1) Verkkokauppa.com:sta Kansalaisboksi digiboksiksi. Toimii 12V, tehonkulutus alle 10W ja hinta 40e. Osaa myös YLE:n tekstitykset!
2) Hong Kong:sta 9.2" LCD laajakuvatv, toimii 12V ja tehonkulutus 10W. Hinta 129e. On riittävän iso meidän käyttöön, ja kuva on hyvä.
3) Antenni maun mukaan, alkaen 19e.
4) Pikkuisen näpertelyä ja kolvaamista virtajohtojen kanssa (kiinteä asennus). Kulut n. 10e liittimiin ja johtoihin.
Toimii loistavasti meidän veneessä, eikä ole virtasyöppö. Ei tarvita inverttereitä tai maasähköä... ja mitä parasta, koko paketin hinta on alle 200e! Sopii hyvin myös pikkupurkkareihin, ei vie tilaa!
2) Hong Kong:sta 9.2" LCD laajakuvatv, toimii 12V ja tehonkulutus 10W. Hinta 129e. On riittävän iso meidän käyttöön, ja kuva on hyvä.
3) Antenni maun mukaan, alkaen 19e.
4) Pikkuisen näpertelyä ja kolvaamista virtajohtojen kanssa (kiinteä asennus). Kulut n. 10e liittimiin ja johtoihin.
Toimii loistavasti meidän veneessä, eikä ole virtasyöppö. Ei tarvita inverttereitä tai maasähköä... ja mitä parasta, koko paketin hinta on alle 200e! Sopii hyvin myös pikkupurkkareihin, ei vie tilaa!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Expertiltä samsun Sync Master 940 19 tuuman laajakuvatv. Kulutus 30W Hinta 300€
Nettikaupasta sähköisellä vahvistimella antenni, 120€ Kulutus jotain naurettavaa
Maasähköt veneeseen kaikkiaan 70€
Digiboxi Humax kortinlukijalla 100€
Invertteri 100€
DVD-soitin 89€
Avot, hintaa tuli kaikkiaan alle 800€
Ja nyt on maasähkö ja kunon tv ja samalta sähköiseltä antennilta signaali radioon, kuuluu kauemmas.
Samaan tv:een voi kytkeä karttapöydältä läppärin, saa kakkosnäytösää kartalta katsella kulkua ja muuta.
Lapset voi katsoa piirrettyjä ilman että tarvii tapella hyvästä paikasta mistä näkis tulitikkuaskin kokoisen tv:n.
kulun aikana järjestänyt ton maasähkön? Meillä on ollut pikkuongelmia, kun tuppaa reissut ulottumaan yli kaapelinmitan.
Miksi veneessä pitää olla TV?
Ihan sama juttu kuin kotona tai mökillä. TV on joskus juopottelua parempaa illan rattoa.
Yhdyn kysymykseesi. En voi tajuta, että joku haluaa veneeseen telkkarin. (Tai saunan...)
Eikö olisi helpompaa jäädä kotiin katsomaan telkkari, niin ei ole ongelmia virrankulutuksesta eikä telkkrin pienuudesta...
Arvonsa kullakin, mutta jos ei TAJUA tällaisia asioita, niin kannattaako siitä huudella kovin julkisesti.
tv:tä?
Olen täysin samaa mieltä MaKun kanssa.
Jotkut haluaa veneeseensä mustat köydet, toinen vaalean sprayhoodin ja kolmas tv:n. Miksei ihminen saisi sellaista tehdä?
Yrittääkö nämä ihmiset olla jotain puritanisteja ja osoittaa mieltään, jotka haluavat nykyajan tekniikkaa veneeseensä. Voit kertoa omasta purjehdusreissustasi omassa keskustelu-threadissa vanhalla veneelläsi, jossa ei ole lämmitintä, ei sisävaloa eikä tv:tä. Lupaan olla kommentoimatta viestiketjuusi mitään - ja toivoisin, että sinäkin osaisit olla hiljaa silloin, kun on fiksua olla hiljaa.
ehkäisyä yhtyessäsi jottei kaltaisiasi tule lisää...
Voin kyllä sen verran sanoa,että noilla halvoilla
hiluilla ei ole mitään tekoa.Muutaman euron antennilla ei saa näkymään mitään.
Laita kunnon veneeseen tarkoitettu antenni ja sijoita muutenkin laatuun.Muuten kannattaa jäädä rannalle.
O temporas o mores!
