Piha-altaan lämmitys

kalamiäs2

Onko kenelläkään tietoa tai kokemusta piha-altaan talvilämmityksestä? Loiskautettiin eilen piha-altaaseen pari karppia ja tuli mieleen, että mitähän maksaisi jos ei tarvitsisi onkia niitä talveksi pois. Tämä olisi vissiin mahdollista, jos lämpötilan saisi pysymään siinä karvan yli nollan.

Altaan tilavuus on noin 10000 litraa ja keskisyvyys valitettavasti vain noin 50cm ja syvin kohta ehkä 75cm.

3

859

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama juttu

      Aion pistää lammikkoon styroksilevyä ja jätän suihkulähteen pumpun päälle, ei varmasti jäädy kun on virtausta, mulla allas 6000 litr. ja syvyys 80cm. Osta myös lammikoihin tarkoitettu ilmapumppu, painaa 400 litr, ilmaaa tunnissa ja todella vähävirtainen. Näillä eväillä karpit menee yli talven.

      • kalamiäs2

        Mitenkähän käy huippupakkasilla? Pelkään, että kun mittari painuu tuonne -10 tuntumille, niin lammikko alkaa kuitenkin jäätyä. Sinne on pakko tuoda jostain lämpöä, koska kylmempi ilma jäähdyttää koko ajan. Virtaava vesi pysyy avoimena jopa -3 asteessa, mutta kun sen alle mennään, niin sitten jäätyy pakosta. Jossain virtaavassa koskessa kyllä pysyy auki, kun on vettä niin paljon, ettei se kaikki voi jäähtyä jäätymispisteeseen.


    • pms68

      kysele ensinnäkin alan harrastajilta, mutta luulen että vaikeaa on noin matalassa altaassa.

      Periaatteesssahan vesi pysyy sulana jos se liikkuuu eli virtaa tms joten silloin se ei jäädy, mutta missä lämpötilassa karppi kangistuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      320
      1388
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      329
      1313
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      104
      1087
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      998
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      981
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      777
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      631
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      627
    Aihe