Itsemurhan tehnyt ei pääse taivaaseen, se kait on kaikkien tiedossa.
Nykyään on myös kaikkien tiedossa se että tupakoitsija tekee hitaan itsemurhan.
Joskus 100 vuotta sitte ei tiedetty että tupakointi tappaa hitaasti, joten sen aikaisia tupakoitsijoita ei voi syyttää itsemurhasta kun tekivät sen tietämättään, kuten Lars Leevi, mutta nykyään tupakoinnilla tehty itsemurha on aina tietoinen tahallinen teko.
Sitä voin vain ihmetellä miksi VL-seurakunta sallii jäsenilleen tupakoinnin.
Nykyään on myös kaikkien tiedossa se että tupakoitsija tekee hitaan itsemurhan.
Joskus 100 vuotta sitte ei tiedetty että tupakointi tappaa hitaasti, joten sen aikaisia tupakoitsijoita ei voi syyttää itsemurhasta kun tekivät sen tietämättään, kuten Lars Leevi, mutta nykyään tupakoinnilla tehty itsemurha on aina tietoinen tahallinen teko.
Sitä voin vain ihmetellä miksi VL-seurakunta sallii jäsenilleen tupakoinnin.
Vastaukset 90
Vanhimmat
Vastasit jo itse kysymykseesi: "miksi vl-seurakunta sallii jäsenilleen tupakoinnin".
Sitä ei pidetty silloin 60-70 luvulla niin pahana ja terveydelle vaarallisena tapana kuin nykyään. Ja silloinhan näitä "kieltoja" keksittiin. Siihen aikaan sitäpaitsi niin moni tupakoi ja oli niin vahvasti riippuvainen, että jos tupakointikielto olisi tullut, hoitokokouksissa olisi jouduttu heittämään saatanalle n. 85 % SRK:n jäsenistä.
Onhan sillekkin perustelu ettei vl-uskovaiset rajoita tai puutu tupakointiin. Jos he lähtisivät sitä nyt kieltämään, niin mukautuvaistko he sitten liikaa maailman tapoihin?
Nythän tupakointi ollaan kieltämässä joka paikassa, kohta jopa omilla parvekkeilla, niin jos sitä lähtisi vl-liikkeessä rajoittamaan, niin sehän olisi maailman mukaan elämistä, ja sitä ei katsota vl-liikkeessä hyvällä.
Emmalia hyvä. Ole niin vilpitön, että on hieman vaikeaa ”ohjata” sinua, oikealle tielle, ettet vain joudu maailmaan.
Sille, että ihminen saastuttaa omaa, Pyhän Hengen temppeliä huumeeksi luettavalla aineella, on Raamatussa useassa kohdin kielletty, se on synti kansanomaisti. Selitellään mitä vain. Kuolemansynti, koska synti on kuolemaksi.
Jos Raiskaus on kielletty, maailmassa, tulee se kieltää myös VL lahkossa, vaikka on vaara, että tulee maalaistettua, meillähän on nyt esimerkki Lestadiolais- miehestä joka raiskasi alamaisensa. Ei se ihan niin mene, vaan Raamattu sanoo >> Heitä pois mikä pahentaa, tupakka, alkoholi ja raiskaukset.
Rauhaa.
Eihän tuollaisia tupakka-asioitakaan oikeastaan edes tarvitse erikseen alkaa kieltämään jossain (esim.vl-liikkeessä), tupakan vaaroista on hyvä puhua.
Kyllähän meillä ihmisillä, ja saamme koko aika tietoa siitä miten vaarallista ja haitallista tupakka on, tuskin kukaan voi olla tietämätön tästä.
Väärinhän se tupakointi on itseä kohtaan, ja lähimmäisiä jos joutuvat siinä sauhussa olemaan. Mutta olen sitä mieltä, että moni tupakoitsija haluaisi sen lopettaa, mutta sekin on asia mikä on helpommin sanottu kuin tehty. Toisilla löytyy hyvin itsekuria, ja toiset taas lepsuilee sen itsekurin kanssa.
Tuon tupakka-asian maailman mukaan elämisestä otin vain noista jo olemassa olevista tavoista. Tuskin ne vl-uskovaiset ja vl-liikkeen johto oikeasti asioista noin ajattelee miten kirjoitin, sille vain on hyvä perustelu jos halutaan jotain siellä vl-liikkeessä perustella.
SRK päättää mikä on synnitöntä ja mikä syntiä. Alkoholittoman siiderin juominen (alle 0,7%) on syntiä, mutta nikotiinin ja tervan vetäminen keuhkoihin on synnitöntä.
Hienoa, ette loukkaantunut kirjoituksestani. Tupakka, alkoholi ja työ ovat usein sielunvihollisen suurimpia käsikassaroita. Näiden himossa tuppaa usein Herra unohtumaan.
En juuri ole koskaan tupakoinut, mutta käytin urheilumatkoillani ja usein viikolla olutta, rauhoittamaan mieltäni ikävuosien 37- 55 välillä. Se oli aluksi harmitonta, mutta huomasin sen alkavan viime aikoina muovata elämääni, usein illalla ennen yhdeksää piti katsoa kelloa, että kerkiää hankkia sen tölkin iltaolutta, että pääsee nukkumaan, asia muodostui minulle tavaksi. Ja tavat, ovat juuri sitä Mistä Jeesus varoitti, >> älkää olko tapojenne orjia, sillä olennainen unohtuu.
Jätin asian Jeesukselle, tein parannusta, mutta omat voimat eivät riittäneet, joten kumarruin viikko viikon jälkeen >> anna merkki miten lopetan? Ja se tuli. Olin liikematkalla etelä- Suomessa ja ajoin lähellä Tamperetta pohjoista kohti, päättelin, että olen kotona Oulussa puolen yön aikaan. Ilta oli kaunis ja nukutti, matkaa jäljellä vielä 450 km. Ajattelin, että nukun autossa jos kovin alkaa väsyttää ja samalla puhelin soi, ja keksipohjanmaalla vaimoni siskon mies soitti, ja esitti halun tavata minua. OK sanoin ja huomasin kellon olevan 19.30 ja minä saloseudulla, ei kylän kylää ja päälle tuli paniikki, että siellä on sauna ja tarvitsen yhden tölkin, päästäkseni rentona nukkumaan. Eka paikassa ei ollut, ei seuraavassakaan ja kolmanteen paikkaan ajoin ainakin sata viittä kymppiä, ehtiäkseni Kuortanelle ostamaan kaljatölkin. Sain sen tölkin ja ajoin viimeisen sata kilometriä rajoitusten mukaan, pyhimyksen kehä päänpäällä, kaljatölkki vieressä.
Päästyäni perille kymmeneksi, sauna oli valmis ja saunan eteisessä kaljakori??? Silloin Herra puhutteli minua. Vaikka en juonut muuta kun sen tölkin, ei lankonikaan monta, mutta olin pari tuntia aiemmin ollut tilanteessa, jossa korttini olisi mennyt minun kiiruhtaessa kalja- saatanan perässä, yhden tölkin 4,30 mk. Ja vain kala oli mielessä, ei Herra. Olin saanut sen merkin, lopetin sen kaljanjuonnin, ja etsimisen, olen ollut huomattavasti tasapainoisempi, eikä tarvitse ajaa ylinopeutta. Jeesus tuli tärkeämmäksi.
Sama on tupakanpoltossa, seurojenkin välillä pitää vetää savut, tulee usein miettineeksi, kumpi on Herra. Tupakka on juuri sama huume, kun alkoholi ja siihen jää riippuvaiseksi, toisin kuun alkoholiin, juutalaiset eivät jää siihen riippuvaiskesi ja osa kiinalaisista.
Jeesus auttaa siinä kaikkia, kuten minuakin. J.
Päivämiehen pääkirjoituksessa puhuttiin luonnon säästämisestä. Siinä oli muutamalla rvillä tupakoinnista:
> Luonnon vastuullinen käyttö ja sitä tukevat arkielämän ratkaisut eivät ole lopulta monimutkaisia. Jokainen voi niitä pohtia omassa elämässään. Esimerkiksi jätteitä voi lajitella ja kierrättää. Sähköä voi säästää. Joku voi vaihtaa auton junaan tai polkupyörään, joku toinen voi kasvattaa luomu- ja lähiruokansa itse. Joku voi jopa luopua tupakoinnista puiden hyväksi. Näillä ja monilla muilla toimilla säästää myös omaa kukkaroaan.
