Tuli juuri todettua että lääkkeet joiden sivuvaikutuslistaan ei edes kuulu finnit, voivat silti aiheuttaa niitä.
Käytin mielialalääkettä (Cymbalta) vähän yli 2kk jonka aikana naama tuli täyteen finnejä. Nyt olen ollut 4 päivää ilman lääkettä ja finnejä ei tule enää. Sen kahden kuukauden aikana niitä oli joka aamu naamassa 4-8 uutta, päivän jälkeen saman verran lisää.
Joten tarkistakaa lääkityksenne, sekin voi aiheuttaa finnejä vaikkei uskoisi!
Käytin mielialalääkettä (Cymbalta) vähän yli 2kk jonka aikana naama tuli täyteen finnejä. Nyt olen ollut 4 päivää ilman lääkettä ja finnejä ei tule enää. Sen kahden kuukauden aikana niitä oli joka aamu naamassa 4-8 uutta, päivän jälkeen saman verran lisää.
Joten tarkistakaa lääkityksenne, sekin voi aiheuttaa finnejä vaikkei uskoisi!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ja huom. trisykliset mas.lääkkeet voivat aiheuttaa gynekomastian osana aineenvaihdunnan muutosta. Ja jos en ole väärässä niin cymbalta käyttö voi johtaa maksavaurioon.
Kyllähän ainakin joissain jenkkitutkimuksissa Cymbalta oli yhdistetty maksavaurioihin, tosin useimmiten alkoholin suurkuluttajilla. Siksi lopetinkin alkon käytön lääkkeen ajaksi. Onneksi tuostakin myrkystä pääsi nyt eroon...