IT-alan työttömyys on nyt 11%. Tiedossa olevien potkujen takia se nousee varmasti 15% ja vuoden alussa ennustettiin, että työttömyys IT-alalla on vuoden lopussa 20%.
Jos olet valmistumassa IT-alalle juuri nyt niin harkitse kahdesti otatko paperit ulos, jollei sinulla ole varmaa työpaikkaa. Nimittäin sen jälkeen kun otat paperit ulos niin voi käydä niin ettei valtio kustanna sinulle enää toista koulutusta sellaiselle alalle, josta saisit töitäkin.
Jos olet valmistumassa IT-alalle juuri nyt niin harkitse kahdesti otatko paperit ulos, jollei sinulla ole varmaa työpaikkaa. Nimittäin sen jälkeen kun otat paperit ulos niin voi käydä niin ettei valtio kustanna sinulle enää toista koulutusta sellaiselle alalle, josta saisit töitäkin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...ja ilman niitä papereita et AINAKAAN saa töitä. No mieti siinä sitten.
>...ja ilman niitä papereita et AINAKAAN saa töitä.
Riippuu siitä, minkä laitoksen papereita on vailla.
Tilanteen voi myös selittää kauniisti työhakemuksessa.
Tutkinnosta ovat lähinnä kiinnostuneita julkinen sektori ja eräät valtiosta riippuvat yhtiöt. Ne ei halua ärsyttää valtion koulutusmonopolia ja valtion palkkaamia opettajia.
Vai että tutkinnosta kiinnostuneet vain julkisen alan työnantajat..:) Yritäpäs hakea töitä esim Nokia/TietoEnator-suunnalta, toki hyvänä osaajana saat töitä, mutta palkka opiskelijan ja valmistuneen, tutkinnon omaavan työntekijän välillä on muutama sata euroa. Mutta jos tyytyy huonoon palkkaan, niin silloin tietenkään ei kannata suorittaa tutkintoa.
>Tutkinnosta ovat lähinnä kiinnostuneita julkinen sektori ja eräät valtiosta riippuvat yhtiöt. Ne ei halua ärsyttää valtion koulutusmonopolia ja valtion palkkaamia opettajia
Kaikkihan tietävät, että Nokia on äärimmäisen riippuvainen valtiosta. Tietoenator on vähemmän riippuvainen, muttei sentään tarvitse poliitikkoja kainalosauvoiksi eikä Tietoenatorin Matti Lehti ole sekaantunut politiikkaan.
Kummassakin on käynnissä työntekijöiden oksennus ulos eikä kummankaan strategiana ole edes ollut osaajien palkkaaminen vaan keskinkertaisten. Niillä ei ole ollut muuta mahdollisuutta sillä voluumilla eikä ne edes muuta tosissaan yrittäneet silloin kun palkkasivat väkeä.
Kun erään nokialaisen pomon kanssa tuli puhetta suunnittelijoiden huonoista palkoista verrattuna erääseen toiseen firmaan niin se sanoi varsin kyynisesti, että "näillä meidän suunnittelijoilla on vähän erilainen toimenkuva".
"Kaikkihan tietävät, että Nokia on äärimmäisen riippuvainen valtiosta. "
Noh, eikös se asia kuitenkin loppujen lopuksi ole päinvastoin?
Voisitko kertoa lähteen, mistä olet nuo luvut kaivanut?
Aamulehti julkaisi nuo luvut 15% saakka. 20% on vuoden alussa tehdystä ennusteesta, joka on siis pitänyt täysin kutinsa. Näistä ei paljon puhuta kun kansallinen ylpeyden aihe vaihtui häpeäksi ja hype-vuosina käynnistetty koulutusputki on vasta nyt päässyt täyteen vauhtiinsa.
Helsingin työkkärissä on ollut jo pitkään tuhansia koodareita. Joitakin on jo muuntokoulutettu muille aloille.
Novolla valitettiin, että viime vuodesta jotkut työn myyntihinnat ovat pudonneet 60%. Eli jotkut myy työtä ilman katetta vain lykätäkseen konkurssiaan. Joko pudotuspeli on alkanut?
Näkymät on nyt synkeät, mutta pitää muistaa se että tällaista aaltoilua tämä markkinatalous on. Nyt ollaan lähellä aallonpohjaa. Missä ensi vuonna tai sen jälkeen ollaan on täysin eri juttu. Kun muut alat elpyvät, elpyy myös IT. En usko että samanlaisia huippuvuosia päästään elämään enää toista kertaa, mutta kyllä tilanne tästä paranee ja vakiintuu.
Ikävä tosiasia sitten on se, että IT-huumassa koulutuspaikkoja lisättiin senkin ajan tilanteeseen nähden liikaa. En tiedä nykytilannetta, mutta toivon että alan koulutuspaikkoja on edes nyt älytty vähentää tilannetta vastaavaksi. Sääliksi käy nyt valmistuvia, mutta eipä se tilanne muillakaan aloilla juuri sen ruusuisempi ole.
Nokian johtajien velvollisuus ostaa yhtiön omia osakkeita päättyy vuonna 2005. Varma merkki.
Joissakin oppilaitoksissa tämä ongelma on otettu aika hyvin huomioon. Ei enää pelkkää koodaamista, vaan mukaan kunkin kykyjen mukaan lähialoja, esim. mainosalalla tarvittavaa, multimediaa, sovellusten ulkonäköön liittyviä asioita.
>Joissakin oppilaitoksissa tämä ongelma on otettu aika hyvin huomioon. Ei enää pelkkää koodaamista, vaan mukaan kunkin kykyjen mukaan lähialoja, esim. mainosalalla tarvittavaa, multimediaa, sovellusten ulkonäköön liittyviä asioita.
Webbisivujen tekemiseen liittyvien taitojen kysyntähän romahti ensimmäisenä.
Näin jälkikäteen ajatellen, montaa koulutusta terästäisi edes pieni myynnin/markkinoinnin oppijakso.
Koulutuksen viimeisten vuosien tulisi olla valinnaisia suhdanteiden takia. Hyvinä vuosina paistettaisiin kandeja ja huonoina maistereita ( 2 vuotta). Tai poikkitieteilijöitä.