Onnistuukohan uuteen Golffiin radion asennus.
Näytti olevan pari pistoketta ja antenni.
Onko muuta kuin liittää pistokkeet.
(Vanhempiin olen asentanut useita radioita ja kovaäänisiä, mutta uudempiin en koskaan vielä)
Näytti olevan pari pistoketta ja antenni.
Onko muuta kuin liittää pistokkeet.
(Vanhempiin olen asentanut useita radioita ja kovaäänisiä, mutta uudempiin en koskaan vielä)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Autossasi on ns. euro-liitin ja antennipiuha. Jos mankassa ei euro-liitintä, käy hakemassa sellainen jostain stereoita myyvästä liikkeestä. Helppoa kuin nukkuminen, hyviä asennuksia!
golffin isoliittimessä on jatkuvan virran ja herätevirran piuhat väärin päin, eli muistaakseni keltaisen ja punaisen virtajohdon paikkaa piti vaihtaa. Tarkista soittimen manuaalista.
Lisäksi mielestäni kannattaa laittaa impedanssimuunnin, mikäli käytät japanilaista soitinta. Itse kokeilin aluksi ilman sitä, koska panasonikin laite tuntui kuuluvan kotipihalla hyvin. Hki:stä taasen loytyi paikkoja, joissa radion asemat eivät joko löytyneet tai jos löytyi niin kuuluivat huonosti. Muunnin auttoi asiaan. Se on n. 10-15 cm pötkö, joka liitetään soittimen ja antennin väliin. Lisäksi siitä lähtee virtapiuha, jonka voi liittää vaikka moottoriantennille tarkoitettuun virtaan. Yleensä soittimen mukana tulevassa johtosarjassa (jossa isoliitin on), on valmiit pikaliittimet, joten asennus on suht helppoa. Ainoastaan tilanpuute häiritsee. Jonkin verran johtoja joutuu asettelemaan, jotta saa soittimen paikoilleen. Malttia. Muuntimen hinta on n. 15€.
Uudet autot ovat suorastaan hirveitä, jos haluaa edes kohtuullusin äänentoiston. Joissain on jopa sellainen soitin että se on osa koko keskipaneelia, eli vaihtaminen mahdotonta. Ja kovaäänisissä on revittävä ovipahvit pois mikä on joissain työn takana. Sit ne on kiinni jollain muoviklipsuilla, mitkä hajoavat helposti. Kyllä kuluttajille pitäisi antaa edes mahdollisuus asentaa tarvikesoittimen vakion paikalle ilman, että täytyy kaivaa lentävä lautanen esiin ja ottaa palanen kojelautaa pois.
Tarvikesoittimia varastetaan, eipä juuri alkuperäisiä.
Ja siinä menee yleensä sivulasi ja tulee veritahroja autoon.
Millä varkaille saisi tiedoksi, vaikka etupaneeli on kiinni, virran katkaisun jälkeen se pitää uudelleen ohjelmoida maahantuojalla.
Ainakin minun soittimeni on tämänlainen.
Aika huono homma jos soittimes pitää ohjelmoida aina ku virrat menee. Esim. huolloissa otetaan yleensä akku irti ja jos jää vaik valot päälle ni mahtaa sit ärsyttää.
Totta. Kukaan ei halua varastaa itselleen vakiosoitinta :)
Tämänlsaista faktaa.
Minulta ei ole ainakaan 5 vuoteen irroitettu akkua, se tehdään vain akun vaihdon yhteydessä.
Lisää. Minulta menee kahdessa muussakin autossa, joissa on vakiosoitin uudelleen näpyttelyyn koodi, jos virta kytketään pois.
Samoin menee istuimen säädön muisti ja tietokone, kello ym.
Ei minulta ainakaan akkuja irroitella ja
miksi se pitäisi irroittaa.
Esim. polttimom vaihdon yhteydessäkin kaapelit riittää, vaikka akkua siirtää vähän.