Sain vasta tietää raskaudestani. Huolta aiheuttaa viimeaikainen alkoholin käyttöni.. Onko vaaville voinut käydä jo jotain ym. tyhmiä kysymyksiä, mutta pelottaa kovasti
alkoholi?
pelokas0
3597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse join kaksi kertaa ennen kun tiesin olevani raskaana. Molemmilla kerroilla join useita annoksia alkoholia ja olin siis humalassa. Kerroin tästä ensimmäisellä neuvolakäynnillä ja sanoivat että moni nainen juo alkoholia silloin kun ei vielä tiedä odottavansa ja että siitä ei ole yleensä haittaa. Mutta jos juominen jatkuu ja on runsasta ja usein toistuvaa, niin silloin siitä on haittaa sikiölle ja raskaudelle.
Sinuna siis en turhaan murehtisi ennen plussausta tapahtunutta juomista. Mutta tästä lähtien on hyvä jättää juomat pois.. :) Onnellista odotusaikaa!
Heips!
Mulle sano lääkäri eilen ultrassa, että luonto yleensä hoitaa tehtävänsä eli jos juominen on ollut reipasta hedelmöittymisen tienoilla, on todennäköistä että raskaus menee kesken ennen kuin edes on huomannut olevansa raskaana! Sama alkoholi-asia huoletti minuakin, mutta helpottavaa oli kuulla lääkärin mielipide asiasta :o) Älä siis turhia murehdi, sekään ei tee hyvää sikiölle!
olevansa raskaana,on raskaus niin alussa ettei alkiolla ja äidillä ole vielä yhteistä verenkiertoa,vaan se yhdistyy hiukan myöhemmin!!tarkkoja viikkoja en muista.mutta löytyy
varmasti netistä kun etsii!!
joten eipä varmaan ole huolta jos olet niin aikaisessa vaiheessa juonut.