Hoitajat tarvii arvostusta ja tukea arvokkaalle ja uhrautuvaiselle hoitotyölle...mielestäni tämä tuki pitäisi olla rahallisen tuen sijaan HENKISTÄ tukea....palkankorotukset voitaisiin korvata vaikka sairaanhoitajille pyhitetyllä liputuspäivänä..
hoitajille
10
1045
Vastaukset
- on erittäin
Hyvä ehdotus ! Kannatetaan ! Ja tehostamista niin saadaan resurssit hyötykäyttöön kunnolla !
- lapsille kauravelliä!
Nooh. En ota kantaa siihen onko hoitajien palkka hyvä, huono vai hyvin huono. Mutta jos nyt oletetaan, että se on huono, kuten väitetään, niin liputuspäivälläkö ne neljä mukulaa ruokitaan?
Työ on työ ja piste. Siitä pitää maksaa asianmukainen korvaus. Ei mitään pyhimykseksi nostattamisia tai olkapäälle taputteluja, vaan työtä vastaava palkka, oli se sitten enemmän, vähemmän tai just sen verran kuin se on. - Anonyymi
Meillä keikkailee aivan ihana 74 v hoitaja, kunnioitan häntä suuresti, ihana Saara❤️
- Anonyymi
Aivan oikein. Palkka n. 3300e/ kk olisi riittänyt.. Ahneilla on pohjaton säkki. Raha ei riitä koskaan,jos holtittomasti käytetään. Pieneläkeläiset tarvitsisivat yli 1000e korotuksen. Lääkkeitä joutuu jättämään hankkimatta,jos syödäkin aikoo muusta puhumattakaan . Saisi omatunto herätä viimein poliitikoillakin,jotkasyövät parasta ja vaatteilla koreilevat mässäten tolkuttomasti,kun pientuloiset köyhät nälkää näkevät.
- Anonyymi
Potilaat kyllä tietävät miten hoitajien suuret palkankorotukset rahoitetaan pieniä eläkkeitä ym. verottamalla. Hävettääkö hoitajia ollenkaan?
- Anonyymi
Ei hävetä :) lähinnä naurattaa tämä ihmisten sylkykuppina oleminen.
- Anonyymi
Mitäs ne saa, jonkun 2,6k ilman lisiä, ja lisät päälle 3,2k, ja hoitajan peruspalkkaa ilman ikälisiä 2,2-2,3k (amis), ja lisät päälle. Lisät on iltaa, vkonloppua, ja sunnuntaityötä joka ei ole sen kummoisempi päivä, mutta palkka kai tulee tuplana. Yökköistä ollaan paljon luovuttu, luin, joka on pirun huono idea, vaikka tosin sairaanhoitaja voi itsekin päättää ottaakö yötä vai ei, mutta paikat hakee jopa yleensä 3-vuorotyöhän.
Palkka on nytkin asiallinen, vaikka useamman satasen alle Ruotsin, ja Norja, Tanska voivat tarjota motiivia kielen opimiseen, josta sitten pääsee luvattuun maahan.
Perupalkka 2,6k -> 2,9k kattaa alipalkkauksen Ruotsin mitassa, jonka pois puhumiseen tarvitaan melkoinen epeli, kun muilla aloilla Ruotsissa on keskimäärin samat palkat kuin Suomessa. - Anonyymi
Lääkäritkin voisivat tehdä töitä pelkällä liputuspäivä-palkalla!
- Anonyymi
Hoitajan palkka on keskimäärin 3500 euroa kuussa. Ei hoitajat ole ollenkaan huonosti palkattuja.
- Anonyymi
Ongelmana ei ole hoitajien palkkaus, vaan henkilöstö vajeesta johtuva jatkuva YLITÖIHIN pakottaminen. Moni hoitaja tekisi työtä ihan mielellään niillä palkoilla, mitä jo oli ennen työtaisteluja, jos 8-10 tunnin työvuoron jälkeen pääsisi normaalisti kotiin. Mutta kun ei pääse. Työvuorot ovat sellaisia 16-24 tunnin mittaisia. Ei sellaista "tappotahtia" jaksa kukaan. Ne vaihtavat alaa, ketkä vain suinkin pystyvät. Moni on vaihtanut alalle, missä on pienempi palkka, mutta työajoista pidetään kiinni, eikä ylitöihin pakoteta. Toki palkankorotuksilla yritetään houkutella uusia ihmisiä alalle, mutta en usko että sekään paljon auttaa. Ihmisillä on muutakin elämää, kun työ. Ei sille "uhrata" koko elämää. Palkan pitäisi olla silloin HUOMATTAVAN suuri, että ihminen suostuisi luopumaan vapaa-ajastaan työn takia. Eikä kukaan maksa ikinä hoitajille sellaisia summia. Nyt tarkoitan esim. summia, mitä saavat vaikka lääkärit. Monet lääkärit tekevät paljon ylitöitä, mutta palkkauskin on sen mukainen, että "uhraus" kannattaa. Eipä näytä hyvältä Suomen hoitoalan tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1173932SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763265Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671877SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191341Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171242Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2101013Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62706
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695