iMac hankittu ja pitäisi saada vielä kone verkkoon, onko olemassakaan sopivimpaa laajakaistaa tai tarvitsenko erillistä modeemia?
iMac ja laajakaista
O.H
4325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
modeemin. PC:ssä se voi olla sisäinenkin mutta suosittelen jopa PC:kin tapauksessa ulkoista palomuurilla varustettua modeemia.
se erillinen laajakaistamodeemi eli päätelaite on välttämätön, ja siihen sitten kytkeydyt joko langalla (Ethernet-johto) tai langattomasti. iMacin pitäisi olla lankatapauksessa verkossa heti kun piuha on kiinni, langattomaan verkkoon on aina kytkeydyttävä iMacin Airport-valikosta joko salasanalla tai ilman.
Ei sitä laajakaistamodeemia välttämättä tarviste. Esim uudemmissa taloyhtiöissä on se päätelaite/keskus jossain jakamossa tai puhelinkeskuskaapissa, tai missä lie.
Siis ei eden macci välttämättä tarvitse sitä päätelaitetta, riippuu palveluntarjoajasta ja paikkakunnasta.
Kysy paikallisilta asiantuntijoilta vaikkapa.
Laajakaistakauppiaat näkyvät nykyisin tarjoavan jopa langatonta tukiasemapurkkia ilmaiseksi. Tuo voi tosin riippua siitä missä asut. iMacissakin on valmius tuohonkin yhteyteen sisäänrakennettuna.
Siis normaalien laajakaistayhteyksen kanssa olet verkossa ennenkuin huomaatkaan.