Miltä Viipurin kauppatorilla tänään näytti ?
Virallisen ilmoituksen mukaan torikauppaa ei enää 1.6. sallita, mutta kauppiaat kertoivat alkuviikosta kuitenkin tulevansa tavalliseen tapaan torille kojuineen ja romuineen.
Toteutuiko uhkaus ?
Virallisen ilmoituksen mukaan torikauppaa ei enää 1.6. sallita, mutta kauppiaat kertoivat alkuviikosta kuitenkin tulevansa tavalliseen tapaan torille kojuineen ja romuineen.
Toteutuiko uhkaus ?
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.vbg.ru/ Ainakin tuon webbikamereran mukaan on kojuja pystyssä tänäänkin.
Kovin on lumista torilla, vaikka samalta sivulta näyttäs /-24C
viimeisin kuva torilta 1.6.07. klo 15.24.30!
Näyttäis olevan se Torkkelinkadun kamera jämähtäneen 4.6:tta. Pitäisköhän alkaa boikotoimaan tuota sivustoa???
Torin- vai ilmaston muutos. Samaa sarjaa
Toivottavasti eivät vaan siirry rauhallisen asialliselle Talikkalan torille.
http://www.vbg.ru/camera.php?id=1&1181150673593
Talikkalan tori on jo nykyiselläänkin melko ahdas, ainakin vilkkaampana aikana. Turistikrääsälle sijainti on sitäpaitsi liikenteellisesti huono. Turistitori sopisi karusellin parkkipaikalle.
Taitaa olla ahdasta pitäs ne autotkin jonnekkin saada pysäköityä. Siinä kanavan sillan oikealla pulella hylätty kasarmi siine mahtuis paljon kauppiaita ja autoja.
korjaamassa siinä kun lähellä asut, vai onko meisseliä osta siltä lippalakkiselta karjalan pojalta monitoimi meisseli jos sulla ei ole sellaista, osta myös kartta sinne Aunuksen pelloille näät kuika takapajusta se sun isänmaas nykysin on, kerro myös sille Spunille että päin persettä on nää rosvotun Suomen karjalan asiat nykysin, kannattasko sen säätää laki jossa mihitys lopettaisiin ja Uralin takaa siirrretyt saisuivat palata kotiin viimeinkin
Kirjoitan hitaasti, koska tiedän että et osaa lukea nopeasti. Jospa kävisit ensin koulun loppuun. Palaa sitten kommentoimaan. Erityisesti suosittelen äidinkielen opettelemista. Siitä se ymmärryskin kasvaa.
Jokainen voi kirjottaa millä kieliopilla haluaa, etkö osaa muuta kommentoida, vai osuiko akilleen kantapäähän kamerankorjaaja. Muuta sinne Uralin taakse siellä sulla on paljon hommaa isänmaan hyväksi näkemiin.
Eikö se päivämäärä ollut 1.7 2007, jos en ihan hakoteilla ole
STT ilmotteli tuollasta:
2.6. 20:20 Viipurin kauppatorin toiminnalle on annettu parin päivän jatkoaika. Viime tietojen mukaan tori piti rauhoittaa kaupustelulta heti kesäkuun alussa. Kaupunki on nyt ilmoittanut, että tori tyhjennetään maanantaina.
Torin lähelle on jo tuotu kaivinkoneita. Kauppatorilla on tarkoitus aloittaa laaja remontti, jonka jälkeen torikaupustelijoita ei siellä enää haluta nähdä. Remontin kestosta tai laajuudesta ei ole mitään tietoja.
Viipurin kaupungin aikeena on siistiä tori ja sen ympäristö. Torikauppa aiotaan siirtää Talikkalan torille kaupungin eteläpuolelle.
Venäläistäminen jatkuu miehityssä Viipurissa kuten voitte todeta torin lopettamisesta pyöreäntornin aukiolla.
Itäsuomalainen voit olla KOMMENTOIMATTA KAIKKI TIETÄVÄT SINUN OLEVAN TODELLA VENÄLÄINEN TAI HEIDÄN KÄSIKASSARA KIITOS.
Torilla tosiaan kaivureita ym maata auki repimässsä, mutta vain pienellä alueella. Torilla edelleen myyjiä n 20-30. Lisänä vielä perässä juoksevt piraattien kaupustelijat.