hoitajille

tukea..

Hoitajat tarvii arvostusta ja tukea arvokkaalle ja uhrautuvaiselle hoitotyölle...mielestäni tämä tuki pitäisi olla rahallisen tuen sijaan HENKISTÄ tukea....palkankorotukset voitaisiin korvata vaikka sairaanhoitajille pyhitetyllä liputuspäivänä..

10

1079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on erittäin

      Hyvä ehdotus ! Kannatetaan ! Ja tehostamista niin saadaan resurssit hyötykäyttöön kunnolla !

    • lapsille kauravelliä!

      Nooh. En ota kantaa siihen onko hoitajien palkka hyvä, huono vai hyvin huono. Mutta jos nyt oletetaan, että se on huono, kuten väitetään, niin liputuspäivälläkö ne neljä mukulaa ruokitaan?

      Työ on työ ja piste. Siitä pitää maksaa asianmukainen korvaus. Ei mitään pyhimykseksi nostattamisia tai olkapäälle taputteluja, vaan työtä vastaava palkka, oli se sitten enemmän, vähemmän tai just sen verran kuin se on.

    • Anonyymi

      Meillä keikkailee aivan ihana 74 v hoitaja, kunnioitan häntä suuresti, ihana Saara❤️

    • Anonyymi

      Aivan oikein. Palkka n. 3300e/ kk olisi riittänyt.. Ahneilla on pohjaton säkki. Raha ei riitä koskaan,jos holtittomasti käytetään. Pieneläkeläiset tarvitsisivat yli 1000e korotuksen. Lääkkeitä joutuu jättämään hankkimatta,jos syödäkin aikoo muusta puhumattakaan . Saisi omatunto herätä viimein poliitikoillakin,jotkasyövät parasta ja vaatteilla koreilevat mässäten tolkuttomasti,kun pientuloiset köyhät nälkää näkevät.

    • Anonyymi

      Potilaat kyllä tietävät miten hoitajien suuret palkankorotukset rahoitetaan pieniä eläkkeitä ym. verottamalla. Hävettääkö hoitajia ollenkaan?

    • Anonyymi

      Ei hävetä :) lähinnä naurattaa tämä ihmisten sylkykuppina oleminen.

    • Anonyymi

      Mitäs ne saa, jonkun 2,6k ilman lisiä, ja lisät päälle 3,2k, ja hoitajan peruspalkkaa ilman ikälisiä 2,2-2,3k (amis), ja lisät päälle. Lisät on iltaa, vkonloppua, ja sunnuntaityötä joka ei ole sen kummoisempi päivä, mutta palkka kai tulee tuplana. Yökköistä ollaan paljon luovuttu, luin, joka on pirun huono idea, vaikka tosin sairaanhoitaja voi itsekin päättää ottaakö yötä vai ei, mutta paikat hakee jopa yleensä 3-vuorotyöhän.
      Palkka on nytkin asiallinen, vaikka useamman satasen alle Ruotsin, ja Norja, Tanska voivat tarjota motiivia kielen opimiseen, josta sitten pääsee luvattuun maahan.
      Perupalkka 2,6k -> 2,9k kattaa alipalkkauksen Ruotsin mitassa, jonka pois puhumiseen tarvitaan melkoinen epeli, kun muilla aloilla Ruotsissa on keskimäärin samat palkat kuin Suomessa.

    • Anonyymi

      Lääkäritkin voisivat tehdä töitä pelkällä liputuspäivä-palkalla!

    • Anonyymi

      Hoitajan palkka on keskimäärin 3500 euroa kuussa. Ei hoitajat ole ollenkaan huonosti palkattuja.

    • Anonyymi

      Ongelmana ei ole hoitajien palkkaus, vaan henkilöstö vajeesta johtuva jatkuva YLITÖIHIN pakottaminen. Moni hoitaja tekisi työtä ihan mielellään niillä palkoilla, mitä jo oli ennen työtaisteluja, jos 8-10 tunnin työvuoron jälkeen pääsisi normaalisti kotiin. Mutta kun ei pääse. Työvuorot ovat sellaisia 16-24 tunnin mittaisia. Ei sellaista "tappotahtia" jaksa kukaan. Ne vaihtavat alaa, ketkä vain suinkin pystyvät. Moni on vaihtanut alalle, missä on pienempi palkka, mutta työajoista pidetään kiinni, eikä ylitöihin pakoteta. Toki palkankorotuksilla yritetään houkutella uusia ihmisiä alalle, mutta en usko että sekään paljon auttaa. Ihmisillä on muutakin elämää, kun työ. Ei sille "uhrata" koko elämää. Palkan pitäisi olla silloin HUOMATTAVAN suuri, että ihminen suostuisi luopumaan vapaa-ajastaan työn takia. Eikä kukaan maksa ikinä hoitajille sellaisia summia. Nyt tarkoitan esim. summia, mitä saavat vaikka lääkärit. Monet lääkärit tekevät paljon ylitöitä, mutta palkkauskin on sen mukainen, että "uhraus" kannattaa. Eipä näytä hyvältä Suomen hoitoalan tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      344
      2004
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1629
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1311
    4. 143
      1158
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1151
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1151
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1057
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      79
      1042
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      962
    10. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      958
    Aihe