Autotallin nosto-ovi asennettuna?

THH

Onko kellään kokemusta autotallin nosto-oven asennuksen hinnasta? Tarkoitus olisi asennuttaa uuteen lämpimään talliin Novoferm 45 tai vastaava ovi, kokoa 2500*2250. Paljonko olette maksaneet oven asennuksesta ammattilaiselle/ asennusliikkeelle?

8

22325

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asennustietoa..!

      Terve vaan...

      Itselläni on erikoismitalliset 3000x3125 ovet yht.2kpl. joiden asennus maksoi yhtensä 380 €. kun Novofermin aliurakoitsija kävi asetamassa ovet.

      Ovien asentaminen kesti koko työpäivän venyen aina iltaan asti.

      Oviin tuli nostomoottori ja aikaa kului kun uusi moottori oli jo huonolla tuurilla valmiiksi uutuuttaan epäkuntoinen.

      Ovimoottori oli aika elektroninen aparaatti ja sen asetusarvot on aika kinkkiset kun siinä on kuormaraja-ala-ja yläraja-asetukset aseteltava kukin erikseen.

      Muuten olen oveen tyytyväinen, toimivuus ja tiivisteet on hyvät, minulla se on 100m2 autotallissa ja siksi erikoismittainen kun siitä sopii nyt asuntoauto sisään.
      Kallishan se paketti oli kokonaisuutena mutta sen hinta nousi juuri tuon erikoiskoon mukaisesti ja ovikojeistojen myötä.

      Asennussarjan mukana tulee kohtalaisen paljon ylimääräisiä osia joita ei kaikkia tarvita vaan valmistaja on pakannut eri asennusolosuhteiden vaatimat osat kaikki mukaan.

      Asennuksen linjaan kannattaa panostaa että oven kisko-ja johderakenteet tulee tarkalleen suoriin linjoihin ja samaten lattia tulee olla suora oven kohdalta kun alatiiviste ei anna juurikaan periksi lattian epätasaisuudelle.

      Ainakaan silloin ei Novofermin edustajalla (Tähtiovi Oy) ollut suoraan omia asentajia vaan he käyttivät yksityisiä rakennusalan erikoishenkilöitä ovien asentajina.
      Sinällään ei tietenkään huono asia mutta aikataulujen ja kiireiden vuoksi heitä ei tahdo saada heti hommaan kiinni kun olisi tarpeen.

      Yhteenvetona sanoisin että Novofermin ovi on laadukas ja toimii hyvin mutta tarkan asennuksen ja ylimääräisten osien kanssa voi tulla "tenkkapoo" joten pääset helpommalla itse kun soitat ja sovit asentajan kanssa aikataulut....!

      • THH

        Kiitos viestistäsi!
        Saiskos sen verran udella, että kuka asentaja/miltä paikkakunnalta sinulla oli? Otitko ovet ja asennuksen suoraan Tähtiovelta?


    • homma ite

      elä helekkarissa maksa asennuksesta mitään,asennat itse mukana seuraavien ohjeiden mukaan.se on niin helppo homma vaikka peukalo olis keskellä kämmentä niin onnistuu.itselle asennin hörhammin oven ensikertalaisena itse aikaa meni yli 10h mutta kyllä kannatti.

      • asennuksesta..!

        Esimerkiksi homman helppoudesta sanoisin vaikka senkin että ovien yläakseli yhdistyy novofermin ovessa alumiiniseen painevalukappaleeseen jolloin on huomattava se, että akselilinjat ovat ehdottoman suorat keskenään, muuten käytössä alumiininivel takuulla murtuu jos akselilinjat leikkaa keskinäisestä linjastaan...!

        Ei se asennus nyt niin yksinkertainen ole kun tässä kuvataan mutta seikkailijat saattavatkin tehdä kahteen kertaan hommat...ehkä itsekseen sitten vähemmällä äänellä kenties...

        Ainakin itse olen tyytyväinen että joku muu tekee työt ja saan itse työlle takuun ja minulla oli varaa maksaa tehdystä työstä....!


    • itse laitoin

      2 iltaa meni aikaa, kiskojen kohtisuoruudella ei ole paljon väliä kun rullat joustaa cm-kaupalla.

      Samoin nostokoneiston asennuksen isoin homma oli vetää sähköt katton.

      Ammattimieheltä tähän saisi mennä joku 4h jos ei tarvitse ihmetellä mikä osa vastaa kuvaa..

      • kysyisin..

        Kysyisin Teukalta että onko hän edes nähnytkään Novofermin nosto-ovea ollenkaan vai puhuuko hän muuten vaan ihan palturia tahallaan...?

        Novofermin oven akseli jossa jouset ovat, ei ole yksi kokonaisuus vaan siinä on kakai eri akselia jotka on yhdistetty edellä kuvaamallani painevalualumiinisella yhdyskappaleella...Jousien välyksestä ei ole kyse akseliin nähden vaan kahden akselin keskinäisestä linjasta ja vasta tämän akselin päällä on sitten ne jouset joiden olemassaolon Teukka varmaankin arvasi tai kenties tiesi..!

        Ja mitä tulee moottorin asennukseen, kysyisinkin Teukalta tietääkö hän montako asennusparametriä on asetettava moottorin elektroniikkaan että se toimii...?

        Kun kerran olet asentanut niin varmaankin tiedät...ehkä voisit kertoa sen täällä vielä muillekkin...!

        Yhtä kaikki, jokainen saa tietenkin laittaa ja asentaa ovensa miten tahtoo mutta ihan potaskaa ei sentää kannata kertoa ellei asiasta mitään tiedä...!

        Tuo Novofermin oviesitekkin näyttää tuon yhdyskappaleen olemassaolon...!


    • samoava

      Lappeenrannassa ainakin itse ostin Rautarakenne Leivolta nosto-ovet. Hintaa en muista mutta asennettuna otin. Päällle parikymppinen kaveri asensi ovet ja hyvin on toiminut. Asennuksen olisi varmaan saanut halvemmalla suoraan asentajalta jos olisi ollut pokeria kysyä ovia tilatessa.

    • hessssu

      Okei. Riippuu totta kai paljon siitä ovesta myös että millainen se on. Pelkän asennuksen voi saada https://kodinplaza.fi/ mukaan 200-500 eurolla, jos samalla ei vaihdeta esimerkiksi seinämateriaaleja, paranneta eristystä tms. Onko tuossa Nvoferm 45 sähköinen avaaja? Ulkopuolinen vapautin pitää monesta tilata ja asennuttaa erikseen jos sattuu vaikka tulemaan sähkökatko niin silti pääsee talliin sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      958
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      625
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      619
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      606
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      561
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    17. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      343
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      338
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    Aihe