Apuva. Pyörä on K100 RS -85. Mistä johtuu, että kun laittaa kylmänä käyntiin, niin kone käy tosi rumasti. Kolisee ja täristää. Lämmittyään käy kuin unelma. Ei ryyppää öljyä kohtuuttomasti ja voimaa on kotona mielestäni ikäänsä nähden hyvin. Mittarilukema on 125 tkm.
K 100
5
1262
Vastaukset
- hakeva3
Öljyt on öljypohjassa ja kone käy hieman kuivana hetken aikaa ennenkuin öljy leviää.
Hyvät oikeat öljyt,puhdas öljynsuodatin jne... - r1150r
Kaverin ´84 RS:ssä ihmeteltiin samaa asiaa ja valistunut päätelmämme oli jotta männät ne vaan kylmyyttään pyrkivät kippaamaan eli helmat kolisevat sylinterin seinämiin. Mäntähän on hieman kartiomainen eli helma on halkaisijaltaan pienempi. Lämmettyään välykset pienenevät ja ääni häviää. Tuollakin pyörällä oli ajettu reilun matkaa yli 100 tkm ja pyörä toimi aina lämmettyään moitteettomasti.
- Örkki
Jees, näin voi olla.
Mutta mäntä ei ole helmasta pienempi, vaan helman halkaisija on kylmänä suurempi ja männän pään laajentuessa koneen lämmettyä, muuttuu mäntä helmasta ja päästä samankokoiseksi (suurinpiirtein).
Mutta voi olla myös että männät ovat jo jonkinverran kuluneet ja kolina saattaa johtua siitäkin. Se ei sinänsä välttämättä ole vaarallista, kunhan konetta ei nyt ihan hirveästi kiusaa moottoriradalla. Yleisestiottaen tälläiset melko lyhytiskuiset koneet sattaa kolista melko paljon kylmänä, koska männät on aika lyhyet, eli tosiaankin pääsevät keikkumaan sylinteriputkissa helpommin.
- auttoi
Omassa samanlaisessa tepsi venttiilien säätö. Olisi vissiin säädettävä sadantuhannen välein.
- K100RS
Nokkaketjun kiristin kannattaa tarkistaa jos ääni häviää öljynpaineen noustessa. Jousen esijännitys voi olla vähissä ja kiristimen öljynkierto ehkä heikentynyt. Sikäli halpa osa että kannattaa ostaa ja vaihtaa kun ottaa kannen auki, eikä työ vie kauan aikaan. Nokkaketju ohjureineen tulisi turvallisuussyistä vaihtaa noilla kilometreillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075