Nykyteinien KÄYTÖS HIRVEÄÄ !

Erityisesti tuon VITTU sanan viljely tuntuu olevan muodissa - sehän vittu käy vaikka..vittu sivulausesta !!! Ja nykyteineillä ei ole enää käytöstapojakaan.

Yleisissä kulkuneuvoissa huudetaan VITTUA isoon ääneen ja jos joku (vähän teiniä vanhempi - tässä tapauksessa vanhempi rouva) sitten huomauttaa, että "vähän siistimpää kieltä kiitos", niin eikös sitä aleta VITTUILEMAAN takaisin - oli kerran todistamassa ko.tapausta lähijunassa!Ja kyseessä oli vielä NUORI NAINEN !

Te, kauniit, nuoret naiset,jotka VITTUILETTE vanhemmillenne takaisin siitä, että itse teidän kielenkäytöksestänne ja meluamisestanne huomautetaan: ! TE SAATANAN TALIAVOISET FINNINPURISTELIJARUNKKARIHUORAT (ette varmaan itse osaa edes kirjoittaa tuollaista sanaa!) TE PILAATTE PILAATTE KAIKKIEN TEINIEN MAINEEN !!!!

Suurin osa nykyteineistä on kuitenkin ihan tavallisia, hyvin käyttäytyviä nuoria.Ei ole mitään väliä, miten jengi pukeutuu (kunhan nyt on suht säädyllisessä asusteessa, ettei taktiset paikat vilku!), mutta KIINNITTÄKÄÄ HIUKAN HUOMIOTA KÄYTÖKSEENNE !!

Ite oon vajaa kolmenkymmenen ja toki oon ollut itekin nuori. Mutta silloin 80-luvulla, jengi ei kylläkään vetänyt viinaa ja huumeita samaan tahtiin, kun tänä päivänä.Ala-asteella oli esim.tarkkisluokka, jossa kova sana oli että "ne kävi röökillä, kato..".

Nykyään tupakka ei ole enää mitään..ala-astelaistenkin näkee polttavan ja vetävän VIINAA, ei siis kaljaa ja siideriä pelkästään.

En edes viitsi kuvitella, mitä tämän päivän tarkkislaiset vetävät..tai tekevät.. (ai niin mutta onkohan tarkkiksia enää olemassakaan, kun opetusmäärärahoja supistetaan koko ajan).
Vastaa
111110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

taas mennään. Taas meitä nuoria haukutaan oikein olan takaa. Luuletko ettei me kuulla tuota jauhantaa joka päivä kaikilta ihmisiltä? myönnän silti nöyrästi nuorten huonon käytöksen. Minä kanssa kiroilen todella useasti mutta en siksi että se olisi jotenkin siistiä vaan siksi että siitä on tullut tapa. Myönnän myös kaiken tuon mitä tuossa viestissä on. Nuoret huutelevat kaikenlaista julkisissa liikennevälineissä, vetävät kaikenlaista kamaa ja muuta mikä ei ole ns. järkevää. Minä olen nyt 15-vuotias ja myönnän myös sen että juon ja kiroilen useasti ja kiroilen äänekkäästi ja varmasti häpeän tuota kaikkea myöhemmin! Maailma muuttuu ja ihmiset sen mukana.

MUTTA SITTEN VÄHÄN NEUVOJA:
Jos kuulet että jossain nuoret kiroilevat ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA MENE VÄLIIN! sieltä varmasti tulee sellaista tekstiä takaisin mitä et edes pahimmissa unissasikaan ole kuullut.
sama juttu pätee nuorten juomiseenkin. Anna olla. Päivittele asiaa jossain muualla vaikka kavereiden kanssa. Eli oli tapaus mikä tahansa. ÄLÄ MULKAISE PAHASTI TAI MENE SANOMAAN MITÄÄ!

tietysti on järkyttävää ala-aste ikäisten juominen ja kaman vetäminen mutta toivottavasti he tietävät mitä tekevät.

Hyvät jatkot ja aurinkoista kevättä!

Äänestä
  • En meekkään väliin, enkä aiokkaan mennä, ellei kyse ole sitten jostain tosi törkeestä.Kyl oon kuuullu kaikennäköstä tekstiä..mut todennäköisesti väliintullessani tekisin naurunalaiseksi itseni suoltaessani samanlaista törkyä takas.

    Ihmetyttää tää "Anna olla" meininki vaan.Joku makaa vaik kadulla pakkasessa ja kaikki kävelee sen ohi..kyl maailma on nykyään niin kylmä.