Maailmahan on siinä oikeassa. Tupakka on 20 000 kertaa alkoholia voimakkaampi myrkky ja tapaa myös ulkopuolisia ihmisiä, eli ylemmä parvekkeella olevia.
Tupakka tuo yli 1,5 miljardin laskun veromaksajille, alkoholi 2-300 miljoonaa vähemmin, mutta ei ylä parvekkeelle mitään.
Jeesus ei polttanut, mutta teki ja käytti alkoholia ja evankelistat Raamatussa suosivat viiniä.
Eikö se ole jo maailman mukaan lähtemistä, jos ajaa sitä nopeutta, mitä yhteiskunta vaatii, kylteillään.
On mennyt jutut ohuiksi.
Joulusimalla on vaikutus kommentin sisältöön. Sekavaa örvellystä.
En ole Simamiehiä, mutta koen, että Sinun on hankala myöntää totuutta.
Jos nämä molemmat, joita en käytä lopettaisin, niin Keskus- sairaaloita voitaisiin panna kiinni 4.
Tämä on heidän hallinnon, siis Keskus- sairaaloiden käsitys.
Jos et tuohon kannanottooni pysty vastaamaan, niin miten sitten sitten pikku humalassa?
Esimerkissä on voimaa jos LEEVI RABBI JUUTALAINEN POLTTI POLTTAKOON MUUTKIN. PYYTÄKÄÄ NYT ETTÄ KAIKKI KIROUKSET KATKEAA JOITA ON SAATANALLE LAITETTU MUSIIKISTA JA TV KATSELUSTA KUN ITSE ESIINNYTTE TV OHJELMISSA JA NETISSÄ. MITEN VOITTE TUOMITA TOISIA. KIROTA IHMISIÄ ASIOISTA JOISTA EI ITSE PIDÄ ON PELKKÄÄ NOITUUTTA.
HEITTÄMÄÄN SAATANALLE. HEITTÄMÄÄN SAATANALLE HEITTÄMÄÄN SAATANALLE HOITOKOKOUKSESSA HEITTÄMÄÅN SAATANALLE TEHÄN OLETTE OIKEITA SAATANAN TYÖKAVEREITA
Alaisensa ei kai alamaisen. Kukaan ei kiellä kyllä pääsyä.taivaaseen itsemurhaajalta jos järki ei toimi niin Raamatussa on kohtia että sellaisen sydän oli väsynyt tai liian hyvä tähän maailmaan älkää tuomitko ettei teitä. Te olette täynnä ryöstöä ulkokultaa tuomioita vihaa erottelette ihmisiä syyttelette.Teette tyhjäksi ristiä. Jeesus tuli syntisiä pelastamaan mikä teiltä unohtuu useimmin.
Siideri on usein tehty omenaviinistä ja on mieto juoma. Mikä teitä oikeasti vaivaa. Jeesus noissa kirjoituksissa toteaa vain että älkää JUOPUKO ja juopumiseen tarvitaan pari pulloa viiniä makeaa vielä. Te olette oikeasti näitä siivilöitte hyttysen nielette kamelin tapauksia. Uhraatte sitten sapattina myös elukan eikö niin.
Oikeesti luovu sinä vessapaperista niin luonto säästyy.
Ihan vaan tiedoksi tupakoivat maksaa valtiolle veron työllistää tehtaan työläiset ja myyjät.
YRITÄT SELITTÄÄ ETTEI IHMISET AJA KOLAREITA TARVI SAIRAALOITA MONIIN TAUTEIHIN JOS TUPAKKAA EI OLE. MIKÄ MIELISAIRAALA TÄMÄ ONKAAN.
Ihan vaan tiedoksi hampaasi on paskana karkeista olet läski syömäri ja suolesi ovat ruskean mustat lakritsasta salmiakista sairastat verenpaine tautia kofeiinin salmiakin takia ja olet laiskuri vatsa.Peto ilkeä.
Juutalaiset juo viiniä eniten maailmassa ja polttaa piippua tupakkaa heidän on tupakkateollisuus ja heillä on huumekauppa ja lääkebisnes. Siis juutalaiset kahvit ja kofeiinit aiheuttaa riippuvuutta yleensä juutalainen juo kahvin polttaa sikarin. Mitä täällä ulkokultaisesti valehtelette tuomitsette muita itse teette.
Juu ei kannata käyttää vessapaperia ja ei edes vaatteita niin luonto säästyy. Missähän sinäkin olit kun luoja tämän kaiken loi. ?
Saatanalle 🎅😂 yleensä kristityt ei välitä siitä koska se on jo tuomittu ei se mitään voi. Mutta lestat pitää sitä ystävånäån jonka kiusattavaksi voi kirota Jeesuksen omia kastettuja. Myllynkivi odottaa lestoja 😅
Kristittyjä raiskataan päivittäin muslimit judet rikolliset jne kiintiö pakolaiset RAISKAILEE ja kaiken kestää ei omavanhursiaus vaan Jeesuksen vanhurskaus kaiken se kestää täällä. Lestat on harhaoppisia.
Just toi ei paljon poikkea muslimien äärilahkoista.
Kyllä, mutta maksaa ilmaisista sairaanhoidoista meille tupakoimattomille ihmisille enemmän mitä alkoholi.
Se olisi kahden Keskus- sairaalan ottamista muuhun käyttöön, ja naksu on vain tupakoitsijoiden vuoksi.
Sen voi myös lopettaa, niin verot tippuvat huomattavasti.
Tupakointi aiheuttaa yhteiskunnalle 1.5 miljardin kulut ja alkoholi yli 2 miljardin kulut.
Subjektiivista.
Alkoholisti tappaa ja sairastaa itse, mutta tupakoija sairastuttua koko perikuntansa. Sen tuotto on yhteiskunnalle 2 251 miljoonaa, eli yli 2,5 miljardia.
Tupakointi aiheutti arviolta yli 700 uutta työkyvyttömyyseläkejaksoa, yli 800 000 sairauslomapäivää ja noin 4 300–4 500 kuolemaa. Tupakoinnista aiheutuvat sairaanhoitokulut ovat suuremmat kuin esimerkiksi alkoholiin liittyvät.
Joten se on kalliimpi ja haitallisempi Kansakunnalle.
"Itsemurhan tehnyt ei pääse taivaaseen, se kait on kaikkien tiedossa."
Väittämäsi? Mistä tiedät varmuudella ettei itsemurhan tehnyt pääse Taivaaseen?
Joskushan ihminen saattaa tehdä itsemurhan tiedottomassa tilassa, pelossa johon hänet on ajettu. Ihmien ei osaa siis ajatella enään asioita, vaan hänet on saatu sekaisin. Hänetkö sitten Jumala tuomitsisi, ja ei päästäisi Taivaaseen?
""Joskushan ihminen saattaa tehdä itsemurhan tiedottomassa tilassa, pelossa johon hänet on ajettu. Ihmien ei osaa siis ajatella enään asioita, vaan hänet on saatu sekaisin. Hänetkö sitten Jumala tuomitsisi, ja ei päästäisi Taivaaseen?""
Niin, niin se vaan on Raamatun mukaan, hänet Jumala tuomitsee.
VL-öppien mukaan, Jumala tuomitsee Raamatun mukaan myös ne jotka on opetettu epäuskossa elämään.
>>Itsemurhan tehnyt ei pääse taivaaseen, on kait kaikkien tiedossa
Miten mennään Taivaaseen, kun sinne pääsee vain yksi; Joh. 3:13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
Joten miten se on mahdollista? Selitä.
Taas näytä se kohta Raamatusta, missä tuomitaan itsemurha Taivaan suunnasta.
Taas väärää opetusta; Joh. 5:22 Sillä Isä ei myöskään tuomitse ketään, vaan hän on antanut kaiken tuomion Pojalle,
Joten se tuomiosta, ja sitten se Wellujen Taivaaseen meno, joka on naurettavaa; Joh. 3:13
Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
Alkaa tuntua, että mitä on opetuksessa RY;llä Raamatun mukaista? Kerro sekin, mikä on epäuskoa?
