Bussilla Liepajaan

A - P

Taas olisi edessä matka Latviaan, tällä kertaa länsirannikolle Liepajaan. Tarkoitus oli jatkaa Riiasta eteenpäin junalla, mutta tuli hätiköityä lentojen varauksessa ja kävikin ilmi että vain kerran päivässä kulkeva juna ei sovi aikatauluun mitenkään, eli siis bussilla on mentävä.
Nyt kysynkin olisiko joku sattunut matkustamaan kyseisen välin bussilla. Lähinnä kiinnostaisi tietää millaisia busseja tuolla välillä kulkee, eli onko vessoja jne. Myöskin matkalla tehtävät pysähdykset kiinnostavat, lähinnä missä pysähdytään ja kuinka kauan. Matkallahan on parisenkymmentä pysäkkiä mutta ei kai se nyt jokaisessa ainakaan kauan odota.
Myös kommentit pitemmistä bussimatkoista muilla reiteillä ovat tervetulleita kuten myös mahdoliset kommentit Liepajasta ja mahdollisesti hotelli Livasta.

5

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aatu stadista

      Tästä linkistä löytyy kaikki tämän välin bussivuorot http://www.1188.lv/satiksme/ ja kirjoita no-ruutuun Riga ja uz-ruutuun Liepaja ja sen jälkeen paina meklet-ruutua (meklet preteja virziena -kohdasta tulee paluusuunnan vuorot) Cena tarkoittaa hintaa ja Cela aikaa,mitä vuoroon kuluu. Piezimes sarakkeessa on ajopäivät kansainvälisellä merkintätavalla 1 = maanantai 2 = tiistai jne. Autot tällä linjalla ovat yleensä kohtuullisen hyviä, useimmissa wc mukana.

    • justerman

      www.nordeka.lv

      • A - P

        Kiitoksia tähänastisista vastauksista, kyllä nuo bussivuorot alkavat olla selvillä. Jos joku olisi kyseisellä linjalla matkustanut olisi tosiaan kiva tietää pysähdyksista matkan aikana (kuinka pitkiä) ja muuta vastaavaa. Ja edelleenkin kaikki tiedot Liepajasta ja hotelli Livasta ovat tervetulleita.


      • ZivjuLV
        A - P kirjoitti:

        Kiitoksia tähänastisista vastauksista, kyllä nuo bussivuorot alkavat olla selvillä. Jos joku olisi kyseisellä linjalla matkustanut olisi tosiaan kiva tietää pysähdyksista matkan aikana (kuinka pitkiä) ja muuta vastaavaa. Ja edelleenkin kaikki tiedot Liepajasta ja hotelli Livasta ovat tervetulleita.

        Yleensä pysähdykset ovat vain asiakkaan jättäminen pysäkille. Muutama pidempi toki myös. Eli noin 10 min. Kuljettaja kyllä ilmoittaa pysähtymisajan.


    • ZivjuLV

      Asun itse Liepajassa, eli kokemusta on.
      Hyviä busseja ne on. Matka kestää 3-4 tuntia.
      Minivanilla pääsee 4 Ls henkilö ja matka menee nopeammin, joskin helkkarinmoisella kaahaamisella
      pääasiassa. Minivanit lähtevät linja-autoasemalta myös.
      Yleensä pysähdykset ovat ainakin Saldus ja Skrunda eli puolimatkassa ja noin 65 km ennen Liepajaa.
      Liepajan asemalta taksi keskustaan maksaa noin 2 Ls.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      110
      6180
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe