seroxatin aloitusoireista

Alotin seroxatin viime maanantaina 1/4 osalla pikkuhiljaa hinaten ylöspäin. Kun nostin annostuksen puolikkaaseen(10mg) alkoi univaikeudet ;/ Herään aamuyöstä kamalaan ahdistukseen ja hikoilen aivan älyttämästi. Onkohan nämä vielä aloitusoireita, uskallanko jatkaa?!! Aloituksesta ei kuitenkaan ole vielä kahtakaan viikkoa...Aikaisemmin tämä lääke on auttanu (olen käyttäny kahteen otteeseen vajaan vuoden ajan), enkä muista tälläisiä aloitusoireita... Lääkärin mielestä mun pitäs nyt lopettaa tämä lääke, mut kun se lopettaminenkin aihettaa vaik mitä oireita.... Heittäkäää jotain kommenttia, en tiedä enää mitä ajatella... Ajatukset on ihan tiltissä, kun luotin niin tähän lääkkeeseen ja nyt se vain pahentaa oloa. Pelottaaa!!!!
3329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos lääkäri haluaa, että lopeta tuon lääkkeet, kun se ei sovi sulle. näin on ihan hyvä, tilalle löytyy vaikka mitä lääkettä. Kaikki lääkkeet ei käy kaikille, niitä on kokeiltava esim. mm. verenpainelääkkeitäkin kokeillaan useita, kunnes sopiva löytyy ja saadaan riittävän hyvä hoitotulos. Älä suotta hosu, kyllä ne hommat järjestyy ja lääkärit tietää tehtävänsä. koeta kaikkea mieltä ylentävää katsella ja lukea, samoin kuuntele rentouttavaa musiikkia. Välttä jännäreitä ja painostavia juttuja, alkoholi pois.

Äänestä
  • Ihanaa kun joku vaivautui kommentoimaan!! Olen erittäin huolestunut ja peloissani. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia, ennen toiminut lääke ei uudelleen aloitettuna autakaan? Onko vaihto onnistunut? Tuntuu, että tämä on lopun alku...En pysty keskittymään mihinkään ja rentoutuminenkin on mahdotonta, kun vahtaan kokoajan mihinpäin tämä olotila tästä menee ;/

    Äänestä

  • Jauho kirjoitti:

    Ihanaa kun joku vaivautui kommentoimaan!! Olen erittäin huolestunut ja peloissani. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia, ennen toiminut lääke ei uudelleen aloitettuna autakaan? Onko vaihto onnistunut? Tuntuu, että tämä on lopun alku...En pysty keskittymään mihinkään ja rentoutuminenkin on mahdotonta, kun vahtaan kokoajan mihinpäin tämä olotila tästä menee ;/

    Pelkotiloista kerro lääkärille ja keskittymisvaikeuksista. Näihin löytyy lääke.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jauho kirjoitti:

Alotin seroxatin viime maanantaina 1/4 osalla pikkuhiljaa hinaten ylöspäin. Kun nostin annostuksen puolikkaaseen(10mg) alkoi univaikeudet ;/ Herään aamuyöstä kamalaan ahdistukseen ja hikoilen aivan älyttämästi. Onkohan nämä vielä aloitusoireita, uskallanko jatkaa?!! Aloituksesta ei kuitenkaan ole vielä kahtakaan viikkoa...Aikaisemmin tämä lääke on auttanu (olen käyttäny kahteen otteeseen vajaan vuoden ajan), enkä muista tälläisiä aloitusoireita... Lääkärin mielestä mun pitäs nyt lopettaa tämä lääke, mut kun se lopettaminenkin aihettaa vaik mitä oireita.... Heittäkäää jotain kommenttia, en tiedä enää mitä ajatella... Ajatukset on ihan tiltissä, kun luotin niin tähän lääkkeeseen ja nyt se vain pahentaa oloa. Pelottaaa!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu