Meille syntyi

22.5. (2 vkon kuluttua lasketusta ajasta) vihdoin ja viimein tyttövauva! =) Oltiin varmoja, että poika tulisi, mutta oli ihana superyllätys, että tyttö tuli! Synnytys kesti 2 vrk ja lopulta lapsiveden muututtua vihreäksi oli jouduttava keisarileikkaukseen. Onneksi kaikki oli loppujen lopuksi hyvin.
5566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Paljon onnea vauvasi johdosta! Oliko sulla alusta asti semmoinen olo, että poika tulee? Vai annettiinko ultrassa viitteitä?

Äänestä
  • Ei ne lääkärit suostuneet kertomaan, meillä oli vaan sisäinen tunne, et poika tulee. Vatsamallikin oli sellainen. =) Kiitos onnittelusta.

    Äänestä

  • AnneHelena kirjoitti:

    Ei ne lääkärit suostuneet kertomaan, meillä oli vaan sisäinen tunne, et poika tulee. Vatsamallikin oli sellainen. =) Kiitos onnittelusta.

    Miten voi mahan mallista päätellä onko tyttö vai poika? En ole enne kuullutkaan...onko oikeesti muka paikansa pitävä, tai ei tainut teidän kohdalla olla, mutta kiinostaa silti!

    Äänestä

Mistä epäilitte että on poika? Kysyittekö rakenne ultrassa sukupuolta?
Itse kysyin rakenne ultrassa ja sanottiin että poika tulisi ja nyt elänyt siinä toivossa että poika myös tulisi kun kaikki tarvikkeet ja vaatteet ovat vain pojalle tarkoitettuja. Uskoin että siitä ei voisi erehtyä jos ultrassa todetaan pojaksi... Vai onko näin?
ps:siskoni nimimerkillä kyselen...

Äänestä
  • Kaikkien (!!) mukaan jos perä ei levene ja vatsa kasvaa eteenpäin ja pieni viiru navan kohdalla kertoo että poika on tulossa. Mulla oli kaikki nämä merkit. Ultrissa en kysynyt sukupuolta, vaistoni vaan erehtyi luulemaan, että poika tulisi. Itse salaa toivoin tyttöä ja tyttö tulikin. (Se kai oli jotenkin "luontevampaa" mulle)

    Mieheni sisko kysyi rakenneultrassa vauvan sukupuolta ja hänelle vastattiin, että tyttö tulee, mutta sen sijaan tulikin poika...Eli jokainen voi erehtyä, lääkäritkin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AnneHelena kirjoitti:

22.5. (2 vkon kuluttua lasketusta ajasta) vihdoin ja viimein tyttövauva! =) Oltiin varmoja, että poika tulisi, mutta oli ihana superyllätys, että tyttö tuli! Synnytys kesti 2 vrk ja lopulta lapsiveden muututtua vihreäksi oli jouduttava keisarileikkaukseen. Onneksi kaikki oli loppujen lopuksi hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu