Tyttäreni aloitti opiskelut viime syksynä ammattikoulussa ja samalla aikaa muutti asumaan kyseisen oppilaitoksen asuntolaan. Aikaisemmin tosi sosiaalinen tyttö kertoi tulleensa koulukiusaamisen uhriksi melkein heti koulun alettua. Koulun terveydenhoitaja laittoi lähetteen lääkärille mahdollisen masennuksen takia. Käytin tytön lääkärillä, joka laittoi lähetteen sairaalan nuorisopsykiatriaan.
Tyttö on käynyt juttelemassa tilanteesta sairaanhoitajan luona ja kuinka ollakaan tilanne on kääntynyt perhettä vastaan. Tämä sairaanhoitaja on kääntänyt tilanteen perheenvastaiseksi. Olemme juoppoja, otammehan alkoholia perjantaisin. Meistä on tehty ilmoitus kunnan sosiaalihuoltoon yms ja mahdollinen huostaanottokin mahdollinen.
Huipennus oli tällä viikolla, kun kyseinen sairaanhoitaja olisi melkein väkipakolla laittanut tytön osastolle koko kesäksi. Olivat riidelleet poikakaverin kanssa ja tyttö oli uhannut ottaa lääkkeitä. Taivuttaminen sinne oli kestänyt lähes tunnin ja lopputulos, sosiaalihuoltoa täytyy kiirehtiä katsomaan tilannetta kotona.
Molemmat vanhemmat käymme työssä, mitään ei ole puuttunut. Tosin isä joskus koventaa ääntään.
Tilanne on tällä hetkellä se, että enää en pysty ajattelemaan muuta kuin menetän lapsen, joka on niin rakas, että en kestä sitä. Olen niin kovan paineen keskellä. En voi ymmärtää, miten minä kaikkeni rakkauteni antaneena äitinä olen tällaisen tilanteen keskellä.
Kertokaa, jos teillä on tilanteeseen lllttyviä ohjeita
Tyttö on käynyt juttelemassa tilanteesta sairaanhoitajan luona ja kuinka ollakaan tilanne on kääntynyt perhettä vastaan. Tämä sairaanhoitaja on kääntänyt tilanteen perheenvastaiseksi. Olemme juoppoja, otammehan alkoholia perjantaisin. Meistä on tehty ilmoitus kunnan sosiaalihuoltoon yms ja mahdollinen huostaanottokin mahdollinen.
Huipennus oli tällä viikolla, kun kyseinen sairaanhoitaja olisi melkein väkipakolla laittanut tytön osastolle koko kesäksi. Olivat riidelleet poikakaverin kanssa ja tyttö oli uhannut ottaa lääkkeitä. Taivuttaminen sinne oli kestänyt lähes tunnin ja lopputulos, sosiaalihuoltoa täytyy kiirehtiä katsomaan tilannetta kotona.
Molemmat vanhemmat käymme työssä, mitään ei ole puuttunut. Tosin isä joskus koventaa ääntään.
Tilanne on tällä hetkellä se, että enää en pysty ajattelemaan muuta kuin menetän lapsen, joka on niin rakas, että en kestä sitä. Olen niin kovan paineen keskellä. En voi ymmärtää, miten minä kaikkeni rakkauteni antaneena äitinä olen tällaisen tilanteen keskellä.
Kertokaa, jos teillä on tilanteeseen lllttyviä ohjeita
Vastaukset 28
Vanhimmat
kerta viikossakin alkoa on aika määrä. Jos moinen siis kaiketi jatkunut vuosia, niin lapset aina varmaan torstaisin ajattelevat että taas huomenna ne dokaa...ei varmaan kivalta ole tuntunut, ei vaikka, olisittekin ns.normaalisti, ettei ole riitoja tmv.
Ja lapsenne on varmasti kertonut oman näkökulmansa asiasta ko.sairaanhoitajalle ja teistä tilanne ei välttämättä olekaan niin paha kuin ehkä lapsistanne tuntuu. Eihän se sairaanhoitaja toimisi ilman jos joku (lapsenne) ei olisi hänelle tilannetta valaissut.
että kun kirjoitit että käytte työssä ja mitään ei ole puutuunut, niin useinhan sitä on itse sokea omille virheillensä.
En tarkoita että oisitte alkkiksia, koska en tapaustanne tunne, mutta tiedän sen että alkkiksetkin pystyvät pitkälle pitämään kulisseja yllä, eli käyvät duunis jne.
Ja oletko keskustellut itse lapsesi kanssa asiasta? Miten hän on kokenut lapsuutensa/ylipäätänsä olon kotosalla, että mikä mättää??
kerroin akuisiällä psykologille perheemme elämästä. Kerroin että vanhemmilla oli tapana juoda joka viikko humalat.
