YLE:n uutisten mukaan kaksi nuorta kuollut ja kolme loukkaantunut viime yönä Tommolassa.
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id61566.html
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id61566.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Asun lähellä onnettomuuspaikkaa. Järkyttävä rytinä herätti keskellä yötä. Osan otot heidän läheisilleen!! Ottakaa nuoret tästä opiksenne!!!
Valtio, tulevien eläkemaksujen muodossa !
Joo :) :)
....tana kun ei saa nukkua rauhassa kun pennut ajelee ja rytistelee pitkin mettiä...
Syyllisiä kolariin ovat kuskin vanhemmat.Lapsilla oltava selvät rajat ja kotua saadut elämän ohjeet.( joskus ovat pahasti myöhässä valitettavasti) ettei taas ollu 50 km / h.
sinä onnistut tuomitsemassasi asiassa paremmin.
Olen pahoillani että minä ja poikani olemme häirinneet elämääsi.
Tuskin tämä on oikea paikka arvostella ja sättiä onnettomuutta. Jospa täällä ei puida tätä juttua. Ajatellaan omaisia ym.Tommola on aina tiedetty pahaksi paikaksi mutta annetaan olla ja ei tuoteta pahaa mieltä omaisille,sukulaisille ja ystäville. Kai sen verran kunnioitusta Heinolasta löytyy?
Otan osaa suruunne., olen myös menettänyt auto onnettomuudessa tärkeän ihmisen
En usko että olet kuljettajan isä. Jos oma poikani kuolisi kolarissa niin tuskin seuraavana päivänä surffailisin suomi24 palstalla!! E-EI!!
osanotosta.
En ole täällä chattailemassa tai muuten viettämässä aikaa. Poliisi ei kerro mitään asiasta. Lupaavat vain tiedottaa jos jotain heidän mielestään tarpeellista tulee.
Ainoastaan tiedetään se mitä lehdistä ja uutissivuilta lukee.
Sen takia on pakko etsiä tietoa kaikista kanavista mitä oikeasti on tapahtunut.
Jos jollain on tietoa tapahtumasta, toivoisin heidän ottavan yhteyttä.
Kaverit tietävät osoitteen.
Mites ne vanhemmat voi aina tälläsissä olla syypäitä? Naurettavia nämä jutut että kasvatuksen vika.Mites ku tiedän todella monta veljes paria joista toinen on malli kansalainen ja toinen kaikkea muuta,mikä lienee selitys?
Eiköhän se täysikänen ihminen ite päätä asioistaan. Ei ne vanhemmat niihin päätöksiin pysty vaikuttamaan.
et pitäkää se turpanne ummessa jos ei oo mitää viisasta sanottavaa!!!!!!
Tommolassa ei ole mitään vikaa. Ei se paikka ole enää sellainen ku 80-90 luvulla. Sielä asuu rehellisiä kunnon työläisiä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tarkoitin sitä pitkää suoraa mikä varmasti yllyttää joitain kokeilemaan autonsa ja itsensä rajoja..en ole asukkaita arvostellut.ymmärsitkö lukemaasi?
toivottavasti sulla ei ole lapsia. jokainen on oma yksilönsä ja vaati omanlaisensa kasvatustavan. jos toinen on kovapäinen niin totta kai hänet on kasvatettava erilaill kuin se lempeämpi, mukautuvaisempi sisarensa... että turha marista tosta jutusta sen enempää kun itsekkin VÄHÄN ajattelemalla tajuat että kasvattamalla lapsen käyttäytymistä ohjataan !!
Syvä osanottoni omaisille!
Poikanne oli pidetty ystävien kesken ja hänen pois menoaan suree moni ystävä.
Voimia teille!
ja eiku auton rattiin. viina on halpaa ja sitä saa kaikki. saatanan juopot
Eli kovapäisemmälle annetaan nyrkkiä ja toista torutaan... eikös se kovapäisempi muutu vielä kovapäisemmäksi kun katkeroituu eriarvoisesta kohtelusta sisareensa nähden.
Ihmisethän on joka tapauksessa yksilöitä ja yleensä kavereilla on suuri vaikutus käyttäytymiseenkin,niin se vain menee vaikka kotona sanottas ettei tupakkaa saa polttaa niin usein sitä tehdään vanhemmilta salaa siltikin.Mites sitte kun esim. 16 vuotiaana alkaa siihen asti kunnolliselle viina maistumaan ja humalapäissään tekee töröyksiä? turpaan vaa ni loppuu juominen,vai? Onhan se totta että pohjatyö käyttäytymiseen tehdään koti kasvatuksella mutta jotkut on viisaita ja jotkut tyhmiä, niin eroja käyttäytymisenkin suhteen tulee olemaan...
sulle niit maksui riittää?
Siltä toi ainaki kuullosti, sori jos käsitin väärin, mut selvänlukija en ole, ellet ääneen sano, mitä meinaat.
selvänlukija en ole, ellet KIRJOITA mitä meinaat oikeesti..
kotoasi saatua rajaa ja ohjetta, silloin kun itse olit tuon kuljettajan ikäinen?
Omasta kokemuksesta voin sanoo, että kun kaverit yllyttää, unohtuu ne kotona opitut jutut aika vikkelään... hetkeksi, ja just sinä ratkaisevana hetkenä.
Terkuin aikuinen ihminen, jol leikkaakin vielä.
TS. et voi olla kokoaikaa lapsesi kintereillä katsomassa tekeekö hän nyt oikein vai ei, neuvomassa ... kuinka ajaa. übrigens, ne on autokoulut, jotka opettaa ajamaan, eikä vanhemmat!