Pois kaikki turha purkkarista. TV, DVD-soitin ja radio ensimmäiseksi. Tai kait sen radion voisi jättää, että kuulee merisään. Mutta muut pois!
Jääkaappikin on taarpeetonta ylellisyyttä. Kyllä korput säilyvät ihan etolan muovirasiassakin, ja säilykkeet eivät viileää kaipaa.
Sisävalaistustakaan ei suomen suvessa kaivata. Kun ei enää näe lukea ankkaria, pitäisi älytä mennä nukkumaan. Ankkurivalo on ainoa perusteltu sähkönkuluttaja.
Ja jos uni ei tule, voi hiljentyä kuuntelemaan kondenssiveden valumista pilssiin. Oppivat mukulatkin arvostamaan isäin harrastetta.
...
Tiedättekö, muuten mitä eroa on Glomex V9112 MARINE MASTER ja verkkokaupasta saatavalla One For All SV 9350 karavaanari- ja venekäyttöön tarkoitetulla aktiiviantennilla?
No Glomex on sellainen "kunnon veneeseen tarkoitettu antenni" jollaisen ostamalla pääsee eroon 200 eurosta, ja tietää "sijoittaneensa laatuun". Eikä tartte jäädä rannalle.
One For All taas on toimiva antenni. Siinä vaan on se huono puoli, että sitä ei myydä venetarvikeliikkeissä joten hinta on rupiset 38 egeä. Tollasen kanssa mihinkään merille kehtaa mennä!
Glomexin valmistuskustannus ~20 RMB (=2 EUR) ja All-In-Onen ehkä 50 RMB (=5 EUR). Molemmat hinnat ExWorks Shenzhen.
kukin taaplaa tavallaan ja saa hankkia veneeseen vaikka kotiteatterin.päähän ottaa kuitenkin humalaiset nuoret,jotka soittavat isän muskeliveneen stereoita hiukkasen turhan kovaa.itse olen erään nimeltä mainitsemattoman veneilyseuran kannanoton takana:ei sähkötolppia satamiin. purjehdus ja veneilyhenki on jotain muuta kuin kaupunkielämä. jäsenäänestyksessä ko. veneilyrevohka tuomitsi ylivoimaisesti sähköasennukset,jota pidän kyllä ehdottoman viisaana päätöksenä. tietysti tämä nyt ei liity suoraan tuohon tv:n asentamisongelmaan,mutta liippaa läheltä sitä nykyajan asennetta, jossa purjeveneessä tärkeintä on sähköiset uimatasot ja maasähköasennukset.
Joku voi sanoa mikä on kenenkin purjehdushengen mukaista?
Ei kaikki ole samaa mieltä asioista.
Joku voi olla sitä mieltä että vene ei saa olla kuin puuta, tai että rullat ja lazyt ei ole purjehdushenkistä.
Se nyt vaan on niin että eri ihmiset haluaa eri asioita.
Naapurien häiritseminen ei johdu siitä että laiturilla on sähkötolppa, vaan siitä että on tyhjä pää.
Kyllä meillä lapset viihtyvät huomattavasti paremmin kun tehdään esim 12 tunnin ylityksiä, kun voi katsella leffaa.
Se kun on turha 5 vuotiaalle sanoa että tules nyt tänne kannelle iskän viereen istumaan ja nauttimaan, ei vielä oikeen siinä iässä.
Lapset nauttii satamista, aikuiset ehkä veneilystä.
Meilläkin on 4 lasta, ja jokainen on ollut mukana ihan vauvasta asti, eikä olisi tullut mieleenkään alkaa keittään lämmintä vettä perseen pesuun, kyllä se on kiva kun se tulee hanasta varaajasta lämpimänä.
Toki jonkun mielestä painevesi tai makea vesi ei ole purjehdushenkistä.
Tai että lapset voi illalla ottaa iltasuihkun uimatasolla, priimaa.
Onhan maasähkö parempi tapa kun että jokatoinen vene käyttää koneitaan että saa akut ladattua.
Se sitten, tarviiko uimatason olla sähköllä, siihenhän ei kenelläkään ole taas mitään sanomista, yhtälailla auton sähkölasit ei ole autoiluhengen mukaista.
Maailma kehittyy, hinnat halpenee, ja siihen on vain "nimeltä mainitsemattoman veneilyseuran" totuttava.
Meri on kaikille, se ei edellytä tietynvärisiä viirejä tai tiettyjä jäsenyyksiä.
Nämä jäsenet eivät ole sen enempää merenkävijöitä, heillä ei ole sen enempää sanottavaa veneilyn hengestä tai varustelusta.
