Tietotekniikkaa ammattikorkeassa vai yliopistossa

Tuleva maisteri tai datanomi

Moi! Kannattaako tietotekniikasta (tietojenkäsittelystä yleensä) kiinnostuneen hakea ennemmin ammattikorkeakouluun vai yliopistoon? Aion luultavasti hakea ensi keväänä joko Turun yliopistoon tai Ammattikorkeakouluun. Lähinnä kiinnostaisi opiskelun vaikeustaso, en nimittäin osaa vielä juurikaan ohjelmointia tms. Toisaalta olen ymmärtänyt että yliopistossa opiskelu alkaisi juurikin ennemminkin niistä perusteista, eli algoritmeista ja muista. Kun taas ammattikorkeakoulussa ehkä vaadittaisiin jo tietoja ohjelmoinnista?

Kiitos mahdollisesta vastauksesta jo etukäteen!

4

1420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Moi,

      yliopiston puolella ainakin lähdetään liikkeelle tietojenkäsittelyn perusteista, joten aiempaa kokemusta esim. ohjelmoinnista ei tarvita.

      Ammattikorkeakoulusta en sen tarkemmin tiedä, mutta tuskinpa sielläkään ainakaan merkittävää ohjelmointikokemusta edellytetään.

    • Njömh

      No siihen vaikuttaa ainakin se, että millaiselle työuralle
      tähtäät. Noin yleisesti yliopiston puolella taitaa olla
      hieman pätevämpää henkilökuntaa, mutta ei sekään mikään
      takuuvarma juttu ole. Peruskursseja on takuulla molemmissa
      tarjolla. Kannattaa hiukan tarkkailla myös kurssitarjontaa.
      Pienemmässä AMK:ssa ei välttämättä ole paljon valinnanvaraa kurssien
      suhteen.

      Ei yliopisto automaattisesti ole parempi. Jyväskylän AMK:ssa
      on kuulemma sen verran kovatasoinen ohjelmointilinja
      (joku peliohjelmointi tms.), että se pesee tasoltaan suurimman
      osan yliopistojen vastaavista. Eikä tämä ollut mikään siellä
      opiskelleen opiskelijan mielipide tai AMK:n mainoslause,
      vaan kommentti henkilöltä, joka on pitänyt kursseja sekä
      siellä että yliopistossa.

      Esim. ohjelmointi tosin on sellainen juttu, jossa ei pelkillä
      luennoilla guruksi tulla. Asiaan vaikuttaa todella paljon
      oma kiinnostus asiaan ja se kuinka paljon vapaa-aikanaan
      niitä juttuja väsäilee.

      • Koodari .

        mutta se kuitenkin _täytyy_ oppia jollakin tasolla opintojen edetessä (huom. edetessä).

        Useissa kursseissa (tietokannat, algoritmit, jne) harjoitustyönä on jokin ei-niin-simppeli-ohjelma joka hyödyntää kurssilla opittuja tietoja.

        Pääsykokeessa on ohjelmointitehtävä, joten jos osaat ohjelmoida niin nappaat siitä pisteet kotiin.

        Ohjelmoinnin opettelussa ei kauan nokka tuhise jos kiinnostusta löytyy. Yhdestä kielestä kun oppii perusteet kunnolla niin muut kielet ovat helppo oppia. Ja kuten sanottu, luennoilla ei ohjelmoimaan opi.

        Kaikissa yliopistoissa on pakollisena perusohjelmointikurssit tietojenkäsittelytieteissä/tietotekniikassa, et voi niitä sivuuttaa vahingossa. Mitään aiempaa ohjelmointikokemusta ei vaadita, mutta se on oikeasti hyödyksi.

        Ammattikorkeasta valmistutaan rivikoodareiksi/perusduuneihin (koodarin ammatti ei ole muuten niin hohtoisaa kuin saatat kuvitella); yliopistosta valmistuessasi sinulla on paljon enemmän valinnanvaraa mihin lähdet duuniin.


    • Sadetanssijatar

      Datanomeja valmistuu toisen asteen oppilaitoksista, ei ammattikorkeakoulusta. AMK:sta tulee esim. tietojenkäsittelyn tradenomeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8573
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4698
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4208
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3752
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3206
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2960
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2666
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2471
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2183
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2117
    Aihe