Tänä keväänä oon nyppiny whippeteistäni enemmän punkkeja ku ikinä (7kpl!!;), tarvis varmaan hankkia jotakin punkkisuojaa. Kumpaa suosittelette, pantaa vai litkua? Kummalla punkit pysyy loitolla paremmin? Riittääkö jos pantaa käyttää vain ulkoillessa? Onko näistä tullu pahoja iho-oireita tai muita sivuvaikutuksia? Vanhempi wipuni on lisäksi allergiaan taipuvainen ja reagoi ihollaan herkästi..
Vastaukset 4
- terristi
parhaimman tehon ja toimivuuden saat selville vain kokeilemalla. Mikä toimii toisella, ei toimi toisella.
Apteekista saat Exspot-liuosta ilman reseptiä, joillekin on tullut iho-oireita mutta mielestäni paras toimivuus. Frontline ei estä punkkeja kiinnittymästä mutta punkki kuolee sitten verta imiessään ja tipahtaa mihin tipahtaa, esim. jonkun sänkyyn *yäks*.
Scalibor-panta on myös lääkeainepanta mutta se pitää riisua aina mm. näyttelyihin, koiraa pestessä tai koiran uidessa sen sisältämän myrkyn takia. Koiran niskavilloja ei myöskään saa lapset pidellä eikä toiset koirat edes leikillään niihin tarttua.
Yrttipantojen tehot ovat vaihdelleet, olen kuullut lähinnä huonoa ja kuulemma asunto voi muutaman päivän haista aika voimakkaalle.
Pantoja täytyisi pitää ympäri vuorokauden, silloin niiden teho on parhaimmillaan.
Homeopaattisena hoitona suositellaan valkosipulin kynnen lisäämistä koiran ruokaan päivittäin, erittää eteerisiä öljyjä ja haisee kuten ihmisistä tiedämmekin, teho ei ole taattu kuitenkaan mutta allergiselle koiralle tämä voi olla ainoa keino.- punkkien kanssa nukkuja
Taidampa sit päätyä kokeilemaan tota exspottia.. toi ympärivuorokautinen pannan pitäminen ei innosta ja muutenkin roikkuvat toistensa niskassa koko ajan. Ja ajatus siitä et (edes) kuolleet punkit nukkuu mun kans samassa sängyssä - vain kuolleen ruumiini yli!! ;) Nyt vaan peukut pystyyn et ei saada ylimääräisiä kutinoita - eikä enää niitä ällöttäviä hämähäkkieläimiä.
- tehoaa
punkkien kanssa nukkuja kirjoitti:
Taidampa sit päätyä kokeilemaan tota exspottia.. toi ympärivuorokautinen pannan pitäminen ei innosta ja muutenkin roikkuvat toistensa niskassa koko ajan. Ja ajatus siitä et (edes) kuolleet punkit nukkuu mun kans samassa sängyssä - vain kuolleen ruumiini yli!! ;) Nyt vaan peukut pystyyn et ei saada ylimääräisiä kutinoita - eikä enää niitä ällöttäviä hämähäkkieläimiä.
ja on turvallinen aine
PETVITAL Bio-Insect-Shocker
8,70 €
Lisää koriin Suosikit
CPshocker
TESTATUSTI TOIMIVA SHOKKI ÖTÖJÄ VASTAAN
Saksalaisen ÖKÖ-lehden TESTIVOITTAJA: "SEHR GUT - ERITTÄIN HYVÄ". Täysin luonnonmukaiset raaka-aineet. 250 ml spraypullo. Hakusanat: - kirput, täit, punkit ja niiden munat.
Täältä löydät kyseisen tuotteen kohdasta ->koirat -> tarvikkeet&muut
http://www.symppis.fi/
- MAIDA
Ei kannata ainakaan ostaa pantaa. Mun seropilla oli sellanen ja siitä pannasta lähti jotain möhnää ja sitä tarttu sitten joka paikkaan. Kaverini setterillä punkkipannasta tuli paha ihottuma. Panta myös haisee jonkun aikaa, mutta siihen tottui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791742
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo107734Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207664- 133628
- 51585
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä19558- 37546