Annetaan kaikkien kukkien kukkia.
pois,dieselin starkkikin hoituu viritettävällä jousipakka startilla,ajovalot petroolilla,ei hapetu liittimet.
Ei moottori ole purjehdushenkistä.
Ei mitään koneita.
että palstaa seuraa ainakin joku avarakatseinen ja -mielinen purjehtija.
Kiitos, tartu "kynään" useamminkin.
on laskettava positiiviseksi jutuksi. Mulla on risa purkkari joka toivottavasti kelluu tänä kesänä ja pääsee nauttimaan merielämästä. Töllöä ei ole ole mutta kunhan saan vähän extraa hommaan flatscreenin ja DVD masinan ja voi iltasella tsiigata leffoja mamman kanssa.
Hyviä purjehduskelejä!
Minulla ei TV:tä veneessä ole, eikä taida tullakaan. Mutta ei kyse ole mistään purjehdushengestä tai edes mihinkään purjehdus-sanalla alkavasta asiasta. Kyse on siitä, että kun lähden merelle, haluan mahdollisimman harvan asian muistuttavan siitä, mikä taakse jää. TV on selkeästi yksi niitä maihin kuuluvia juttuja uutisineen. Jos samalla vapaudun muutamastakin käynnistä maasähkön ääreen kaudessa, olen saanut haluamani hyvien korkojen kanssa.
Mahdoittekohan huomata, ettei ollut kyse "nimeltä mainitsemattoman veneilyseuran" hallituksen tai jonkun toimikunnan mielipiteestä, vaan useamman tuhatta käsittävän jäsenistön enemmistön kysytystä mielipiteestä.
Sehän on vain monta henkilökohtaista mielipidettä, ei edelleenkään mikään totuus.
Tulevat sukupolvet tulevat aikanaan nauramaan vedet silmissä näille menneille sukupolville ja heidän 'kaikki-muutos-on-pahasta-ja-ennen-oli-niin-hyvin' mentaliteetille. Mutta näinhän se on aina ollut.
Jos edes hiukan yrittää kuvitella mitä uusista purjeveneistä tulee löytymään esimerkiksi 50 vuoden päästä, niin nykyisistä laitteista ei kovin montaa enää löydy. Ne ovat korvautuneet tuhannella ja sadalla uudella teknisellä vempaimella.
Ehkä vuonna 2057 veneessä on edelleen punkka ja sitä kutsutaankin vielä punkaksi. Ja siinä ollaan edelleen vaakatasossa samalla kun jokin laite simuloi aivoja täydellisen levon saavuttamiseksi. 2057 riittää 30 min lepohetki vuorokaudessa kaikille, myös veneilijälle.
(Apu)moottori nimistä laitetta tuskin löytyy enää löytyy veneestä. Laitteen nimeä ei rohkene edes arvata. Tuo laite käyttää voimanlähteenään jotain muuta kuin polttoainetta koska energian saanti ei perustu enää jonkun aineen polttamiseen. Potkureita löytyy 2057 enää tekniikan museoista.
Muut saa jatkaa tästä.
50 v sitten arveltiin yleisesti, että 2007 kaikki lentelevät ilmoja pitkin töihin ja autot ovat vanhanaikaisina poistuneet käytöstä. Avaruusmatkailunkin piti olla arkipäivää. Epäilenpä. että edellä esitetty ennustus ei ole tuota vanhaa parempi. Kehitys tuppaa kulkemaan aina johonkin odottamattomaan sivuhaaraan, jonka mahdollisuuksia ei etukäteen voi arvata.
Nyt keinoälystä povataan jotain samanlaista mullistavaa läpimurtoa. Näyttäisi järkevältä, mutta voi mennä sekin yhtä pahasti pieleen kuin ennustukset ennenkin. Kulkuvälineiden kehitys on ollut viimeiset 50 v hyvin maltillista, oma arvaukseni on, että siinä trendi jatkuu ja purjeveneissä on edelleen apumoottori, ehkä tosin sähköinen, mutta öljyteollisuuskaan ei maailmasta muutamassa vuosikymmenessä katoa.
Edellisen 50-vuotisjakson aikana purjeveneisiin on tullut uusia materiaaleja ja navigointi- sekä yhteydenpitovälineet menneet täysin uusiksi, eli pientä hienosäätöä. Olisikohan vain syytä olettaa seuraavien vuosien tuovan sen suurempia suhteellisia muutoksia.