Toisessa tilanteessa kerroin, että joskus oli kurjaa kun vanhemmat lupasi jotain eikä pitäneet lupaustaan. Siihen psykologi totesi, että se on melko normaalia alkoholisteilta.
En ollut koskaan edes ajatellut, että mun vanhemmat on alkkiksia. Onhan kaikki ollut aina "ns. hyvin" mitä nyt riekaleinen lapsuus ja traumat =) Onneks on hyviä psykologeja!
Nyt tuntuu olevan oikein muotia kirjoittaa lasten peloista, kun vanhemmat juovat.Ihmeellisiä ylilyöntejä saa lukea ja kuulla joka tuutista. Minä elin lapsuuteni kodissa, jossa vanhemmat järjestivät juhlia aika ajoin, äitikin otti silloin aina jotain. Isällä oli tapana rentoutua pullon kanssa viikonloppuisin raskaan työviikon jälkeen.
Meitä lapsia tämä ei sitten haitannut vähääkään. Koti ja vanhemmat olivat turvallisia. Olin aina innoissani, kun tuli vieraita, koska silloin oli tosi hauskaa. Kaikki olivat hauskalla tuulella.
Luulen, että normaali suhtautumiseni alkoholiin johtuu juuri tästä kotini rennosta ilmapiiristä.
En ikinä nimittäisi vanhempiani alkoholisteiksi,enkä sen puoleen ketään muutakaan, joka kerran viikossa ottaa.
Eri asia on tietysti jatkuvasti juovat, holtittomat vanhemmat, jotka vaikkapa tappelevat
humalassa. Sellaista olisin minäkin pelännyt.
Näitä asioita ei pidä yleistää. Ihan kuin kaikki, jotka eivät ole absolutisteja, olisivat alkoholisteja!
Olisin kai minäkin voinut ottaa noista vanhempieni juhlimisista keppihevosen itselleni koko loppuelämäksi. Olisin voinut syyttää kaikista vastoinkäymisistäni vanhempiani. En kuitenkaan syytä. Olen vanhemmilleni kiitollinen ikuisesti kaikesta, mitä ovat minulle antaneet ja opettaneet.
Opettivat muuten senkin, että jos mokaa, pitää katsoa peiliin, kun etsii syyllistä.
Kiteytit ajatukseni=)
Myös minulla normaali suhtautuminen alkoholiin varmaan johtuu juuri kodin rennosta ilmapiiristä.
Ihme kohkaamista jos joku ilmoittaa ottavansa kerran viikossa! Kerta viikossa voi tarkoittaa vaikka paria saunaolutta ei aina automaattisesti sitä että vedetään niinsanotusti "perseet olalle" ja ryypätään ja riidellään koko viikonloppu!
niin, mikä lie sitten että otit niin henkkoht. tuon aiemman kirjoiukseni. Mikä saa luulemaan että meillä on otettu ihan mukavasti ja kohtuudella. Kaikkeen tottuu, kyllä, mutta vasta aikuisena tajusin että ehkä se huuto ja riita ei nyt ihan ole sitä mikä perheen kannalta oli hyväksi.
Tuota, mitä sanoitkaan siitä putkiaivoisuudesta? ;) sitä vaan, että jos ei teillä riehuttu kännissä niin ei sitten muuallakaan?
niinpä, pari saunaolutta tosiaan. Jos nyt kuitenkin olisit lukenut ajatuksella, niin kaiketi olisit huomannut että kyseessä ei ehkä ollut pari saunaolutta?
Missähän kohtaa väitin, ettei riitakännejä voisi joissain perheissä esiintyä. Kyllä voi, sen käsitän. Tarkoitukseni oli tuoda keskusteluun hieman laajempaa näkemystä, tuomalla omat kokemukseni esimerkiksi. Jos teillä kotona tapeltiin kännissä, niin meillä ei niin tehty, vaan oltiin iloisia. Yksinkertaistaen siis, että on juomista juomista. Kaljapullon avaaminen ei kaikissa perheissä tarkoita sitä, että senjälkeen örvelletään paskat housuissa.
TÄRKEIN pointtini oli kuitenkin se, ettei niin kovasti enää lisää syyllistämällä potkittaisi aloittajaa päähän, hän kun jo makaa maassa. Palstan nimikin jo kertoo, että hän tarvitsee tukea, eikä tuomitsevaa fanaattisuutta.
vastasin, koska viittasit tekstini minun viestin perään. Siinä taas minä kerroin omista kokemuksistani, olkoonkin, että meni ehkä ohi aiheen. Fanaattisuudesta en tiedä.
