Mulla on ollu maha löysällä jo reilut kaksi viikkoa putkeen. Lisäksi on esiintynyt runsaasti mahan murinaa ja ilmavaivoja. Joskus vatsan seudulla on erittäin kumma tunne. Vatsa ikäänkuin kihelmöi. Sitten lisäksi istuessa esiintyy sitäkin että yhtäkkiä tulee vatsan seudulle ahdistava tunne ja sydän saattaa alkaa muljahtelemaan. Ihan kuin adrenaliinipiikki lyötäisiin suoneen. Olen säihkähtänyt aikalailla näitä oireita. Tuntuu siltä että oireet tulee pääsääntöisesti aamupäivällä, pari tuntia aamiaisen jälkeen. Oireet tulevat ja menevät ja rauhoitan itseäni ettei kyse ole vakavammasta. On mainittava että joskus makuulla ollessani (päiväunilla) vatsa (mahalaukku) tekee nykäyksiä jotka voisi tulkita myös verisuoniperäisiksi. Missään tapauksessa vatsalihaksen nykäyksestä ei ole kyse. Rytmihäiriön vuoksi sydäntäni tutkittiin keväällä ja mitään ei löytynyt. Nyt epäilen että jotakin vatsassa on pielessä.
Onkohan kellään esiintynyt vastaavia oireita? Terveysalalla työskentelevänä tunnen vastuuni ja suuntaan pikapuoliin päivystävälle lääkärille. Työterveyslääkärille kun ei hetimmiten pääse.
Onkohan kellään esiintynyt vastaavia oireita? Terveysalalla työskentelevänä tunnen vastuuni ja suuntaan pikapuoliin päivystävälle lääkärille. Työterveyslääkärille kun ei hetimmiten pääse.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...vaihtoehtoja löytyy. Saatat kärsiä närästyksestä, laktoosi-intoleranssista, keliakiasta, suolistotulehduksesta, hiivatulehduksesta, vatsahaavasta, stressistä...Niin että rohkesti vaan lääkärille.