helposti vaurioitua kun monitoimikoneella hakattaessa puut laahaavat maata pitkin,ja ne sirkkataimet nousee heti ekana keväänä.

Jos aukko on suhteellisen pieni/kapea niin järkevällä siemenpuiden jätöllä saa helpotettua niiden korjuuta pois.Eli jättää sellaiselle etäisyydelle aukon reunasta että pystyy kaatamaan latvan aivan aukon reunaan ja sieltä keräämään tai sitten jättää pieniin ryhmiin jotka voi olla vaikka ensiharvennukseen asti kasvamassa kallista pintalautaa.

Äänestä
  • että se muokkaus ei varmaan tee kovin hyvää puiden juuristolle. Kuusella ainakin on juuret aika pinnassa, laho tahtoo tarttua rikottuihin juuriin. Onhan se hyvä että mietitään ja kokeillaan kaikkea uutta, mutta joskus tuntuu että erikoisuuksia haetaan vähän niin kuin mielenosoituksen vuoksi. Ite pitemmän linjan metänomistajana olen kyllä tullut siihen johtopäätökseen, että kyllä nykyajan metänhoitosuositusten mukaan toimimalla pääsee parhaaseen tulokseen. Ne perustuu kuitenkin tutkimuksiin ja pitkälliseen kokemukseen. Turha yksityisen on omassa metässään alkaa tekemään Metlan hommia.

    Äänestä

  • äkkiä aateltuna... kirjoitti:

    että se muokkaus ei varmaan tee kovin hyvää puiden juuristolle. Kuusella ainakin on juuret aika pinnassa, laho tahtoo tarttua rikottuihin juuriin. Onhan se hyvä että mietitään ja kokeillaan kaikkea uutta, mutta joskus tuntuu että erikoisuuksia haetaan vähän niin kuin mielenosoituksen vuoksi. Ite pitemmän linjan metänomistajana olen kyllä tullut siihen johtopäätökseen, että kyllä nykyajan metänhoitosuositusten mukaan toimimalla pääsee parhaaseen tulokseen. Ne perustuu kuitenkin tutkimuksiin ja pitkälliseen kokemukseen. Turha yksityisen on omassa metässään alkaa tekemään Metlan hommia.

    Aikomallani _aukolla_ kuusen ym juuret saa rauhassa lahota - nopeammin=paremmin. Muinoisen karjan laidunnuksen takia 20% on jo lahoja.

    Siemeniä näytti olevan paljon sammalikossa. Eiköhän sirkkataimia ja parin vuoden päästä isompiakin tule riittävästi, vaikka hävikkiäkin syntyy.

    MHYt ovat perinteisesti toitottaneet mitä on teollisuuden etu. Nytki kehottavat heti myymään, vaikka hinnat nousee vielä rajusti. Myyvät laikutusta ja taimia, jne.

    Myönnän,että etukäteismuokkaus on harrastusta, ei kannattavaa pienkoneilla.

    Moikkaillaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mehtäsika kirjoitti:

Olen jo vuosia pohtinut miksi muokkausta ei siemenpuu ja tukkipuuasennoissa voitaisi soveltuvilta osin suorittaa ennen hakkuuta.Silloinhan maanpinta saataisiin hajalle kohtuullisen pienillä ja keveillä laitteilla kun ei tarvitsisi myllertää sitä suurta oksa ja latvusmassaa,samoin heinittyminen myöhästyisi vuodella ja itämiskelpoinen kasvualusta olisi valmiina jo mahdollisesti puista putoileville siemenillekin.Mahdolliset kuorivauriothan eivät haittaisi siinä hakkuun alla,onko kukaan kokeillut,tai tutkijat tutkineet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu