no mors!!
moottoripyörähän on yamaha fj 1100 -86 ja pulma ois tämmönen että kaasarit "tulvii" vaikka
kaikki uudet neulat on vaihdettu..mikä enää avuksi,mulla tieto ja taito alkaa lopppumaan saati huumorintaju. jos joku tietäis mistä muualta vois etsii vikaa???? thx jo etukäteen
moottoripyörähän on yamaha fj 1100 -86 ja pulma ois tämmönen että kaasarit "tulvii" vaikka
kaikki uudet neulat on vaihdettu..mikä enää avuksi,mulla tieto ja taito alkaa lopppumaan saati huumorintaju. jos joku tietäis mistä muualta vois etsii vikaa???? thx jo etukäteen
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kohokammioiden bensan pinta lienee yksi tekijä. Toinen tekijä, ainakin omassa rd:ssä, on bensahana jossa on kalvo ohjaus. Kalvon pitäisi reagoida kulutukseen ja sen mukaan laskea bensaa eteenpäin?!
Kalvon toiminnasta en ole varma, olen olettanut sen toimivan näin, korjatkaa jos olen hakoteillä...
kohoja säädettiin samalla ku vaihdettiin neulat,eli laskettiin bensan pintaa ja mun käsityksen mukaan kalvolla toimivat bensahanat ovat ns. alipainehanoja jotka aukeavat alipaineesta... eli ku mopo pistetään käyntiin hana vain aukeaa ja ku sammutetaan se sulkee hanan eli ei säädä bensan määrää muuta ku sen mitä putkista tulee...toivottavasti en nyt ite puhunut ihan paskaa=)
...puhunu.Ne kalvot ei oo ikuisia,eiku uusiks.Kaveri ei annu mistään uusia osia Sukizukiinsa (sama vika),asensi perinteisen bensahanan,ja selvis näin ongelmasta.FJ:ssä voi olla em. operaatio hiukka hankala...
...ei saanu osia...
eli bensahanaan ei saanut pelkkiä kalvoja,täyty ostaa koko hana uus ja oli kyllä mun mielestä melko ruokasen hintanen...150e
Ettet olis säätänyt kohoja väärään suuntaa, eli bensapinta oliskin noussut. Meinaan vaan, että äkkinäiselle tuppaa käymään noin aika helposti..
Miksi niitä bensapintoja ylipäätään pitää mennä säätämään? Ei ne miksikään muutu itsestään ja asiaa tuntemattoman mu-tu säätelyt johtaa aina huonompaan suuntaan..
Bensahanan pitävyydellä ei ole merkitystä. Paitsi jos se hana vuotaa aina, niin silloin pyörän seisoessa heikosti pitävä kohon neula saattaa aiheuttaa tulvimista. Vaan moottorin käydessä asialla ei tosiaankaan ole tuon taivaallista merkitystä.
Kyllä ne bensapinnat muuttuvat ajanoloon kun osat kuluvat. Ja se muutos on aina ylöspäin, eli kyllä säätötarvetta tulee ja bensapintoja tarvii säätää alaspäin jotta pysytään toleranssien sisällä.
Säätäjälle saattaa helpostikin tulla ajatusvirhe, koska kaasarit ovat yleensä ylösalaisin pöydällä avattuina.
Kalvolliset alipainehanat tulivat käyttöön 4-tahtareiden mukana estämään seuraavanlaisen katastrofin:
Jos hana päästää esteettömästi bensaa läpi moottorin seistessä ja sattuu vielä uimurikin vuotamaan (tulvii), on mahdollista että bensaa valuu männän päälle niin paljon kuin sinne mahtuu. Seuraavassa käynnsityksessä männänpäällä oleva "nestelukko" rikkoo koneen.
Alipainehanassa on kolme asentoa:
ON = normaali auki asento jolloin hana päästää bensaa läpi moottorin käydessä, imusarjan alipaine pitää hanaa auki. Tankista saadaan ulos vain normaalitankin bensamäärä, "varatankillinen" jää käyttämättä
RES = kuten edellä mutta myös varatankki on käytössä
PRE = kuten edellä, mutta hana päästää bensaa läpi kaiken aikaa (ns valutusasento)
PRE-asentoa tarvitaan täyttämään uimurit ennen käynnistystä tai jos muuten halutaan tyhjentää tankki.
Jos tuollaisen hanan purkaa kannattaa olla huolellinen pikkuosien kanssa, räjäytyskuvia eikä varaosiakaan yleensä ole joten joutuu ostamaan koko paketin.
Ei ne tehtaan säädötkään aina ole kohdallaan uudessa pyörässä, tästä minulla on omakohtaisia kokemuksia. Löytyi epätasaisen käynnin syyksi jopa 3 mm heittoja bensapinnoissa kaasareiden kesken (uudesta rivinelikosta)
Minulla oli FJ1200 sama vika.
Syy kusemiseen oli kaasarin rungon ja neulaventtilin välisessä o-renkaassa, nämä uusimalla pitäis kyseinen vuoto loppua.
tota noin tossa 1100 on kumiset neulaventtiilin päät
eli siinä rungossa ei ole niitä o-renkaita.
säännöllisen epäsäännöllisesti,kuin myös ärsyttävää nykimistä.syy oli bensapumpussa,vika paljastui kun pumppu ei enää toiminut ollenkaan.kaasarit tuli purettua turhaan monta kertaa.en kyllä tiedä onko tonnisatasessa pumppua
Mulla on 1200 FJ:ssä myös paskamainen "nykimisongelma". Ns. ammattimiehet sanoo että bensapumppu joko toimii tai ei toimi, eli tämä nykiminen ei voi johtua siitä (niitten mielestä). Kerrotko tarkemmin niistä nykimisoireista ja millaisen pumpun vaihdoit, alkuperäinen on meinaan törkeen hintainen. Olis kiva saada peli kuntoon pikkuhiljaa....
nykimistä niin kuin olisi sytytys pätkinyt.biltemasta ostin pumpun,maksoi jotain 39 eur.kannattaa koittaa miten toimii ilman pumppua,bensaletkut vaan pumpusta irti ja yhdistää ne sopivalla letkun pätkällä
kiitos kaikille vastanneille,sain vuodon loppumaan mutta tilalle tuli sitä samaa nykimistä mistä osa on valittanut,mutta epäilen suunnattomasti että tämä nykiminen mikä mulla on niin johtuu siitä että menin säätämään kohoja eli bensan pintaa alemmas=)) elikkäs ei muutaku kaasarit
tässä joku ilta auki,,,,,ja korjatkaa ihmeessä jälleen jos olen väärässä=D