Tarkoituksena ei tosiaan ollut lyödä lyötyä. Kunhan ihmettelen ääneen, että onko syy huostaanottoon todella muutamassa olusessa..
Ap:lle toivon kaikkea hyvää ja jaksamista. Itse olen perheen puolella, silloin on turha hakea syyllistä tai syytöntä. Pääasia on että jokainen tunnustaa virheensä itselleen ja pyrkii tarvittaiessa parempaan.
Putkiselle sanon, että henkkoht olen sitä mieltä että muut saa minun puolesta puolustella juhliaan ja ottamisiaan niin paljon kuin sielu sietää. Meillä lapset ja juhlat on kuitenkin erikseen ja näin on hyvä.
Mukavaa kesän alkua.
Missä kohtaa alkuperäinen kirjoitti että vetää kunnon kännit?
mihin viestiin hän jota komppasit, kirjoitti.
eikä syitä edes välttämätta tarvita. Huostaanottopisnes tarvitsee tietyn nmäärän ainesta ja sitä mukaa vapautuu toisesta päästä ku saahaan uusia asiakkaita kehiin. Näin hölmölän peitto pitenee kivasti.
lupasivat yhtä ja toista, mikä ei toteunut ja ajattelinkin että puhuminen on vaan valehtelemista... muuta alkoa ei meillä harrastettu paitsi sitten vanhemmiten kun olin jo aikuinen joivat vähän oluttta mökillä
Huostaanotto ei ole pisnestä eikä bisnestä, vaan maksetaan kalliisti kuntalaisten kukkaroista. Se on äärimmäinen toimenpide, johon ryhdytään joskus liian harvoin, joka näkyy valitettavasti lapsisurmina ympärillämme.
Sosiaalitoimella ja oikeuslaitoksellamme riittäisi töitä yllin kyllin muutenkin, ja veroeuroillemme käyttöä. Huostaanotto on myös tarkasti lain säätelemä toimenpide, joka vaatii erityisen selkeät perusteet.
Vastuullisena aikuisena ja vanhempana olisit noista asioista tietoinen.
verikokeet... niistä selviää viimeisen 18 kk alkoholin käyttö!!! Jos alkoholia ottaa kohtuudessa ja 1 krt viikossa niin sen voi sitten todistaa verikokeentuloksella!!! Minä ainakin syyttäisin siinä vaiheessa kunnian loukkauksesta!!! Mutta kannattaa käydä juttelemassa kyseisen hoitsun kanssa jos ei auta niin ottakaa yhteys hänen esimieheen!!! älkää lannistuko jos syyttely on kerran aiheetonta!!! melläkin ennen juotiin viinipullo ja pari olutta yhtenä iltana viikossa, eikä se tehnyt meistä alkoholisteja. tällä hetkellä kokonaan alkoton tilanne raskauden vuoksi... Siis myös tulevalla isällä!!!
Kiitos kaikille, jotka ovat tukeneet tilannettani. Meillä on perheen kanssa maanantaina soskun ihmisen kanssa tapaaminen liittyen tuohon hoitsun ilmoitukseen. Tuo verikokeessa käynti vaikuttaa hyvältä idealta. Itsekin olen ajatellut kunnianloukkaus asiaa. Tuntuu uskomattomalta, että vieras ihminen voi tehdä parin käynnin jälkeen analyysin perheestämme täysin kuulematta meitä! Elämäni tuntuu menettäneen tarkoituksen, mutta ehkä tämä vielä selviää parhain päin. Ja todellakaan perheessämme ei ole alkoholisteja...
Millä nimellä se verikoe kulkee.. mutta terveyskeskuksessa tietävät kun kerrotte tilanteen... Tsemppiä... kirjoittelehan kun asiat selviää...
Voimia teille!
Todella törkeää jos tavallista perhettä aletaan syynäämään ilman mitään kunnon teoriaa. Sittenhän kukaan meistä ei ole suojassa jos sossu tekee noin omia päätöksiään, kammottava ajatus. Toivotavasti teidän tilanne kääntyy raiteilleen ja siellä huomataan tapahtunut virhearvio.
Jaksamisia!
Ikänä edes kuullukaan. Oletko aivan varma asiasta, ettei kyseessä olisi kuitenkin huumeseulat...???