Mistä "kaiketi" se tieto?
Kyllä itsemurhanneet on taivaassa eivät kestäneet tätä pahuutta ilkeyttä täällä eläin uhreja. Molokille uhraavat YHWH.
No se nyt on niin itsemurhannut pääsee taivaaseen uskomalla Jeesukseen. Teihin ei kannata uskoa kenenkään.
Jos on, onko se Raamatun tiedossa?
>> Itsemurhan tehnyt ei pääse taivaaseen, se kait on kaikkien tiedossa.
Koska tämä on VL-palsta niin jätin mainitsematta avauksessa että -> ">> Itsemurhan tehnyt ei pääse taivaaseen, se kait on kaikkien VANHOILLISLESDATIOLAISTEN tiedossa.
se ollut enemmän fiktiota, se elokuva.
Luther sanoo kirjassaan näin:
itsemurhasta.
On ihmisiä semmoisiakin, jotka tympeydestä elämään tahi epätoivosta taikka nurinpuolisesta pyhyydestä ja ikävästä taivaan perään ovat surmanneet itsensä, tahi tahtoneet sitä tehdä, jota ei millään muotoa käy suvaitseminen ja salliminen. Mokomaa tekoa kammokaamme ja semmoisista ajatuksista rukoilkaamme Jumalaa meitä varjelemaan. Semmoisten ihmisten kanssa on ankarasti meneteltävä, niinkun laki ja sääntö käskee, että raa‘at ja itseviisaat ihmiset pidettäisiin kamossa sen suhteen ja siitä peljästytettäisiin. Itsemurha voi tapahtua muullakin tavalla, kun näetsen joku syö ja juo niin ylellisesti, että turmelee ruumiinsa ja kuolee sen johdosta, ja kun hän röyhkeydestä ja ylimielisyydestä syöksee itsensä johonkin hengenvaaraan, onnettomuuksia aikaansaattamalla tahi muiden vihaa vastaansa nostamalla, taikka kun hän muuten muilla samanlaisilla teoilla itse on syypää kuolemaansa.
Ps: pitänee tämän kirjoituksen perusteella oikeasti miettiä lopettaisinko tupakoinnin=)
lähde:
Elämän ohjeet yhteiselle kansalle.
KELÄMÄNOH Elämän ohjeet yhteiselle kansalle. Suom. R.W Helsinki 1878 (R.E Holm).
>> ollut enemmän fiktiota, se elokuva. > On ihmisiä semmoisiakin, jotka tympeydestä elämään tahi epätoivosta taikka nurinpuolisesta pyhyydestä ja ikävästä taivaan perään ovat surmanneet itsensä, tahi tahtoneet sitä tehdä, jota ei millään muotoa käy suvaitseminen ja salliminen. > joku syö ja juo niin ylellisesti, että turmelee ruumiinsa ja kuolee sen johdosta,
...
, taikka kun hän muuten muilla samanlaisilla teoilla itse on syypää kuolemaansa. > Ps: pitänee tämän kirjoituksen perusteella oikeasti miettiä lopettaisinko tupakoinnin=)
JEESUS SENTÄÄN TOTEAA ETTÄ PÄÄSEE. YKSIKÄÄN LESTA JOKA ON KUOLLUT UKKO MUUTEN EI PÄÄSE MIHINKÄÄN KUN USKO ON OMASSA PERÄSUOLESSA EIKÄ RISTIIN NAULITUSSA.
Luther oli itsekin ylensyönyt julmari oluen juoja ja mitään uutta oppia ei edes tuonut pelastus armosta oli kyllä tiedossa muilla kirkoilla alusta asti. Että ei kannata niin ottaa tosissaan muiden mielipiteitä kuollut on MARTTIKIN JO KAUAN SITTEN KUULKAA. Käykää herättämässä.
No Jeesus totesi että sellaisen ihmisen sydän on väsynyt ❤️❤️❤️. Ja käski varjella sydäntään. Murheilta.
synnittömäksi, ja sitä me uskomme! Aamen.
Tupakointia voidaan pitää huonona ja epäterveellisenä tapana. Mutta se ei kuitenkaan ole syntiä.
No, missä kulkee raja, joka on jo syntiä.Siis kun lähdetään etenemään huumeiden käytössä.Siis tupakka......., niin ja mikä huume on jo syntiä ja miksi.
Mikä logiikka siinä on?
Mitä synnillistä on hiusvärissä, kun tupakointikin on vl-hyve?
SRK päätti että mm partio, tivoli, sunnuntaisaunominen ja parta ovat kadottavia syntejä, mutta tupakointi on vl-hyve.
Mitä tuossa kyselemään -SRK päättää armonsa ehdot ihan itse!
Kun alaikäinen polttaa, siis alle 18, niin johan on kumma, jos se ei olisi syntiä. Kun ajaa viritetyllä mopolla, niin sekin on vain paha tapa, ei syntiä sun mielestäs.
Jatketaanpa vielä. Kun ajat tietoisesti ylinopeutta, niin sekin on vain paha tapa sun mielestäs, ei syntiä.
Ja jos vieläkin jatketaan, niin sun mielestä on vain paha tapa, kun odottava äiti vetää röökiä ja lapsi kohdussa kärsii.
Aina, kun näen tupakoitsijoita, heidän käyttäytymisensä suunnattomasti ärsyttää minua.
Kun seuraa röökin vetäjää, mitä usein huvittuneena teenkin, niin tupakoitsija käy ikäänkuin rauhattomaksi tupakin ollessa lopuillaan palamassa. Tupakoitsijan naama käy kärsimättömän näköiseksi ja sitten hän vilkuilee, mihin oikein jämän nakkaisi. Autossa ollessaan se natsa lentää ikkunasta kadulle 100 %.n varmasti. Kun ollaan terassilla, se tupakki katoaa terassilautojen ravosta sen alle.
Kun ollaan vieraisilla, se natsan jämä lentää ruusupensaikkoon ja kadulla kävellessä se poljetaan katuun räkäsylkyjen kera.
Uskovainen tupakoitsija ei ole muita kummempi, vaikka pitäisi erottua maalimasta, ei elää niiden tapojen mukaisesti.
Kunhan taas ollaan suviseuroissa, tupakki palaa satojen suupielessä, ja mikä irvokkainta, lasten suissa ja odottavien äitien.
Mutta sinä Hyssyttelijä Hynde et näe tupakoinnissa mitään syntiä, vaikka se on tahallista oman ja toisten elämän pilaamista.
Myönnä pois, että mylös tupakointi voi tulla synniksi sellaiselle, joka ei osaa käyttäytyä sen kanssa siivolla.
Odottavalle äidille se ainakin on syntiä, eikö vain.
Mutta ei kai ny VL-äiti raskaana ollessaan polta, eihän?
>>No missä kulkee raja, joka on jo syntiä
Kamalaa kyllä on että ei lastaan sen vertaa ajattele!
Polttiko Jeesus tupakkaa, Hän on ylin tien- näyttäjä.
Tupakkahan on huume, joka addiktioi ihmisen.
Ei ole helppoa Welluillakaan, olla lahkon ja tupakan orja ja viina juotava salaa.
Onko näin parran suhteen, nyt puolilla nuoria Vellulla on karvaturpa.
Käyttikö hän mikroaaltouunia?
jeesus sauhutteli marihuanaa
Jeesus sanoi missä EI OLE EI OLE EI OLE lakia siellä ei ole syntiäkään.
Kuulkaa ei ne syntejä ole tavallista elämää onhan tappaminen syntiä silti uhraat elukoita . On sotia on keskenmenoja on kuolemaa on murhattua elukkaa mässäys mässäys. Armosta eläminen on sitä että ei ole syntiä jos ei ole sitä lakia. Elät vaan kartat pahuutta muuten elät. Kunnes kuolet. Katsokaas kun kuolema on jokaisen osa. Siitä ei nyt pääse mitenkään vaikka miten yrittää ulkokultaa ei auta ei kyllä kuolema on jokaisen osa sen jälkeen sitten katsotaan kuka pelastuu kuka ei.
