Piha altaan puhtaanapitoon apuja

levänen

Millä keinoin piha-altaan veden saisi parhaiten pysymään puhtaana? Ongelmana on levä ja limoittuva lika jota kertyy altaan pohjalle.
Altaan vetoisuus on n.1000 litraa joten vettä ei montaa kertaa kesässä viitsisi vaihtaakaan.
Altaassa on suihkulähde pumppu jossa pieni suodatin mutta se ei riitä mitenkään pitämään allasta puhtaana, mikä siis avuksi?

7

8204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      jos vesi ei kierrä tarpeeksi joka puolelta allasta niin ongelmia alkaa tulla. Sekin jo auttaa jos suihku leviää altaaseen laajalle eikä ihan pumpun viereen jolloin vesi tavallaan kiertää vain pienellä alueella. Jos voit niin laita pumppuun veden otto jostakin kauempaakin, tosin yleensä se ottaa sen ympäriltään eikä putkelle ole paikkaa..

      Allassubstraatti auttaa pitämään veden kunnossa. Se kannattaa pestä sitten todella hyvin ettei koko allas ole valkoisena kun sen sinne laittaa ja laskea vesi päälle varovasti. Itse pesen sen ihan keittiösiivilässä ja lasken vettä päälle tai huljutan saavissa. Ainoa huono puoli on että se on väriltään vaaleaa ja silloin altaan pohja erottuu matalana ellei sitä kasaa jonnekin sivummalle tai jopa reunoille. Kannattaa harkita paikkaa hyvin.

      Toinen keino on kemikaalit eli hanki levänpoistoainetta ja lurauta altaaseen.

      Kannatta amyös huolehti alehdet sun muut pois veden pinnalta jotta vesi ei rehevöidy ja sitä kautta limoitu/levity kasviaineksen maatuessa.

      Isompi pumppu tai ihan suodatin erikseen on myös varteen otettava vaihtoehto.

    • juomavesikin

      Jos altaan pohjan ja reunat käsittelee vaalealla pinnotteella(esim. pesutilojen lattioihin käytettävällä kosteussulkuaineella),voisi leväongelma vähentyä?Kylmä vesi kun ei levöty niin nopeaan.Ja jos suihkua pitää altaassa yöaikaan,jäähtyy vesi öisin?

    • rrr

      Viime kesänä meinasi hermot mennä tuon jatkuvan veden vaihdon vuoksi. Kahden viikon välein uppopumpulla nostin 2 1/2 kuutiota ja uusi tilalle. Levätty niin. Lisäksi suihkun ja patsaan reijät jatkuvasti tukossa.
      Nyt ollaan jo kolmatta viikkoa samoilla vesillä vielä ja allas ei ole levättynyt. Laitoin suodattimen ympärille kerroksen akvaarion ulkosuodattimeen tarkoitettua vanua ja sen päälle vielä ulkoseudattimeen tarkoitettua harvempaa muovipunosta . Ei levättynyt ainakaan kahdessa viikossa. Lisäksi viikko sitten ostin allassubrattia säkin . Näyttäs että nuo toimii ainakin vielä . Ainoa mikä haitta että ne näkyy mustaa muovia vasten.

      • rrr

        Ihme homma . On toiminut edelleen, Patsaassa olevat viisi pientä reikää ja suihkun useat reiät toimivat . Enkä ole suodatinta putsannut. Vettä on vain pitänyt altaaseen lisätä kun haihtuu , meillä kun ei ole satanut kuin parina päivänä koko kesäkuussa.


    • mjk01

      Miksi ihmeessä pitää läträtä jolloin supraateilla kun rahalla saa kunnon tavaraa: http://www.hozelock.com/aquatics/I049a5.asp?region=ROW

      Vaikka tommonen sinne kuppaseen kuoppaasi tai jos oikein pystyt raottamaan lompakkoa, niin vaikka Ecomax.

      Notta tämmöstä tällä kertaa. Ja Googlella oisit noi löytäny ihan itsekin, ehkä...

      • Anonyymi

        On sulla ongelmia🙄


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2785
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1515
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe