moi kertokaa millä saan hormat pois laattojen välistä olen kuullu et suola vesi auttaa mut en ole kokeillu otetaan hyviä vinkkejä vastaan
horsma
erkki5000
2261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Horsmat saa helposti loppumaan nyppimällä ne pois. Ei niissä kauan riitä ytyä kasvattamaan aina uutta vartta. Varsinkin kun laattojen alla luultavasti on hiekkaa, jossa ei kai ole paljonkaan ravinteita ja vesikin valuu nopeasti pois.
Itse hävitin hyvinkin rehevästä maasta horsmat ihan nyhtämismenetelmällä, ei ole edes hankalaa hommaa. Irti kiskotut horsmat käytetään marjapensaiden juurilla katteena. Tekee maalle kutaa!
Kaikkia horsmia ei maailmasta kuitenkaan kannata hävittää, se on horsmakiitäjän ravintokasvi. Todennäköisesti jonkun muunkin pienen luojanluoman! Uuden horsmakasvuston latvoja voi käyttää parsan tavoin.
Kyllä suolavesikin saattaisi horsmat tappaa, mutta ei kai ole kiva saastuttaa ympäristöään sinne kuulumattomilla aineilla. Se tappaisi tod näk myös pikkuötököitä, niitä hyödyllisiä ja kauniitakin.
eivät muuten ikinä tiivisty tarpeeksi ja uusi rikkakasvusto alkaa siinä aina vaan. Mutta kannattaa vaikka kaasupolttimella (toho) polttaa ylimääräinen kasvusto pois sieltä laatan väleistä kerran vuodessa.
Tietysti voi käyttää myrkkyäkin (esim. Roundup), mutta myrkky on aina myrkky.