Mikä elukka uhri sapattina
Oliko 2000 vuotta sitten tupakkaa mutta ei susta mitään Jeesusta tule et sinä muiden syntejä sovita.
Ilmeisesti oopiumia unikon siemeniä poltteli piipussa.
Mistä sinä sen voit vakuuttavasti esittää, ettei ollut?
Miten sitten Alkoholi, kuten tupakka- kasvitkin ovat olleet tuhansia, ellei satoja tuhansia vuosia olemassa.
Vastaa siihen, polttiko Jeesus, vai ei?
Muut päihteet.
Hieman lisäfaktaa siihen tupakkakeskusteluun.
Lainaus sivulta; yliopisto-lehti 29/96 sisällysluettelo.
Lainaan vain sen osan jossa kerrotaan ”Hoffmanin tipoista”, eli nykyisistä kamferitipoista, jossa kerrotaan kuinka yleisesti näitä käytettiin jopa Lapin herännäisseuduillakin.
>>Eetterillä oli monia hyviä ominaisuuksia alkoholiin verrattuna. Se oli hyvin tehokasta pieninäkin annoksina, eikä se aiheuttanut juuri mitään krapulaoireita. Eetterin kiehumispiste on lähellä ihmisen ruumiinlämpöä, joten se yleensä kaasuuntui nopeasti elimistössä eikä alkoholin tavoin imeytynyt verenkiertoon. Seurauksena oli nopea mutta raju humala, joka meni ohi 15-40 minuutissa. Kokenut eetteristi saattoi humaltua ja selvitä useita kertoja päivässä> Naisten lisäksi eetterivalmisteet kelpasivat muillekin paloviinaa vieroksuville ryhmille. Gästriklandin lääninlääkäri mainitsi vuosikertomuksessaan 1851, että herätysliike piti hänen maakunnassaan paloviinankäytön siedettävällä tasolla. Heränneet olivat kuitenkin hankkineet itselleen korvikkeen Hoffmannin tipoista. "Juhlatilaisuuksissa niitä tarjotaan paloviinan sijasta, ja myös naisten keskinäisessä kanssakäymisessä ne toisinaan muodostavat osan tarjoilusta niin, että niitä tarjoillaan sokeriin imeytettyinä. Niitä löytyy miltei joka talosta, ja ne näyttävät sitä paitsi olevan yleislääke.>Maakaupan vapauttaminen 1846 ja apteekkipirtun muuttaminen reseptilääkkeeksi 1866 olivat johtaneet tippojen suosion lisääntymiseen. Uskonnolliset herätysliikkeet ja myöhemmin raittiusliike tuomitsivat ankarasti perinteisen viinan kauhistuksen, mutta eivät juuri kiinnittäneet huomiota "lääkkeisiin". Hoffmannin tippojen ohella apteekeissa myytiin muitakin eetteri- ja spriipohjaisia patenttilääkkeitä, joita sai ostaa ilman reseptiä. Samoja tuotteita sekä mitä ihmeellisimpiä muita tippoja (Bangin hermotippoja, Punaisia vilustumistippoja, tri Hallin tippoja jne.) myytiin myös tavallisissa kaupoissa, markkinoilla ja kulkukauppiaiden repuista.
Ei ole ainakaan yleisessä tiedossa että kamfarttitippoilla tappas itsensä, joten sen puolesta vois taivaaseen päästä tippojen käyttäjä.
Joka tuhoaa Pyhänhengentemppelin, sen jumala on tuhoava.
Eikö lestadiolaisten Raamatussa tai Bibliassa ole tätä toteamusta?
SAATANA LUKEE RAAMATTUA TAAS JA KIRJAIMELLISESTI. UHRAA NYT HETI OINAS SYNTIUHRIKSI.
Jeesus oli homoseksuaalinen mieshuora
Ensin pitäisi ihan vaan saada. Senhän työ tiesittekin.
Onhan niitä syntilöitä, mutta me emme jaa porttikieltoja taivaaseen.
Kyllähän te jaatte.