Sä olet tyhmä ihminen?
ei ole vanhempien syy tässä, älkää vaan ottako todesta tämän tyhmääkin tyhmemmän palstan tyhmistä kirjoituksista (tulin lukee kun aikaa on vihdoin, pitkästä aikaa, vaikka tiiä jo millast tääl palstalla on,,, oikeesta asiasta täällä ei voi puhua, keskustella, ennen kuin tälle palstalle saadaan seriffi, joka pyyhkäsee bittitaivaalle kaikki ilkeilijät ja viisastelijat yms pahansuopaset..)... eli itselläkin ois asiaa heinolapalstalle, mut muutin taas mieleni, on noita muitakin palstoi..
Siis syvä osanottoni suruunne, menetys on niin tuskallinen aina, ettei mitkään lohdun sanat varmasti auta (omakoht kokemuksii..) mut.. tsemppii kestääksenne.. sen.
Mielestäni asiaa ei kannata enempää kaivella, tapahtunut mikä tapahtunut (itse en ole lukenut tästä tätä ennen, mutta jotain oon kuullut, oli poikani ystävän ystävä eräs menehtyneistä..) asiaa vatvomalla ei kuitenkaan ketään takaisin saada elämään. Niin julmalta kuin tää kuullostaakin, omakohtaisesti kokeneena.. parempi surra sitä pääasiaa, kuin sitä kuka oli syyllinen. Kun ei se sitä muuks muuta vaik kuin vihainen olis ...
Kaikkee hyvää ja voimia omaisille.
edes ole lapsia. (veikkaan)
tietävän, taitaa omakohtainen kokemus siinä puhua?
Saatanan jäkättäjä
Murehdi vain omia juomiasia, vaivainen julppiauki löllystelevä junttin rääpäle!!
kun en koske alkoholiin senkin juntti!
Mitä muuta voi odottaa kun humalaiset reikäpäät pääsevät auton rattiin
ei todellakaan ole vanhempien vika jos kolari sattuu. Turha täällä on nuoria haukkua, kun aikuiset töröilevät aivan samalla tavalla. Luuletteko että vanhemmista tai ystävistä tuntuu kauhean hyvältä, kun kaveri tai oma lapsi kuolee? Miettikääpäs omalle kohdalle.
Kuulin, että Päijät-Hämeen keskussairaalassa olisi näistä kolmesta loukkaantuneesta yksi menehtynyt..
Pitääköhän paikkansa?
Jaksamista omaisille! Tuska on varmasti hirveä.
Jospa tuosta onnettomuudesta kuitenkin nyt saataisiin muille varoittava esimerkki että lopetetaan se kaahaaminen ja ajetaan kunnolla! Radat ovat eri asia ja siksi ratapäiviä järjestetään jossa voi käydä "turvallisesti" kokeilemassa ajotaitojaan.
Ehkä olisi parempi rakentaa tuonne tommolaan joko ne paljon puhutut hidastus töyssyt tai jonkinlainen tsikaani jolloin tie tekisi mutkan eikä toimisi "kiihdytys" suorana!
ei pidä paikkaansa että' olisi muka viellä joku päksis kuollu. Pelkkää huhu puhetta , Onneksi!
Toivon rutkasti voimia omaille heidän suuressa surussaan:-(
Turha sitä on täällä viisastella, että miksi näin kävi...toivottavasti kaikki ottavat opikseen, että näinkin voi käydä. Eikä aina tarvi olla sitä "kuningas"alkoholia mukana, tuntuu noita reikäpäitä löytyvän "selvistäkin" kuljettajista.
Kaippa nuo sit uutisissa valehtelevat. Lauantain kymppiuutisissa sano että kolmas kuoli sairaalaan. Katoitko, pöljä?
Itse asun Vuorikadulla alkupäässä ja näin tämän kyseisen "onnetomuus auton" satuin katsomaan ikkunasta kun se jo Vuorikadun alkupäässä ajoi niin paljon kun autosta pääsi...; silloin mietin itsekseni että mitäköhän tuosta tulee!!!??? Menin kuitenkin tietämättömänä onnettomuudesta nukkumaan ja aamulla sain lukea surullisia uutisia! todella surullista. Voimia ja jaksamista omaisille!
pöljä luulis että ne olis myös itähämees ja iltasanomis siit maininnu... vai enkö vain ole huomannut?
yhtään mitään, jos mieli tekee kaahata. Kai olet itsekin ollut nuori joskus?
Toisekseen täällä missä minä asun, on niitä neljä kappaletta ja 40 rajoitus, ei näytä hiljentävän yhtään menoa, se on kaahaus ja jarrutus, kaahaus ja jarrutus.. jos nyt jarruttaa ees muistetaan niien kohdalla. Ne ovat liian mataliakin, itsekään en pysähdy niiden kohdalla, mutta mun vauhti onkin normaali. Ei ole auto kärsinyt, enkä minä.
yhdyn viimeiseen lauseeseesi täysin.
on niitä vielä typeryyttään kuolematta!!
Luonnonvalinta rulettaa!!
Eläköön kuolleet eläville varoituksena.
ei oo kuulunu mitää syytä onnettomuudelle..oks tietoo??
Sikspäkki kaljaa ylinopeus ole sitten riittävä "syy"?
Jäljistä päätellen syy on ollut sellaine 120 km/h nopeutta, auto lähtenyt mutkassa puskemaan ulos tieltä ja siinä kohtaa tien vieressä sattui kasvamaan tukeva koivu. Tarviiko se muuta.
Onnistuu se selvinkin päin, mutta todennäköisimmin alkoholillakin on ollut osuutta asiaan.
:'(
on tietoo