Lopetin isotretinoin ratiopharm kuurin n. 2 viikkoa sitten aiemmin mitä piti..söin yhteensä n. 3kk. Yhtäkkiä muutama päivä sitten naamaani nousi kuitenki ihan outoja, vesipäisiä pikku näppylöitä. Tuntuu että ne leviää ja leviää..sain lääkekuurin lievään akneen ja lopputulosko on sitten 100 prossaa pahempi akne vai? kellään samantapaisia kokemuksia? alotin lääkkeen uudestaan.
isotretionoin ratiopharm + lopetus
khkiom
6696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
loppu huhtikuussa 4 kk:n kuuri (20 mg/pv) joka oli myös lievään akneen. Kuurin loppumisen jälkeen iho näytti ihan hyvältä mutt sitten joitain viikkoja lopettamisen jälkeen alko otsaan tulee ihme pikku näppyjä vieri viereen. Ennen on otsa ollu ihan sileä. Olin, että mitä v--tua:/ Ne kyllä häviää jonkun ajan kuluttua kun laittaa esim.Hjeronymuksen aknepastaa mutt kyllähän se ketuttaa kun tuntuu, että ei ollu mitään hyötyä lääkkeestä.
Eli kohtalotovereita kai ollaan:/
Toista kuuria en viittis enää syödä mut kattoo nyt...
Söit siis 2400mg lääkettä ja vaikka painaisit 35kg et saa suositusannosta lähellekään tuolla kuurilla ainetta. Ei ihme kun ei toimi ja sitten syytetään lääkettä =)
Tosin en tiedä miten lievään akneen määrätään tuota lääkettä, mutta omituisia lääkäreitä liikenteessä näköjään.
helvetti sentään kyllä mä nyt oletan, että ihotautilääkäri tietäis paljon määrätään, vaan paskan marjat eipä voi luottaa vaan on haettava apu tälläsiltä palstoilta, -tana...
Sen mielestä mulla oli lievä akne ja se ensin mietti, että pitäiskö määrätä 10 mg(!) vai se 20 mg/pvä. Ja eikä tässä ihan mitään 35 kg paineta; lihasmassaa salilta tullu vähän enemmän...Saatana se lekuriakka nähtävästi mitään osannu:/
Mul oli aluksi eräs lääkäri joka sanoi et mun kannattaa lopettaa kuuri ennen kesää, eli olisin ehtinyt syödä kuuria vain 3kk. Itselläni oli keskivaikea akne, eli suuri ihonalaisia paiseita. Pelkäsin et kuuri jää liian lyhyeksi ja akne palaa, sitten se lääkäri lopetti siinä paikassa ja sain toisen, se laski mun kokonaisannoksen, eli 5000mg ja jatkan kuuria vielä ainakin elokuun puolenväliin, "syödään pitkä kuuri, etten akne uusiudu" sanoin lääkäri. Kannattaa valittaa sille lääkärille ja jos se ei muuta mieltään niin vaihtaa toiseen!
voi että ku en osaa kirjoittaa:D Mut saat varmaan selvään.:D
Kannattaa noudattaa sitä lääkärin ohjetta jos sellaiselle on ongelman vuoksi kerran mennyt ja jos itse alotat uusiks ja lopetat ja syöt tauon jälkeen satunnaisesti pilleireitä niin mitä voi kuurilta odottaa edes. 3kk kuuri vaikuttaa tosi lyhyeltä kuurilta muutenkin.