Pääseekö pakkosynnytys-oppiin alistunut taivaaseen?
Tuskin.
jumala on antanut itse kullekin järjen lahjan. Pakkosynntys-oppiin hurahtaneet eivät sitä jumalan lahjaa, järkeä käytä. Eivät he käytä myöskään jumalan luomia korstuja, kierukoita tahi ehkäisypillereitä.
Täten heidät heivataan suoraan helveteihin.
Kondomi on sentään kumia ja estää sukupuoli tauteja. Mooses tosiaan nai midianilaista ilman kondomia tosin noin 4000 vuotta sitten.
Heloarijehovat vaparit on omissa opeissaan taas eri mieltä mutta lapsia he ei kasta mutta kastaa aikuisia moneen kertaan kun pitää syntyä uudesti ylhäältä aina uudestaan syntien jälkeen. Niin...
Täytyyhän Lestadiolaisilla olla jokin sallittu pahe, sillä muutenhan nämä tupakan orjat eivät kerta kaikkiaan kestäisi elämän kovia paineita. Monessa suurperheessä Isukki on niin kovan paineen alla, että hänelle on välttämättömyys saada nikotiinia rauhoittuakseen. Pitäisi vaan iskostaa seurapuheissa nuoriin, etteivät alkaisi tupakoimaan, mutta sitä valistusta ei juurikaan anneta, koska se satuttaa tuopakoiviin vanhempiin ja ärsyttää. Se on merkillistä, että itse voi määritellä, mikä on syntiä ja mikä ei ole , kuten tupakointi. Nuoret ei välitä pätkääkään laista, joka sanoo, ettei alle 18 vuotias saa väärin perustein ja kieroillen hommata itselleen tupkkaa.
Lestadiolaiset nuoret alaikäiset käyttävät myös nuuskaa, jota suomessa ei voi ostaa, mutta jota laittomasti ruotsista tuotetaan myös alaikäisille lestadiolais nuorille
On samantekevää tupakoitko tai et, ellet ole ottanut Jeesusta elämääsi.
Kun taas olet tullut uskoon, pidät elämääsi lahjana ja iloitset joka päivästä jonka saat olla terveenä. Kuinka silloin voisit turmella itseäsi myrkyllä ja silti opysyä uskossa?
Kyllä kaikki iloitsee jos pysyy terveenä mutta tietyt riippuvuudet on olemassa eniten vapaissa suunnissa ja muissa uskonnoissa on huumeet huumepiiput ja ruiskut.
Kynttilä savuttaa kaksinverroin molempien päiden palaen.
Nykyään on sitten led kynttilät ja ehkäisy välineet sekä naisille turvatalot jos ahdistaa uhkaillaan on väkivaltaa tai muuta henkistä väkivaltaa.
Ei pääsekkään.
Polttaja menee taivaaseen että heilahtaa kun mainitsee lestatiolaisuudesta.
Itse en ole tarvinnut sekoittaa päätäni millään, en tupakalla, en viinalla, en huumeilla enkä uskonnoilla. Ottaa tosiasiat tämmöisenä eikä vajoa uskomusmaailmaan niin on uskomattoman hyvä olla. Suosittelen !
Arkijärki.
Ei pääse tupakoitsijatkaan. Tiedä sitten, ovatko taivaaseen edes pyrkimässä?
Lestat joka poltti tupakkaa kertoo ettei muut tupakoitsijat pääse taivaaseen kuin hän.
Oi rakkaat (ja vähemmän rakkat) sisaret ja veljet jeesuksissa kristuksissa, meidän herroissamme!
Muistakaatte, jotta itsemurha ja itsetyydytys ovat yhtä pahoja syntejä. Molemmista joutuu ikuisiin suviseuroihin!
Itse en tupakoi,enkä juo alkoholia.Mutta ihmettelen noita taivas kirjoituksia,Missä se taivas on?Älkää vain vedotko ihmisten sepustamaan Raamattuun.Se ei todista mitään.Uskonnot on tehdy,kansojen alistamista pelolla hallitsemiseen.Ne on luotu raakoja kansanmurhia,raiskauksia käyttäen .
jumala tykkää ihmisuhreista