Sen tiedän että maksa arvot ja haima arvot voivat olla kohollaan, mutta ei ole mitään absoluuttista testiä millä määriteltäisiin alkon käyttöä, varsinkaan noin pitkältä ajalta. Maksa ja haima arvot voivat olla myös muistakin syistä koholla kuin alkon käytöstä. Ja ko.arvot eivät välttämättä ole koholla ollenkaan jos vaikka käyttö olisikin runsasta ja usein tapahtuvaa. Vasta vuosien käytön jälkeen arvot yleensä nousevat. Toisilla kyllä jo aikaisemminkin, mutta ei kaikilla.
olla mikään huumeseula... tk:lla kyllä tietävät kannattaa varmistaa... siinä verikokeessa näkyy tosiaan maksa-arvot yms... tämmöistä tietoa olen saanut ulkopuolisilta tahoilta... en nyt muista ihan 100% mut kysymällä selviää
jos arvot on kohollaan niin selvittävät johtuuko se muusta kuin alkosta!! alkon käytön vaikutukset näkyvät maksa-arvoissa jos käyttö on reilua... mut jos käyttö on hallinnassa niin se näkyy myös kokeen tuloksissa...
nimimerkillä kokemusta on.... Mä dokasin viime kesänä joka ainoana päivänä toukokuusta elokuuhun, vähintään 5 pll siideriä, enintään 15 pll /pv. kun sattuneesta syystä jouduin sairaalaan, oli kaikki arvot kohillansa....
Maksa-arvoihin vaikuttaa monta muuta seikkaa alkon käytön lisäksi: ikä, koko, paino, sukupuoli, ja alkon laatu ->onko viinakäyttö vai laimeempien "limujen" juontia ja se aika siinä on ehkä oleellisin, että toki arvot rupee oleen perseellään jos dokailee vuodesta toiseen viikottain ja usein. Ja ompa niitäkin tapauksia että tosideekuilla on arvot kuin nuorilla.
Näitä olen työssäni nähnyt useita...
Nyt on sitten asia edennyt niin, että mitään huostaanottoja ei ole luvassa. Eli lastensuojeluilmoitus oli aiheeton. Ette voi kuvitella, kuinka olen helpottunut.
Sossun porukka uskoi siis meitä vanhempina ja ilmeisesti nyt myös ko. sairaanhoitaja tavattuaan ensimmäistä kertaa koko perheemme. Toki mitään anteeksipyyntöjä ei ole kuulunut vain rutistus olkapäälle ja hyvän kesän toivotus.
Olen vakavasti harkinnut kunnianloukkaus juttua, mutta ensin haluaisin jutella kyseisen sairaanhoitajan kanssa. Oliko tämä ammattitaidottomuutta vai mitä? Myös potilasasiamieheen voi varmaankin olla yhteydessä.
Mitä mieltä olette?
on poissa päiväjärjestyksestä, unohda koko juttu ja rupea nauttimaan kesästä!
Miksi sitä pitäisi itseään enää kunnianloukkausjutulla kiusata? Mitä sinä siitä hyötyisit? Entä lapsesi?
kun asiat selvisivät!!! itse miettisin ainakin huomautuksen antamista hoitajalle!! teki vääriä päätelmiä tapaamatta vanhempia!! kannattaisi soittaa hoitsun esimiehelle!
Jokin on pannut hälytyskellot hoitajan päässä soimaan, ja hoitajalla on aina ilmoitusvelvollisuus sosiaaliviranomaisille, jos kuulee huolestuttavia asioita perheestä. Kukaan ei tiedä eikä tule tietämään, mitä ko. perheen tytär on todellisuudessa hoitajalle kertonut, ja miten kertomus toisaalta on värittynyt tytöltä vanhemmille.
Itsemurhalla uhkailu on myös aina otettava vakavasti. Olkaa onnellisia, että meillä on vielä toimiva terveydenhuoltojärjestelmä, vaikka joku joskus ehkä yrittää sitä hyväksikäyttää ja kusettaakin.
Itse luulen, että tässä tapauksessa perheen tytär on syyllistynyt dramatisointiin, ja asia pitäisi puida perheen sisällä. Oppimiskokemuksena varmaan ihan hyvä. Tuosta vanhempien kuulemisesta - asiakas eli tässä tapauksessa tyttö oli jo sen ikäinen, että hänen kertomukseensa pitää suhtautua vakavasti. Jos tytär kieltää kertomasta keskustelusta ja sen sisällöstä vanhemmille, hoitaja rikkoo virkavalansa niin tehdessään. Onneksi tytär suostui siihen, että perhekin sai sanansa sanottua.
Toki voi ottaa yhteyttä potilasasiamieheen / hoitajan esimieheen, mutta olen melko varma siitä, että hoitaja voi todistaa toimineensa lain mukaisesti.
Oikein paljon kiitoksia kaikille minua tukeneille! Hyvää kesää ja jaksamista ihan jokaiselle äidille ja isälle. Toivon sydämestäni, ettei kenenkään tarvitse kokea samaa.