    Jengi saa dokata aivonsa pellon miten lystää..mutta mistäs me sitten saadaan fiksuja nuoria pyörittään yhteiskuntaa muutamankymmen vuoden kuluttua..kun jengi varmaan delaa maksakirroossiin tai övereihin...

    Vaikutat ite suht järkevältä nuorelta.Kiroilla voi, muttei välttämättä yleisil paikoil tai äänekkäästi. Ja juoda voi fiksusti. Ja jengi ei tajuu mitä ne tekee vetää kamaa ja sekoilee...arvaa vaan ketkä maksaa niitten sossu/alkkis/hoitokulut..säkin oot ýksi niistä tulevaisuudessa...niinkun mäkin..verot on korkeet..

    Mut HYVÄÄ PÄÄSIÄISTÄ KAIKILLE FIKSUILLE NUORILLE !TE OOTTE SUOMEN TULEVAISUUS 20 VUODEN KULUTTUA, KUN ME KÖPÖTELLÄÄN KEPEILLÄ!ÄLKÄÄ TUHOTKO SITÄ LIIKAAN KAMAN VETÄMISEEN JA DOKAAMISEEN !!

    Äänestä

  • "taas mennään. Taas meitä nuoria haukutaan oikein olan takaa. Luuletko ettei me kuulla tuota jauhantaa joka päivä kaikilta ihmisiltä?"
    Mistäköhän johtuu, etten esim. minä ole ikinä kuullut huomauttelua jokapäivä?

    Äänestä

Säähän se fiksu sälli oot! (ei ollut sarkasmia)

Tai no joo...jos ikävuosia alkaa olee lähelle 30 niin onhan silloin jo päässä jotain muutakin kun hattu.
Mutta tää toinenkin kaveri vaikutti ihan fiksulta, kuitenkin tajuaa nyt jotain eikä vaan kironnut tätä tekstiä pystyyn.

No, eiköhän jokainen tee joskus virheitä, mutta minä en koskaan enkä ikinä tekis sitä, että jos joku vanhempi henkilö tulee väliin valittamaan jostain, niin en varmana ala kiroamaan päin naamaa vaikka olisin kuinka eri mieltä. Jokainen nuori vois muistaa sellaisen tietynlaisen hierarkian, että selvästi vanhempia ihmisiä pitää kunnioittaa, eikä pidä alkaa kiroamaan takasin jos joku rouva antaa palautetta. Jos on eri mieltä niin sanokaa vaikka että "jaa jaa.." mutta ei vanhemmille ihmisille saa alkaa huutelemaan. Kirotkaa vaikka kaveriporukassa se valittaja jälkeen päin, mutta älkää nyt hyvät ihmiset kenellekään vanhalle henkilölle alkako huutelee!!

Äänestä

Älä huolehdi kiroilemisesta...se kuuluu siihen ylä-aste vaiheeseen, mutta kun he ysiltä pääsevät, ni kiroilu vähenee runsaasti!

Muistan hyvin kuinka kiroilin ysillä ihan tajuttomasti, ja siitä oli tullu semmonen tapa, että joka sanan jälkeen tuli vittu automaattisesti. Ainakin mä kuvittelin olevani tosi hieno ja kova, kun olin saanu(hankkinu tahallani) tommosen pahan"tavan"...

Mutta kun menin ekalle lukioon, ni en kiroillu läheskään enää niin paljoo. Jotenki sitä tajus, että on paljo hienompaa ja kovempaa olla tyylikäs ja asiallinen ku joku räkänen teini. Ja kyllä sen huomas kavereissakin, ei nekään kiroillu muutaku jos satutti ittensä tai jotai semmosta...

Äänestä

Tottahan se on että nykyteinien käytös hirvittää, mut samaahan sanoivat mummot silloisista teineistä jotka ajelivat alaikäisenä isältään "lainatulla" pappamopoil. Eihän meidän nuoruudessa näin tehty, voi mihkä mailma onkaan menossa.

Asiat vaan muuttuvat, kaikkien teinien leimaaminen ei siihen auta. Pitää kehua hyviä ja kannustaa hyvään (suotavaan) käyttöytymiseen huonosti käyttäytyviä.

Kuten totesin kaikki muuttuu niin muuttuu puhekielikin, harva teineistä ees käsittää, et tietyn sanan sanominen voi tuntua vanhemmista ihmisistä epämielyttävältä. k.o sanan merkitys on ns. tehostava kuten super, hyper jne.... nuorten puhekielessä. Sanan käyttöön pitää puuttua ja yrittää poistaa se nuorten puhekielestä, mutta se ei tule olemaan helppo tehtävä.

Se miksi nuoret suuttuvat siitä kun niille huomautetaan on aivan selvä asia, kun tarpees montakertaa huomautetaan ivallisesti/jankutetaan samasta asiasta, niin asiallisetkin huomautukset saavat haistattelun takaisin. Huomauttajienkin on syytä miettiä miten asiasta huomauttaa ja onko se todella välttämätöntä. Jokainen voi myöntää, et on joskus sanonut pahastikin huomauttajalle takaisin ja jälkeenpäin harmitellut mitä tuli sanottua ja ehkä jopa pyytänyt anteeksi sanomisiaan. Mutta nuoret pyytävät harvoin anteeksi, koska silloin menee/saattaa mennä "maine" muitten silmissä.

Tässä tapahtuma lapsuudestani, potkin kaverin kanssa palloa seinään, joilloin talossa asuava ihminen tulee huutamaan siitä, lopetimme pallon potkimisen. Mutta hetkenkuluttua jatkoimme ihan kiusallaamme. Loppu tulos olisi ollut toinen jos olisi tullut asiallisesti siitä sanomaa, et pallon potkimen kuuluu sisälle ja häiritsee. Huutemisella saa ehkä hetkellisen asian korjaantumisen aikases, mut kohta se jatkuu kahta kauheemmin.

Itse olen jo aika vanha teini, kun mailmaa on tullut nähtyä jo neljännesvuossataa :)

Äänestä

Itse olen 16-vuotias MUTTA sun teksti on mielestäni totta joka sana! Olen itse joskus nähnyt vastaavia "kaduilla rellestäjiä" (tai niitähän nyt näkee joka päivä) ja ajatellut ihan samaa. Kerran taas junassa oli kolme "teiniprinsessaa" arvostelemassa kaikkia jotka ohi menivät.ÄÄNEEN ja KOVAA. Itse seisoin vieressä ja mietin miten säälittävää... Kyllä niitä kunnollisiakin löytyy mutta ilmeisesti hyvin vähän kun tällasia vaan näkee kaupungilla.

Äänestä

Maailma muuttuu, ihmiset muuttuu, teinit muuttuu... Et kyllä itsekään mitenkään kaunista kieltä puhunut...

Äänestä
  • ..jotta sanomani menisi paremmin perille - kun ette muuta tunnu joskus ymmärtävän!

    Äänestä

Olen kanssasi täysin samaa mieltä, vaikka olenkin itse vielä melko teini, eli 18 vuotta täyttävä. Olen huomannut, kuinka yhä nuoremmat ja nuoremmat peruskoululaiset kiroilevat ja sanelevat vittua ja saatanaa sinne sun tänne lauseiden ja virkkeiden sekaan. Ja lisäksi nuoret rupeavat polttamaan tupakkaa ja juomaan itsensä känniin yhä vain aikaisemmassa vaiheessa. Olkoonpa sitten kuinka vaan nuorten oma asia, mutta minusta se ei kyllä ole ainakaan kovin järkevää pilata omaa elämäänsä jo näin alkuvaiheessa. Tieteellisille faktoille kun ei voi kerta kaikkiaan mitään, ei edes nuoriso: tupakka tappaa ja viina vie mennessään, vai mitenkäs se kuuluisa sananparsi meneekään?

Itse käyn tällä haavaa lukiota ja siellä tapaa jos jonkinmoista viipertäjää ja kaduntallaajaa. Toiset ovat kuin parhaatkin sivistyneet (kenties jopa hieman liikaakin) ja toiset sitten sanelevat nykymuodin mukaisesti vittua sinne sun tänne eri lauseyhteyksiin. Sen huomaa varsin hyvin juuri itseni kaltainen ihminen, joka ei kiroile itse juuri ollenkaan. Mutta sitten taas jotkut toiset, jotka kiroilevat jatkuvasti, eivät kerta kaikkiaan tajua sanomaansa. Heille kiroilusta on tullut niin luonnollista, ettei sananvalintoja yksinkertaisesti tule huomioitua.

