Synnytys rv32

Onko kenellään kokemuksia tämänviikkoisesta (noin) synnytyksestä? Miten vauva voi? Pitkä sairaalahoito? Tarviko hengityskonetta,jne. Itellä voi olla synnytys edessä hetkenä minä hyvänsä. Ja kolmas lapsi..
32408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

paras kaveri sai pienen tyttövauvan viikolla 31 3 painoi 2050g ja pituutta oli muistaakseni 41cm tyttö on nyt 7kk ja voi oikeen hyvin keskolassa tyttö vietti 5vkoa ennenkun pääsi kotiin ja senkin jälkeen kävi säännöllisesti tarkastuksessa...=)

Äänestä

Kuinkas nyt noin, olisi jo nyt synnytys edessä?

Kannattaa varmaan olla äitiyspolille yhteydessä,
jos supistelee kovasti tai tuntuu, että tulee liian aikaisin ulos.
Pääsisit sitten synnärille lepäilemään, että pysyisi vauva jonkin aikaa vielä sisällä.... :-/

Äänestä

Kaverini sai vauvan rv 31 keskosena, ja nykyään lapsi on parivuotias ja terve. Olen ymmärtänyt, että yli rv 30 keskoset yleensä jäävät henkiin ja ihan hyvässä voinnissa vielä. Sinun kannattaa varmaan seurata Äidit ja Isät -alueen keskosaiheista palstaa.
Jokaisesta päivästä masussa on vauvalle hyötyä, toivottavasti synnytät mahdollisimman myöhään ja kaikki menee hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TiinaLiina kirjoitti:

Onko kenellään kokemuksia tämänviikkoisesta (noin) synnytyksestä? Miten vauva voi? Pitkä sairaalahoito? Tarviko hengityskonetta,jne. Itellä voi olla synnytys edessä hetkenä minä hyvänsä. Ja kolmas lapsi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu