VF 1100C Magna

hyvä vai huono

Mielipiteitä ko. pyörän omistajilta tai edellisiltä omistajilta kaivataan... mikä pyörässä oli/on hyvää, mikä huonoa? mitä tyyppivikoja voi odottaa löytävänsä?
Hakusessa olisi moinen mopo, jos vain hyvän yksilön löytäisin jostakin...
Kerrothan kokemuksesi, en odota kommentteja niiltä joiden kaverin kummin kaiman honda jätti tienpäälle 20v sitten kaksi kertaa peräkkäin, vaan konkreettisia kokemuksia kiitos =)

10

5293

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Se oli kiva pyörä ja melko nopea.220km otti huippua ja väittivät että ois enämpikin kulkenut? Sillä pystyi yhdellä pyörällä ajeleen kun keula aika kevyt.Customiksi erinomainen ajaa kaarteissa. Luotettava kaveri se oli mulla 2 vuotta ja ei ollut propleemia. Etujarru siinä otti heikosti ja painui syvälle ja monet panit teräspunosletkuja niihin mutta minun jarru korjaantui kun prikan panin jarrukahvaan niin siitä tuli riski. Ehkä minua eniten häiritsi ne tuhnut äänet? Vee nelkku ei oikein hyvältä minusta kuulosta ja tuntui vähän piloille sivistyneeltä! Muistaakseni siinä oli erittäin kranttu takajousituksen säätö ja jos se ei ollu kohdallaan niin helposti keulaa alkoi ravistella. Kuitenkin hyvä pyörä jos on vähän ajettu. Kansia ne moitti että ois löyhät ja kalliit.Kaikkia osia ei takavuosina enää saanut ja osat on kalliita jos niitä löysi.Nyt on ehkä asiat parantunut ja ehkä nettifirmat sopivalla niihin palikkaa myyvät??

    • arjula

      Mulla on ollut tuo prätkä jo vuodesta 1998, prätkä on vm-1983
      Kilometreja takana melkein 140tkm. Kantta oli remontoitu noin 98tkm kohdalla. (Nokka-akselit ja venttiileitä vaihdettu.
      Muutenkin prätkää oli läpi käyty. Runko pulverimaalattu, kylkikoppia kromattu, maalattu jne.
      Olen tykännyt pyörästä, sillä pannussa on mukavasti tuota muhevaa vääntöä, mutta saa sen kiertämäänkin 10000rpm.
      Yhdeksän vuotta yhteistä taivalta takana ja hauskaa sellaista, sillä joka kevät kun sillä lähtee ajamaan, niin tuohon vääntöön ei kyllä kyllästy koskaan ja saa naaman virneeseen.
      Mielestäni äänet ovat kohdallaan etenkin kun tuon aikaiseen kamppeeseen laittoivat KERKER-merkkisen 4-1 putken , niin johan alkoi Magnakin parkumaan eli aivan oivallinen mummonpelotin.
      Yllättävän hyvä menijä tuolla mutkatielläkin customiksi, sillä kerran bomber-jätkien kanssa ajettiin tuolla mutkateillä, niin aika hyvin kannoilla pysyttiin. Jarrut eivät ole tietenkään verrattavissa tämän päivän vehkeisiin, mutta koskaan ei ole sellaista tilannetta tullut tuolla mutkateilläkään, että jarruja olisi pitänyt moittia. Aikaansa edellä oleva kampe, sillä harvassa pyörässä tuohon aikaan on ollut varashälytin vakiona, luistokytkinmekanismi eli kytkin luistaa moottorijaarrutuksissa, vaihteenilmaisin LCD näytöllä, Automaattinen vilkun palautin.
      Kardaaniveto ja noin 1,25dl öljyä vaihdetaan siihen 32tkm:n välein. Paljon hyviä puolia.
      Nyt pistin pyörän eläkkeelle ja se saa odottaa uudelleen kunnostusta ja maalausta. Jos vaikka joskus sitten ulkoiluttaa sitä nätillä ilmalla.
      Huonoja puolia, jos voisi sanoa yleisesti Magnasta, niin nokka-akseleissa on ollut maailmalla ongelmia, mutta ne on kyllä vähentyneet, koska moottoriöljytkin ovat kehittyneet.
      Joillakin on ollut ongelmia moottorin ylikuumenemisesta. Itse en ole sitä havainnut, sillä tähän on laitettu sen verran suuret suuttimet, että bensa jäähdyttää tehokkaasti konetta. Käytin tehopenkissä ja kyllä vääntölukemat on hauskaa luettavaa, jopa hieman yli 100Nm alkaen 3500rpm, tehoa emme saaneet tehtaan ilmoittamiin lukemiin, mutta se johtunee vain siitä , että kaasuttimissa liian suuret suuttimet(vaihdettu jälkeenpäin) eikä niitä koskaan ole uusittukaan.
      Jarrusatulan liukutapit kannattaa pitää hyvässä rasvassa, sillä ne tahtovat mennä jumiin joka vuosi.
      Varaosat ovat kalliita, mutta ne on saatavilla.
      Mulla itselläni on räjäytyskuvat varaosanumeroineen. Netistä löytyy varaosien toimittajien sivuilta. Vilkut ovat melkoisen suuret tuntosarvet, mutta vilkkuja on saatavilla vaikka minkälaista, samoin peiliä.
      Jos olet laittamassa Magnaa ja suht. vähän ajettua, niin siinä on kampetta ja iloa pitkäksi aikaa. Siinä on prätkää, joka on aikaansa edellä, tehokas ja vääntävä pannu eli ei tarvitse heti olla päivittämässä tehokkaampaan, tänäkin päivänä vastaavia saa hakemalla hakea, jopa uusista prätkistä. Ennenkaikkea sokerina pohjalla, vaikka prätkä painaa noin 265kg, niin istuinkorkeus on matala ja painopiste matala eli tätä prätkää pystyy mammatkin ajamaan.

