puhutaanko?

eteläsuomalainen

Puhutaanko inarin -ja pohjoissaamea? (olen käsittänyt että koltansaame on arkikielenä kuollut) Silleen että puhuvatko esim. nuoret näitä kieliä keskenään niiden esiintymisalueella? Oon vähän semmosen käsityksen saanu pohjois Lapissa matkustellessa että lähinnä suomea käytetään :/

Käytetäänkö sinun kotonasi saamea?
Kumpaa puhutaan enemmän, suomea vai saamea perheessäsi?
Mistä olet?

En siis tee mitään tutkimusta, olen vain pieni 19 v tyttönen, joka on kiinnostunut suomen sukukielistä ja niiden tilasta.

Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata! :)

7

1083

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoja tarjolla netissä

      Voit tutustua enemmän saamen kieleen, sen käyttämiseen ja opettamiseen esim. Saamelaiskäräjien nettisivulta tai saamelaiskulttuurin teemalehdestä OKTAVUOHTA.

      Teemalehdessä Saamen kielen ja saamenkielinen opetus Suomessa, lukee mm.:

      "Opetettavia kieliä ovat kaikki kolme Suomessa puhuttua saamen kieltä: pohjois-, inarin- ja koltansaame. Eniten opetusta on pohjoissaamen kielessä ja kielellä, joka on Pohjoismaiden saamelaisten suurin kielimuoto. Arviolta noin 75-90% kaikista saamen kieltä puhuvista käyttää pohjoissaamea, joka on siten myös saamelaisten pohjoismaisen yhteistyön pääkieli.

      Saamen kielen ja saamenkieliseen opetukseen osallistuu Suomessa yhteensä noin 500 oppilasta. Näistä oppilaista noin 150 saa opetusta saamen kielellä – joko osan tai koko opetuksen – joko pohjois-, inarin- tai koltansaamenkielellä. Saamenkielistä opetusta on eniten vuosiluokilla 1-6. Ylemmillä vuosiluokilla ja lukiossa saamenkielinen opetus on vasta alkamassa."

      www.samediggi.fi
      tai
      www.samediggi.fi/vanha/oktavuohta/kaindex1.htm

    • Kolmas kotimainen

      meillä puhutaan pääasiassa saamea.Kohteliaisuus syistä kuitenkin vaihdamme kieltä,jos paikalla on kieltä taitamattomia henkilöitä. Siksi toivoisinkin,että myös suomenkieliset tekisivät samoin meidän saamenkielisten ollessa läsnä.

    • UNS

      Tule intensiivikurssile tunturhiin, saat lähiopetusta ja puolivaltakuntaa..

    • ei kuollut.

      Koltansaame ei suinkaan ole kuollut arkikielenä. Siinä mielessä olet oikeassa, että nykyään lähes kaikki nuoret koltat ovat äidinkielenään suomea puhuvia, mutta melkein kaikille yli 30 vuotiaille koltille se on äidinkieli ja näin ollen arkikieli kun he puhuvat keskenään, toki he puhuvat myös suomea, etenkin jos paikalla on kolttaa puhumattomia henkilöitä. Koltansaamea on pyritty kovasti elvyttämään ja takaamaan kielen säilyvyys muunmuassa koltan kielisellä päivähoidolla sekä mahdollistamalla koltan opiskelun lukiossa ja näinollen myös koltansaamen kirjoittaminen ylioppilaskirjoituksissa, joka tapahtui ensimmäisen kerran vuonna 2004 kolmen oppilaan toimesta.
      Lisäksi nykyään yhä useampi koltta valitsee lapselleen äidinkieleksi koltansaamen ja pyrkii opettamaan tälle kolttaa pienestä pitäen.

      • Nimetön

        hienoa :)


    • Torkel

      I don't know finnish good enough to answer you in Finnish. But I hope you do understand English.

      We live in Utsjoki and Yes we do speak sámi at home with our children, at work, in the shop, with our neighbours, with friends and familymembers. With people from Norway, Sweden and Russia.

      Sámi is seldom the only language in use on a regular day. Some days I use only two language, other days three or four.The situation for Sámi languages could and should be better. But on the other hand the rumours about the languages dead is a little exaggerated.

      • nice to hear

        that :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      398
      1606
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1051
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1026
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1024
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    7. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      132
      701
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe