Niin. Omistan kerrostalohuoneiston arvoalueelta. Velkaa siitä jäljellä 159 000EUR, asunnon arvo paljon enemmän. Rakennamme juuri 2. asuntoa/kesähuvilaa erääseen Turun kehyskuntaan merinäköalalla (autolla pihaan). Siitä lisää lainaa 130 000EUR. Ei takaajia, ei kulutusluottoja, kaikki lainat "omalla" takauksella ja normaalikoroilla. Mökkitonttiamme vastapäätä on juuri myynnissä tuplasti isompi talo/mökki, paremmalla näköalalla tosin, hinta 700 000EUR.
Perheen nettotulot 4000EUR/kk. Yksi uusi auto (ei velkaa), 2 lasta.
Olemmeko tyhmiä vai fiksuja vai hulluja?
Perheen nettotulot 4000EUR/kk. Yksi uusi auto (ei velkaa), 2 lasta.
Olemmeko tyhmiä vai fiksuja vai hulluja?
Vastaukset 10
Vanhimmat
En tiedä, mutta tyhmää ja lapsellista on hakea täältä parannusta itsetuntoon luettelemalla runsain adjektiivein kaiken materian elämästään.
Mitä merkitystä on naapurin kesämökin hinta-arviolla, jos esimerkiksi oma tai läheistesi terveys olisi vaakalaudalla ?
Kyllä taidan lukita vaihtoehdon C, eikä tarvitse kilauttaa edes kaverille. Ellet sitten jättänyt jotain oleellista kertomatta.
Me olemme ilmeisesti vaihtoehto A, ainakin rahankäytön suhteen.
Perheen nettotulot 2700-2800€/kk, ei omaa asuntoa, yksi melko uusi auto (velkaa), ei lapsia, eikä mitään jää säästöönkään. Eli elämiseen ja autolainan (380€/kk) maksuun noi tulot riittävät, mutta mistään 250-300k€:n asuntolainasta on turha haaveilla.
Meillä nettotulot 3300-3400 €/kk, asuntolainaa jäljellä 240000 € (1400 €/kk), 9 vuotta vanha 5 k€ arvoinen auto, 7 k€:n mp, 2 lasta, etc. Rahat riittää ja jää vähän säästöönkin. Etelänmatka tehdään vähintään joka toinen vuosi.
Teilläkin menisi jo helposti 3-4 kk lainaerät tuolla autolainalla auton arvon vuotuisella alenemalla. Toisten mielestä vähät rahat kannattaa käyttää autokauppiaan ja vuokranantajan hyväksi, me taas mieluummin maksamme pankille korkoja ja siinä samassa hiljalleen maksamme asuntoa omaksi. Kiinteistön arvo nousee hiljalleen, auton arvo laskee varmasti.
Riippuu kovasti muista asuinkustannuksista.
Jos esim. autosta on velkaa (500 e/kk) ja sillä ajetaan (400 e/kk), vastike on korkeahko (400 e/kk) ja tyykkää syödäkin jotain (1000 e/kk), niin aika tiukille teillä menee.
Tai sitten ei. Vähennä ylläolevasti 1500 e/kk, niin teillähän riittää rahat mainiosti.
Olisiko tämä nyt niin, että ei ne suuret (tai teidän tapauksessanne normaalit) tulot, vaan ne pienet menot?
Jos muistelen oikein näitä talousguru The Ratin oppeja, niin tuo peruseläminenhän oli 1000€ kuukaudessa PER PERSE, jonka perusteella tuo edellisen kirjoittajan vajaa kolmetonnia ei riitä kuin yhdelle henkilölle...
Juu, rahaa kuluu kun ei pihistele. Tonni kuussa menee sinkulla helposti yli noiden perusmenojen, toki perheellisellä yleensä kulutus laskee (joskaan ei valinnan takia, vaan siksi että aika ei vaan enää riitä).
Edelleen, kuluista riippuu.
Ainakin jos sitä rahankäyttöä ei tietoisesti rajoita.
Tämän keskustelun kannalta kuitenkin on olemassa sellainen ongelma että sama henkilö joka saa yksinään käytettyä humputteluun yli tuhat euroa kuussa sanoo että tuhat euroa pitäisi riittää pariskunnalle vallan mainiosti.
Eikö sinua yhtään hävetä jakaa noin ristiriitaisia "talousneuvoja", vai oletko vain noin huono provosoimaan?
Sanoin että jos 4000 euron kuukausikuluista menee 2000 euroa pakollisiin menoihin ja 1000 euroa lainoihin (alakanttiin), niin aika heikoilla ollaan (tonnilla), toisaalta 1500 euroa lisää ja rahaa riittää hyvin - ainakin se 1500 ennen kuin alkaa mennä heikosti.
Siis: nelihenkinen perhe ei minusta "pärjää" tonnilla kuussa yli pakollisten menojen. Hengissä voi pysyä. Lapsiin ei tietenkään kulu yhtä paljoa kuin aikuisiin, tai ainakaan minun lapseni eivät baareissa aikaa vielä vietä, joten lasten osuutta voi laskea.
Sanoisin, että esim. meille riittäisi hyvin kun auton ja asunnon jälkeen jäisi edes 3000 euroa kuussa yli, vaan kun ei jää. Jää 2000, tai vähän allekin - ja sillä tekee tiukkaa välillä.
Tosi huluja
"Niin. Omistan kerrostalohuoneiston arvoalueelta."
"Rakennamme juuri 2. asuntoa/kesähuvilaa..."
Omistan.
Rakennamme.
Mikään noista vastausvaihtoehdoista ei ole sopiva tai edes sovelias.