joku tuossa taannoin ihmetteli miten suomalaiset on uunotettu kivitalorakentamiseen ja että Ruotsissa sentään ymmärretään paremmin ja tehdään runko kätevästi puusta. Tästä voi olla montaa mieltä ainakin seuraavan jutun perusteella..
(Jännä että ongelma aiheutuu jutun mukaan ulkopuolisesta kosteudesta joka pääsee rakenteeseen eikä höyrynsulun ongelmista.)
http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,1081830,00.html
(Jännä että ongelma aiheutuu jutun mukaan ulkopuolisesta kosteudesta joka pääsee rakenteeseen eikä höyrynsulun ongelmista.)
http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,1081830,00.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
On se kummallista että muualla euroopassa rakennetaan pääosin kivestä--on rakennettu jo satoja vuosia. Kyllä oikea puurakentaminen eli jos rakennat hirrestä sopii hyvinkin meille. Mutta jos on kantava puurunko eristeenä kivivilla,höyrynsulkumuovi ja sisäverhouksena kipsilevy on rakennus jotain muuta kuin puutalo--oli sitten ulkoverhouksena mikä tahansa. Myös puutaloja voidaan rapata ja viittaamasi artikkelin ongelmat olivat rappausteknisiä!
en ymmärrä miksi täällä palstalla vaahdotaan höyrynsulusta niin paljon, paljon suurempi "home"riski rakenteille on ulkopuolinen kosteus/vesi ja riittämätön tuuletusrako julkisivun ja rungon/eristeen välissä. Höyrynsulun tärkeämpi tehtävä on ilmansulku, eli että puutalossa ei vedä, kivitalossa "reikiä" on luonnostaan vähänlaisesti...kylpyhuone on tietysti oma lukunsa, siellä tulee olla vesieristeet kunnossa, mutta uskallanpa väittää että ei edes kylpyhuoneen kosteus aiheuta ongelmia vaan vesi jos pääsee rakenteisiin, tai se kosteus jos pääsee tiivitymään johonkin kylmäsiltaan...
ettet koskaan rakenna.
Muovinen höyrynsulku on kaikkien homevaurioiden äiti.
Se on amerikkalista roskaa, jolla saadaan markkinoitua typeriä energiat harakoille syytäviä ilmastointilaitteita kansalle.
Uskokaa ihmiset, nämä muovihöyrynsulku-Juudakset myyvät vaikka mummonsa teille.
Vain painovoimainen ilmastointi takaa terveen sisäilman ja sekin edellyttää oikeita rakenteita.
Näiden Kastellien ja muiden tunnettujen puutalohalpafirmojen rungot ovat melkoista tikkua ja hyvin kaukana matalaenergiataloista. Ja kylmänsiltoja riittää rungoissa, joissa ulkovuoresta talon sisälevytykseen astui ei oel minkäänlaista kylmäsillankatkaisua.
talon lämmöneristeet olisivat täysin turhia. Kylmäsillan katkaisullaikaan ei ole merkitystä, jos rakenne vuotaa lämpöä hallitsemattomasti. Aidossa perinteisessä umpihirsitalossa toiveesi toteutuvat. Mutta rakentajat eivät taatusti halua maksaa moninkertaisesti lämmityksestä, tuskinpa monet pitävät vedostakaan. Yleisesti ottaen juttusi on puppua, etenkin koska et kykene kertomaan mikä se peräänkuuluttamasi oikea rakenne on.
Niin, tossa artikkelissahan todettiin, että ongelmallinen rakenne on puurunkoiseen taloon tehty eristerappaus. Ennen maailmassa rapattiin vain kivitalot (tai paksu hirsiseinä).
paljon puutaloja.
Meillä on esim. kruunukorkkeja lyöty kiinnikkeeksi lautaseinään ja hyvin ovat raplingit pysyneet.
Voidaan talo rapata suoraan eristeen päälle, ei tarvita enää kuoriharkkoa/tiiltä.