      • Luistokytkin oli

        omassa pyörässä ongelma kun kytkimen jouset kuoleentuivat ja koneesta kuului loksahtava ääni vedosta moottorijarrutukseen siirryttäessä / kaasua pois heitettäessä. Ääntä kuului myös tyhjäkäynnillä. Rakensin palat jousien väliin siten että ne poistivat jousien kuoleentumisesta johtuvan välyksen ja äänet katosivat kerralla. En jaksanut ruveta etsimään uusia jousia siihen hätään ja jatkoin ajamista tuon korjauksen jälkeen ongelmitta. Parasta pyörässä oli sikavääntö kaikilla kierroksilla.


    • molemmista mielipiteistä

      Kivaa luettavaahan tuo oli..
      Tuo Magna oli yhtenä vaihtoehtona monen muun joukossa ja nyt on pyörävalinta valmis, nimet papereihin ja kilpi kiinni.
      Kenties seuraava pyörä on jo sitten tuo magna, nyt päädyin "hiukan" tuoreempaan mopoon... ;)
      Turvallisia kilometrejä jatkossakin maantiellä ja mutkissa!

    • Amse1

      Mulla on Magna 1984 ja en ikinä kaipaa tai halua muuta. Honda VF1100c Magna on Pyörä!!

      • ja`*Tuttaa!

        Ja mulla magna 1983 (ollut reilut 13v), enkä kaipaa muuta kuin uuden bensa letkun. Joku neropatti viilsi auki (la.5.10.2013), pölli bensat ja poltti pari roska-katosta! Näin Nummelassa!


      • jukkis
        ja`*Tuttaa! kirjoitti:

        Ja mulla magna 1983 (ollut reilut 13v), enkä kaipaa muuta kuin uuden bensa letkun. Joku neropatti viilsi auki (la.5.10.2013), pölli bensat ja poltti pari roska-katosta! Näin Nummelassa!

        Ostin saman ikäisen magnan kesällä.nyt hiukan purkanu pyörää ja mietin kumpi ois tankkiin parempi väri matta vai kiiltävä musta..kommenteja..


      • V65hanSki

        Minulla -84 25tml ajettuna museo, ajanut 2 kesää. Toiminta priimaa,,etujarrupalat vaihdoin sintteri(sis.kuparia) -palaksi. Etujarru muuttui erittäin tunnokkaaksi, tehokas. Loistopeli.


    • pale666666

      Löytyykö keneltäkään omistajan käsikirjaa tai kopiota pyörästä. Tai mistä sellasien saisi ?

      [email protected]

    • Ojane

      Ebaysta löytyy käsikirjoja ja korjausoppaita halvalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1365
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1239
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      78
      1218
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      240
      1144
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1026
    6. 63
      911
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      747
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    14. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      453
    Aihe