Heissan! Olen ottamassa ensimmäiseen asuntooni alivuokralaista, kaipaisin kokemuksia/tietoa. Veronmaksamaminen? Täytyykö veroa maksaa, jos esim. alivuokralainen ei maksa vuokraa, vaan osallistuu ruokakustannuksiin ja muihin elintarvike ostoihin? Että onko tuo kiertokeino? Kertokaa erilaisia LAILLISIA porsaanreikiä veronmaksulle!
Alivuokralainen
Sannuli
2922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mutta ilmeisesti se on kannattavaa ottaa alivuokralainen. Eräs henkilö jonka tunnen asuun asunnossa jossa on paljon pienempi vuokra kuin itselläni vaikka molemmat on kaupungin omistamia asuntoja, niin hänellä on siihen kuitenkin otettuna alivuokralainen ja hänen mielestään se on kokonaisuutena hyvä ratkaisu hänen kannaltaa tuo alivuokralainen. Tosin kyse on luokkakaverista joten ei ventovieraasta joten varmasti turvallinenkin av.
Luulisin että ehkä teidät katsotaan pariskunnaksi jos asutte samassa asunnossa ilman vuokrasopimusta. Onnea avoliittoon! :)