Pidän ehdottomasti itseni ikäisistä tytöistä, mutta vain sellaisista, jotka osaavat käyttäytyä. Tähän luokittelen sen, ettei kiinnostuksen kohteenani oleva tyttö arvostele jatkuvasti muita ihmisiä. Tuo linja-auto -esimerkki on juuri tyypillistä teinityttöjen sanailua. Arvostellaan ja ennen kaikkea kovaan ääneen ohikulkevien (varsinkin samanikäisten) pukeutumista ja käytöstä. Voin vakuuttaa, ettei se taatusti tunnu hyvältä haukkumisen kohteena olevasta henkilöstä. Mikä ihmeen idea siinä on, että pitää haukkua ohikulkijoiden vaatetusta? Itsekään en paljoa pidä esim. hoppareista ja metallisteista, mutta vähät minä siitä välitän. Pankoot ylleen vaikka karnevaalipellen asusteen, kunhan vain pitävät sentään jonkunlaiset vaatteet päällänsä. Jokaisella meillä on oikeus omaan tyyliin, niin minulla kuin myös kaikilla muillakin, eikä siitä pitäisi naljailla.

On totta, että nuorisoa yleistetään liikaa. Olen itsekin joutunut kärsimään nuorison pahasta maineesta, huomaan sen ennen kaikkea siinä, että minulla on joskus melkoisia vaikeuksia vakuuttaa joku vanha ihminen siitä, että olen ihan mukava nuorison edustaja. Mutta kyllähän se totta on, että kaupungilla kun katsoo vastaantulevaa porukkaa, niin suurin osa heistä on ns. sarjassamme "kovia jätkiä ja mimmejä", vaikkeivät ole vielä kovaa jätkää tai mimmiä nähneetkään.
Käytösoppi erillisenä oppiaineena peruskoulussa ei olisi pahitteeksi. Ja jos se ärsyttää nuoria, niin eikun vaan vanhan ajan kurinpitomenetelmiä käyttöön. Suurin ongelma nykynuorisossa onkin se, että heitä hyysätään liikaa ja heille annetaan ihan liian paljon periksi.

Johtopäätös: suurin osa nuorisosta on pelkkiä nynnyjä, jotka yrittävät vakuutella omaa kovuuttaan lausumalla suuressa suosiossa olevaa naisen sukupuolielimen kansanomaista nimeä.

Päivän iskulause: elämä opettaa vielä teille paljon, arvoisat teinipellet......

Äänestä
  • Anteeksi viel kerran, tarkoitin sillä linja-auto -esimerkillä sitä juna- esimerkkiä....pahoittelen kirjoitusvirhettä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stobex kirjoitti:

Erityisesti tuon VITTU sanan viljely tuntuu olevan muodissa - sehän vittu käy vaikka..vittu sivulausesta !!! Ja nykyteineillä ei ole enää käytöstapojakaan.

Yleisissä kulkuneuvoissa huudetaan VITTUA isoon ääneen ja jos joku (vähän teiniä vanhempi - tässä tapauksessa vanhempi rouva) sitten huomauttaa, että "vähän siistimpää kieltä kiitos", niin eikös sitä aleta VITTUILEMAAN takaisin - oli kerran todistamassa ko.tapausta lähijunassa!Ja kyseessä oli vielä NUORI NAINEN !

Te, kauniit, nuoret naiset,jotka VITTUILETTE vanhemmillenne takaisin siitä, että itse teidän kielenkäytöksestänne ja meluamisestanne huomautetaan: ! TE SAATANAN TALIAVOISET FINNINPURISTELIJARUNKKARIHUORAT (ette varmaan itse osaa edes kirjoittaa tuollaista sanaa!) TE PILAATTE PILAATTE KAIKKIEN TEINIEN MAINEEN !!!!

Suurin osa nykyteineistä on kuitenkin ihan tavallisia, hyvin käyttäytyviä nuoria.Ei ole mitään väliä, miten jengi pukeutuu (kunhan nyt on suht säädyllisessä asusteessa, ettei taktiset paikat vilku!), mutta KIINNITTÄKÄÄ HIUKAN HUOMIOTA KÄYTÖKSEENNE !!

Ite oon vajaa kolmenkymmenen ja toki oon ollut itekin nuori. Mutta silloin 80-luvulla, jengi ei kylläkään vetänyt viinaa ja huumeita samaan tahtiin, kun tänä päivänä.Ala-asteella oli esim.tarkkisluokka, jossa kova sana oli että "ne kävi röökillä, kato..".

Nykyään tupakka ei ole enää mitään..ala-astelaistenkin näkee polttavan ja vetävän VIINAA, ei siis kaljaa ja siideriä pelkästään.

En edes viitsi kuvitella, mitä tämän päivän tarkkislaiset vetävät..tai tekevät.. (ai niin mutta onkohan tarkkiksia enää olemassakaan, kun opetusmäärärahoja supistetaan koko ajan).
Vastaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu