muiden kuin lh-sh:n kotkotuksia. Sairaalan tukihenkilöstölle on perustettava oma palsta, koska kun tänne joku sellaisen aloittaa, ammutaan alas tuotapikaa tyyliin jokainen hoitsu aloittaa oman tärkeän juttunsa SAMASTA ASIASTA. Ilkeilyä, vai mitä lienee katkeruutta, mutta tukihenkilöstö on ja kuuluu terveydenhuoltoon.
Missähän voisi
asiallisesti käsitellä
8543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olispa kiva tietää kenen keksimä termi koko "tukihenkilöstö" on. Tukihan tarkoittaa yleensä sitä, että joku yli päätään pysyy pystyssä vai kuinka? Tosin täällä ja muuallakin se yritetään vääntää jotenkin toisarvoiseksi asiaksi.
Sama meininkihän täällä on kuin työpaikoillakin, yritetään pitää samaa vanhanaikaista hierarkiaa yllä. Muilla ei saa olla mielipiteitä alaa koskevista asioista, kukaan muuhan ei näköjään omaa aivoja joilla ajatella kuin lh:t/sh:t.
En ole millään muulla alalla nähnyt niin pikkusieluisia, huonon itsetunnon omaavia ihmisiä kuin terveydenhuoltoalalla, mistähän mahtaa johtua? He eivät pysty vastaamaan kritiikkiin ilman, että alkavat nimittelemään ihmisiä heti, yrittävät näin vaientaa kaikki eriävät mielipiteet.
Onneksi on tällaisia foorumeja, joissa voi ihan vapaasti sanoa mielipiteitänsä ilman, että nämä päällepäsmäröijät pääsevät sensuroimaan tekstejä mieleisiksiin.
Pysyy pystyssä, juu! Tai sitten on osa jonka toiminta ei ole itse organisaation omistamana sisäisenä osana välttämätön, sen toiminta voidaan järjestää tarvittaessa vaihtoehtoisellakin tavalla. Juupa juu. Sanoilla on merkityksensä. Kumpi nyt on hoitotyössä tärkeämpi hoitava henkilöstö vai aputyövoima? Just just, nyt sua taas loukattiin. Kyllä kai tälläkin foorumilla voi asiallisesti keskustella jos on asiallinen asia.
jos on asiallinen, sähän olet siitä oikein oiva esimerkki. Ivaat ammattiryhmäämme ja ärhentelet kuinka tärkeää on hoitohenkilöstön osuus. Mee kuule vaikka jonnekin kehitysmaahan opettelemaan, kuinka TAITAVA JA VÄHÄÄN TYYTYVÄINEN HOITSU PÄRJÄÄ TELTTASAIRAALASSA, MENIKS HOUSUIHIN?
no katsos kun tuli kiukkuinen viesti. Eiköhän ole niin että sulla itselläs on asennevika! Kaitpa se hoitsu siellä telttasairaalassa pärjää, ei sinne tarvita laitoshuoltajia tai vahtimestareita ...
Kato itteäs, asiallisuuden puute on sussa itessäs!
Voi sua repsukkaa. Kuule, mua sä et ainakaan pysty loukkaamaan, mulla menee nimittäin erinomaisesti elämässäni. Ja jos viittasit johonkin ulkoistamiseen, niin voinpa sanoa, että ihan se ja sama. Toisaalta, mene ja tiedä, onhan niitä vaihtoehtoja sh:lle ja lääkäreillekin. Ulkomailta olisi tulossa innokkaita sairaanhoitajia ja lääkäreitä hommiin, he sentään osaavat arvostaa nykyisiä ihan asiallisia palkkoja eivätkä kurkoittele kuuta taivaalta!
asiallisuuden haku nyt sitten meni - lapselliseen kinailuun. Itse asiassa mikä ongelma sulla siellä tukihenkilöstössä on - se ainainen palkka vai? Mikä se on se asiallinen asia mistä haluat keskustella, tunnusta edes realiteetit, ja tietty, mieti sitä kuinka asiallinen itse olet!
käydä asiallista keskustelua, on nääs kokemusta. Ilmankos ovat jääneet ilman korotuksia, kun ei edes "omiensa joukossa" tulla toimeen. Toista on tukihenkilöstö, me tuetaan toisiamme oikeasti, eikä suolleta tänne jatkuvalla syötöllä jokainen erikseen ja yhdessä katkeria viestejä, jopa todella tyhmiä kysymyksiä, että "onks nejane terveyssandaalit teitin mielestä hyvä", hah hah hah. Että sen takia olisi tosi hyvä, jos nyt jokainen sisarhento poistuu MEIDÄN keskustelupalstalta, ei kaivata teidän omahyväisiä ja lapsellisia kommenttejanne.
mutta sinulla on paha ongelma. Enpä kiitä kuin luojaani, etten ole sinun kanssasi samassa työpaikassa. Mitä pahaa hoitsut ovat sinulle tehneet? Et ole tyytyväinen itseesi etkä muihin, olet ilmeinen työpaikan pahan hengen luoja - jos nimittäin edes työssä olet! Samat tekstit heität tänne vähän väliä etkä pääse puusta pitkään! Hae apua pääsi kanssa!