500 km huolto pitäisi tehdä ja jos otan nyt kurin pois ja vien sen huoltoon ni kokeileeko ne siellä sitä mopoa että onko viritetty? Ja jos ne huomaa siellä että on niin tuleeko silti leima huoltovihkoon? :D Entäpä jos itse huoltaa ni säilyykö takuu silti?
Kokeilevatko huollossa???
Mopoilijaäijä
3353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
automaattisesti takuun voimassaolon. Saman tekee omatoiminen huolto. Aika hyvät argumentit pitää löytyä, jos takuuasioissa huomataan muu kuin vakiorakenne tai leima huoltovihosta puuttuu, ja haluat silti korjauksia takuun piikkiin. Leima tulee huoltovihkoon, eikä huoltovihkoonkaan tule merkintää, mutta liikkeen rekistereihin saattaa jäädä merkintä omaa myöhempää käyttöä varten. Ensimmäinen 1000 km:n huolto teetettiin liikkeessä Sen jälkeen mopot on viritetty, vaikka "takuuaika" onkin vielä menossa. Eikä käytetä jatkossa edes huollossa, vaan tehdään itse. Riski hajoamisesta kannetaan itse.
Kyllä minä sen tiesin että takuu kyllä lähtee. Mutta huollothan eivät mene takuun piikkiin, ja halusinkin tietää että kokeilevatko ne siellä huollossa mopoa että onko se viritetty? Ja vaikka huomaisivatkin että on, niin laittavatko leiman huollosta huoltovihkoon?
no jos viet sen kurittomana huoltoon niin sulta lähtee takuut... :(