Moi,
Viime syksynä tuli ongelma saunamökin vesipumpun kanssa. Kaivo pääsi helteillä kuivamaan ja vedentulo tietenkin loppui. Kun vettä lopulta tuli, niin pumppukin lopetti toimintansa (mallia Biltema). Tänä keväänä ostin Bauhausista Neptune merkkisen puutarhapumpun, ei siis automaatti.
Mökkiin menee 3/4" parikymmentä vuotta vanha muoviputki. Kun vaihdoin pumpun, niin samalla uusin myös vanhan pohjaventtiilin. Matkaa kaivolta saunalle on n. 30 metriä. Maasto on tasaista.
Kaikki siis pitäisi olla kunnossa. Vettä ei vain tule. Saunan läheisyydessä on päärakennus mihin tulee kunnan vesi. Vedin letkun kaivolle ja yritin täyttää pumpulle menevää putkea ja mielestäni sain sen täyteen, koska pumpun lävitse vettä virtasi iloisesti pesuhuoneen lattialle. Kokeilin täyttää samalla tekniikalla myös pumpun päästä, mutta silti kun pumpun laittaa päälle vettä tulee hyvin pienellä paineella jaksoittain. Aivan kun putkessa olisi ilmaa.
Mitenkä tuon ilman saisi pois? Pitäisikö pumpun päähän tehdä jokin T-liitos ja yrittää vielä sitä kautta?
Mieleen tulee myös vanhan putken viallisuus. Päälle päin näyttää ehjältä, mutta putki tulee mökkiin sokkelin lävitse ja en tiedä vaikka siellä olisi joku halkeama putkessa.
Olisi kiva jos jollain olisi vinkkejä. Nyt joutuu ottamaan vettä letkulla pataan ja peseytymiseen päärakennuksesta ja se vesi maksaa.
Vesipumpun kanssa ongelma, ei vettä.
10
4573
Vastaukset
- isomman
vesiastian päällä, vetääkö sun pumppu ja nostaako paineen. Tuki sen imuputken päät ja paina kunnan vesijohdolla painetta sinne niin näet vuotaako sun imuputki vai onko mennyt vuosien saatossa tukkoon.
Yleensä tuollaiset tapaukset, kun vettä tulee hitaasti on imuputken tukkoisuus. - huonot ja
halvat pumput, riittääkö niissä puhti pitää laskea erikseen.
- Saunamies7
Halvat on, mutta kyllä tuo Biltema vuosia toimi ja vettä tuli hyvin ja kunnon paineella, että luulisi Bauhausin halpiksenkin ajavan saman asian.
Kyllähän piti ostaa 150-200 euron pumppu, mutta jotenkin tuli taas tehtyä heräteostos ja sorruttua halpikseen. - ihan hyvin
Saunamies7 kirjoitti:
Halvat on, mutta kyllä tuo Biltema vuosia toimi ja vettä tuli hyvin ja kunnon paineella, että luulisi Bauhausin halpiksenkin ajavan saman asian.
Kyllähän piti ostaa 150-200 euron pumppu, mutta jotenkin tuli taas tehtyä heräteostos ja sorruttua halpikseen.sillä mulla on ollut noita halppispumppuja aina ja ovat toimineet kymmeniä vuosia moitteettomasti.
Eihän niissä voi mennä mikään epäkuntoon, jos tiivisteet vaihtaa niin muut osat ovat samaa kulumatonta kamaa. Samaa tuotantoa ovat kaikkien kalliimpienkin pumppujen tekijät.
Te toopet uskotte, että maksamalla enemmän jonnekkin liikkeeseen saatte paremman tavaran mutta tarkkaan katsoen, nimi ja hinta vaihtuu, tavara pysyy samana.
- Pera
Ei riitä puhti pumpussasi, kun imukorkeutta on liikaa ja pitkä imuputki. Tuo pumpun max. imukorkeus vaihtelee, eikä se halpispumpuilla luonnollisesti ole kovin suuri.
- mainitsi
että vanha ja pieni putki ei ruoki pumppuasi. Pitäisi olla tuuman putki.
Ei pumpussa ole mitään vikaa. - oletan ?
Sehän lutistuu pelkästä alipaineesta tai myyrä on jyrsäissyt reiän.
- Liitoksesta
Imupuolella on vuoto. En usko, että putkeen on yhtäkkiä tullut mitään vikaa, vaan ilma tulee vuotavasta imupuolen liitoksesta. Imupuolen tiiviiksi saaminen on suoranaista taidetta. Vaatii taitoa laittaa oikea määrä putkiteippiä ja hamppua, että liitokset ovat taatusti ilmatiiviitä. Jos johonkin jää vähänkään vuotava kierre, pumppu imee ennemmin ilmat sieltä, kuin pumppaa vettä. Jos sinulla on tuttu putkimies, niin suosittelen käymään liitosputken kanssa hänen pakeillaan. Osaa meinaan laittaa oikean määrän tilkettä kierteisiin, että vielä pyörii, mutta pitää. Jos olet käyttänyt putken irti helmiliittimestä, sitä ei saa useinkaan ilmatiiviiksi vaihtamatta putken ympäri menevää "pantaa".
- Saunamies7
Jep, sain ongelman ratkaistua toista viikko sitten. Kuten joku mainitsi, imupuolelta sai ilmaa. Liitos mikä tulee pumpun perään. Tiivistin kunnolla kierreteipillä ja täytin letkun uudestaan kunnan vedella pumpun päästä, niin aikansa yski ja alkoi lorisemaan.
Lämmitin perään saunan ja korkkasin huurteisen olusen.
Kiitti kaikille ja hyvää kesää!- Uunimies71
Kun koettaa säästää.... ja tosiasiassa sillä hinnalla minkä käyttää noihin pumppusysteemeihin niin sais monen vuoden vedet kunnan verkosta... että kannattaako
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184631Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4982437Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1422001Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181909- 811586
- 1461505
- 121186
- 102984
- 124842
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40839