Omenapuuni ei kuki

kukkiiko koskaan

osaako kukaan vastata, kukkiiko omenapuu koskaan, jos jänis on syönyt päävarren poikki jo eka talvena.
toinen puu on ollut jo 6 vuotta, eikä koskaan kukkinut. on kyllä jo pari metriä korkea ja paljon oksia, mutta päävarsi poikki jo eka talvena.
samoin kävi toiselle puulle, joka nyt kolmatta kesää, eikä kukkia näy olevan. tekee kyllä lehtiä ja alkaa kasvattaan kilpalatvaa.
pitääkö puut vaihtaa uusiin vai onko toivoa, että kukksivat vielä joskus?

3

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punakaneli

      Meillä meni lähes 20 vuotta ennenkuin punakaneli kukki ensimmäisen kerran

      • punaposki

        meillä oli kovan onnen omenapuita ensin ne paleltuivat sitten suojattiin paperisäkeillä ja sitten tuuli repi säkit ja siinä samalla meni osa oksia ne olivat toistakymmentä vuotta vanhoja kun niihin alkoi tulla omenia ja niitä tuli paljon. mehuna kyllä menee vaikka kuinka paljon,Kyllä olen nähnyt myynnissä olevissa jo kukkia.


      • kukkiiko koskaan
        punaposki kirjoitti:

        meillä oli kovan onnen omenapuita ensin ne paleltuivat sitten suojattiin paperisäkeillä ja sitten tuuli repi säkit ja siinä samalla meni osa oksia ne olivat toistakymmentä vuotta vanhoja kun niihin alkoi tulla omenia ja niitä tuli paljon. mehuna kyllä menee vaikka kuinka paljon,Kyllä olen nähnyt myynnissä olevissa jo kukkia.

        olen miettinyt sitäkin, että oisko tuulinen ja aava pihani syynä myös kukkimattomuuteen eikä ainostaan jänikset. asun Oulun korkeudelle.
        onko olemassa mitään pakkas/tuuli suojaa talveksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2691
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      175
      2380
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      144
      2004
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1089
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      769
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      767
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      702
    Aihe