Mulla paniikkikohtauksia aheutti

Niin siis ajattelin nyt kirjoittaa yleisestikkin että mulla paniikkikohtauksia aiheutti e-pillerit ja niiden kautta masennus ja itkuisuus. Söin ensin DianeNovia ja sitten Jasmineita. Luulin että olin tullut täysin hulluksi, kun en heti ymmärtänyt mistä johtui, olin sen verran nuori vielä. Kohtaukset loppui jotain 3kk syönnin lopettamisen jälkeen ja toisaalta sain varmasti ajatuksenkin voimalla siirrettyä syyn niiden niskaan koska en käsittänyt masennustani ollenkaan ja se tuli ainakin pillereistä. Koittakaa jaksaa! Toivottavasti viestistäni olisi edes jollekkin apua! Muistakaa mennä heti puhumaan jollekkin, minä kärsin yksin joka näin jälkikäteen ajateltuna oli todella huono idea 17-18 vuotiaalta.
Jonkin aikaa siis minullakin jatkui epävarma olo ja tuntui kuin kohtauksia voisi tulla, vaikka lopetin pillerit, mutta aikaa myöten varmuus omaan olotilaan parani ja pääsin koko jutusta yli.
Voimia!
1606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

aika paljon vaikuttaa nuo hormonit meidän mielentilaamme. On kilpirauhashormonia, estrogeenia, sun muuta. Jos on epätasapainossa, luonnollisesti ei tunnu hyvältä. Kiva kun löysit syyn oireisiisi, pääasia että hoksasit lopettaa niiden syönnin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei koskaan enää niitä kirjoitti:

Niin siis ajattelin nyt kirjoittaa yleisestikkin että mulla paniikkikohtauksia aiheutti e-pillerit ja niiden kautta masennus ja itkuisuus. Söin ensin DianeNovia ja sitten Jasmineita. Luulin että olin tullut täysin hulluksi, kun en heti ymmärtänyt mistä johtui, olin sen verran nuori vielä. Kohtaukset loppui jotain 3kk syönnin lopettamisen jälkeen ja toisaalta sain varmasti ajatuksenkin voimalla siirrettyä syyn niiden niskaan koska en käsittänyt masennustani ollenkaan ja se tuli ainakin pillereistä. Koittakaa jaksaa! Toivottavasti viestistäni olisi edes jollekkin apua! Muistakaa mennä heti puhumaan jollekkin, minä kärsin yksin joka näin jälkikäteen ajateltuna oli todella huono idea 17-18 vuotiaalta.
Jonkin aikaa siis minullakin jatkui epävarma olo ja tuntui kuin kohtauksia voisi tulla, vaikka lopetin pillerit, mutta aikaa myöten varmuus omaan olotilaan parani ja pääsin koko jutusta yli.
Voimia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu