Eli siis kun kuuntelin tuota queen in nuce-levyä niin pohdin että levy taitaa olla queenin alkuajoilta peräisin?äänitteen laatu ainakin siihen viittaisi? ja muuten, te muut samaista levyä kuunnelleet, oletteko huomanneet kuinka "oudot" äänet pojilla on vielä? en toisinaan meinaa edes tunnistaa, ja queenille ominainen tyyli on vielä vähän hakusessa? onko totta että esim. Going back oli alunperin Smilen?
Queen in nuce
1
296
Vastaukset
- Soul Brother
In Nuce on itse asiassa bootleg! Jostain kumman syystä se on vain löytänyt tiensä jopa joidenkin suurten myymäläketjujen levyhyllyille.
Levyllähän ei ole varsinaisesti Queenin nauhoittamia biisejä kuin Mad The Swine, joka piti alun perin julkaista bändin depyyttialbumilla, mutta jätettiin julkaisematta, kun bändi (Roger) ja tuottaja eivät päässeet yksimielisyyteen rumpusounditsta.
Goin Back ja I Can Hear Music ovat Freddien salanimellä (Larry Lurex) julkaistulta sinkulta vuodelta '72. Näillä biiseillä tosin Roger on rummuissa ja Brian kitarassa (Johnista en ole varma), joten periaatteessa näitä voisi kai pitää varhaisimpana Queen-julkaisuna. Mielestäni jopa ihan kelpo varsioita vanhoista klassikoista.
Muut biisit levyllä ovatkin sitten Smilen studiosessioilta. Laulajana biiseillä on pääasiassa Tim Staffel, mutta kyllähän Brianin ja Rogerin äänet paikoitellen hyvin tunnistaa, kun miehet vain mikin ääreen päästetään.
Huomattavasti paremmalla äänenlaadulla biisit löytyvät tietysti virallisilta julkaisuilta, mutta aikoinaan tämä oli varsin mielenkiintoinen kokoelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194590Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203185
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192789Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492787Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 71961