japanin säät?

hikoilija

Kertokaa jos jollakin on kokemusta, että onko Osakaan/Tokioon/Nagoyaan mitään järkeä matkustaa kesällä? Kaikkialla varoitellaan kuumasta ja sateesta, mutta onko jollain omakohtaista kokemusta?

3

989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 120 miljoonaa

      japanilaista odottaa jo tuskasttuneina niitä kaatosateita ja helteitä. Tultiin juuri Kiotosta (sää oli kuin Suomen kesässä parhaimmillaan) ja sikäläiset ystävät kertoivat menevänsä kauas maalle vuoristoon jos vain pääsevät edes vähäks aikaa. Katso netistä tilastoja, ellet usko.

    • Japaninkävijä

      Alkukesä on kostean tympeän sateinen (tsuyu) Hokkaidoota lukuunottamatta. Loppukesä heinäkuun puolivälistä pitkälle syys-, lokakuulle on ahdistavan kuumaa (Tokion keskilämpö heinäkuussa 26C, kun Helsingissä se on noin 17C.). Syksyllä on raivoavat myös pyörremyrskyt ja isoja maanjäristyksiä voi sattua milloin tahansa. Joulu-helmikuussa on öisin melko kylmää ja lämmitys on puutteellista hotelleja lukuunottamatta. Hyviä matkustuskuukausia Tokio-Kioto -alueelle ovat lokakuun lopusta joulukuuhun ja maaliskuusta toukokuuhun.

    • Viime vuonna olin paikalla (akselilla Tokio-Kioto/Osaka-Hiroshima) elokuussa, kuumaa kosteaa=hikistä joka paikassa. Piipahdin myös Tokion pohjoispuolella Nikko nimisessä paikassa, jossa vuoriston ansiosta kyllä selkeästi viileämpää. Mutta eipä tuo kuumuus itseä nyt niin hirveästi päässyt häiritsemään, riippuu siitä, minkä itse koet mukavaksi tai epämiellyttäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe