Kertokaan jotka olette olleet laitoksessa minkälaista siellä oli? missä olit? kauanko olit ja auttoiko hoito? saako omaa huonetta, omassa tapauksessa olis paras hoitomuoto..? mitä vapaa-aika natehdään? voiko olla puhelin mukana?
T. tuleva laitoslainen..
T. tuleva laitoslainen..
Vastaukset 5
Vanhimmat
laitoksella? Sairaala osastoa? Jotakin kuntoutusyksikköä?
Minulla on kokemusta avo-osastosta, oli tylsää, hyvin vähän tekemistä tai edes mitään ohjattua toimintaa, auttoi jollakin tapaa tosin.
Omaa huonetta ei saanut vaikka minulle sellainen ensin luvattiin, jokaisessa kahdenhengen huoneessa oli kolme potilasta - siis niin paljon ylipaikoilla ja se oli todella ikävää ja hankalaa.
Ainakin avolla saa olla oma puhelin ja sitä käyttää vapaasti kunhan ei häiritse muita.
Vapaa aikana eipä juuri voimiensa mukaan ihmiset tehneet muuta kuin lueskelivat, katselivat televisiota,nukkuivat, ne jotka saivat poistua ulos kävivät kävelyillä, kaupungissa yms.
Joskus pieni porukka sai kokoon korttipeluu porukan.
Keskustelua muiden kanssa, se oli se paras anti minulle.
mulle laitoksesta tulee mieleen avo-osasto mielisairaalassa.siellä oli todella ankeata!
syömään, nukkumaan ja syömään ja nukkumaan kattoa tv:tä jne..potilaiden keski-ikä oli 50.
Ei se mikään hotelli kyllä ole, mutta saapahan ruokaa ja säännöllinen päivärytmi, sekin on tärkeetä! Vahditaan, että lääkket tulee otettua, hoitajat voi hyvällä tuurilla olla tosi jees. Siel on oikeasti hulluja, mikä voi ahdistaa hieman selväjärkisempää.. itselläni siis ei kokemuksia, mutta läheiselläni on. Tosipaikan tullen se on paljon parempi paikka, kuin kitua kotona tuhoisin seurauksin
Enpä soisi tärtä kokemusta kellekkään. Olin osastolla vain siksi, että pidettiin pöpinä vaikka olen asperger
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000001326&posting=22000000026830075
"Olin osastolla vain siksi, että pidettiin pöpinä vaikka olen asperger."
Minusta hullun paperit on hullun papereita olipa niissä minkäniminen sairaus hyvänsä. Hullun papereista on kantajalleen pelkkää haittaa. Oleellista on saamasi kohtelu, ei niinkään psykologiset opilliset sairartelut. Psykologia on sitä että viisikymppinen mies on hullu kun ei suostu nussimaan autossa.